Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parkovací dům bude hotový na jaře

  • Opava,

Parkovací dům u východního nádraží získává konkrétní obrysy. Stavba bude hotová na jaře. Tento Přestupní terminál bude sloužit řidičům, kteří chtějí v cestě dál pokračovat veřejnou dopravou. Nová místa ke stání vyřeší také problém s parkováním v centru Opavy.

Nádraží Opava-východ. Pokud chcete zaparkovat někde poblíž, musíte mít opravdu štěstí. Před výpravní budovou je totiž pouze 11 parkovacích míst. Lidé, kteří se potřebují k nádraží dopravit autem, musí odstavit vůz v přilehlých ulicích nebo na některém z parkovišť v centru města.

Parkovací dům, který teď staví město v blízkosti kolejiště, nabídne dostatek místa pro auta, motorky i kola. Dělníci nyní dokončují fasádu, tesaři pracují na stavbě bočního schodiště, elektrikáři dokončují rozvody.

Radim Schreiber, stavbyvedoucí Morys s. r. o.: My tady máme podlahy vybetonované. Tady chybí ještě poslední krok: na povrchovou úpravu podlah udělat polyuretanové stěrky.“

Připravena jsou 4 parkovací místa, která budou mít k dispozici nabíječku pro elektromobily. V budoucnu se nejspíš jejich počet zvýší.

Radim Schreiber, stavbyvedoucí Morys s. r. o.: „U této stěny budou parkovat vozidla, která jsou poháněna buď na zemní plyn nebo na propanbutan. Z toho důvodu je tady uděláno havarijní větrání.“

Parkovací dům stojí na nevyužívaném pozemku Českých drah, který už dříve odkoupilo město. Výstavba přestupního terminálu navazuje na úpravy prostoru u vlakového nádraží, které zde probíhaly před víc jak deseti lety. Kdy se rekonstruovala nádražní budova a také podchod, který zkrátí cestu od nádraží k novému parkovacímu domu na ulici Skladištní. Tato ulice se také dočká úprav. Přibude zde zeleň i veřejné osvětlení.

Radim Daniec, stavbyvedoucí, Hochtief: „My máme za sebou veškeré hrubé práce na komunikaci na ulici Skladištní. Čekám jen na závěrečný finální kryt ze živice.“

Druhý vstup k parkovacímu domu bude lávkou od Nádražního okruhu. Součástí stavby bude také venkovní parkoviště pro auta a kola.

Stavba vyjde na 190 mil. korun. Z toho 85 mil. se městu podařilo získat jako dotaci z evropských fondů.

Město nyní připravuje platební systém i ceník parkování.

Tomáš Navrátil (ANO) primátor Opavy: „My tento systém ještě dokončujeme společně s poskytovatelem dotace a také Českými drahami tak, aby systémy byly kompatibilní, aby na sebe navazovaly. Abychom mohli nastavit zvýhodnění pro cestující železniční dopravou.“

Místo k parkování tady bude pro 246 vozidel. A bude možné tady odstavit i kola. Stavba bude hotová na začátku května.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy