Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oxid uhelnatý zabil v Opavě dva dospělé, nezletilou dívku a psa. Kotel v bytě signalizoval technickou závadu

Opava |

Obrovská tragédie se odehrála v sobotu 12. února 2022 v Opavě. Oxid uhelnatý usmrtil v jednom z činžovních domů na ulici Polní dva dospělé, nezletilou dívku a jejich psa. Hasiči na místě naměřili vysoké množství oxidu uhelnatého, navíc zjistili, že kotel-karma signalizuje technickou závadu.

Složky IZS se o případu dozvěděly patnáct minut před jedenáctou hodinou dopolední. Na tísňovou linku zavolali obyvatelé domu na ulici Polní v Opavě, jejich sousedé jim neotevírají a nereagují na klepání. Na místě byla oprávněná obava o jejich zdraví. 

René Černohorský, mluvčí PČR: "Na místo ihned přijela hlídka opavských strážníků Městské policie, která přivolala výjezdové vozidlo Hasičského záchranného sboru a po násilném otevření předmětného bytu byly v obývacím pokoji nalezeny bez známek života tři osoby a jedno zvíře - pes. Na místo se během chvíle dostavili i přivolaní policisté a kriminalisté, kteří prvotními úkony a lustracemi v dostupných evidencích v osobách bez známek života ustanovili muže ročníku narození 1965, ženu ročníku narození 1976 a nezletilou dívku ročníku narození 2012." 
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "První záchranáři byli u postižených během několika minut od převzetí výzvy k zásahu. V bytě se nalézaly tři osoby – šestapadesátiletý muž, šestačtyřicetiletá žena a devítileté dítě. Zasahující lékař u všech zjistil přítomnost jistých známek smrti, jejich záchrana již nebyla možná. Okolnosti na místě svědčily pro otravu oxidem uhelnatým."

Hasiči na místě naměřili vysoké množství oxidu uhelnatého, a to ve všech místnostech bytu. Poté, co vše odvětrali, zjistili, že na kotli svítí kontrolka signalizující technickou závadu. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči za přítomnosti policistů násilně otevřeli byt, svými detekčními přístroji uvnitř naměřili 288 ppm oxidu uhelnatého. Hasiči celý byt přirozeně odvětrali a zároveň provedli měření i v ostatních prostorech bytového domu - tam již s negativním výsledkem. Podle průzkumu hasičů nebyl uvnitř bytu nainstalován detektor oxidu uhelnatého.
René Černohorský, mluvčí PČR: "V dané záležitosti opavští policisté, kriminalisté a příslušníci hasičského záchranného sboru v této chvíli nadále provádějí intenzivní prošetřování a prověřování, jak k celé tragické události došlo, bude se zjišťovat technický stav kotle - karmy, její pravidelné revize a další nutné okolnosti. U zemřelých osob byly nařízeny zdravotní pitvy."
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Otravy oxidem uhelnatým (CO) z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou i v našem kraji poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO. Jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun. Hlásiče CO chrání všechny živé organizmy před smrtícím plynem. CO je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Detektor zajistí okamžité upozornění na tvorbu CO, který začne vznikat u špatně spalujících zařízení jako např. bojlery, kotle, krby a další zařízení spalující dřevo, uhlí, plyn, oleje nebo naftu. Vzhledem ke zrádnosti CO se doporučuje jeho umístění zejména k domácím kotlům a karmám."
Nahlásit chybu


K tématu

Mezi Prostřední a Horní Suchou srazil vlak člověka, na místě zemřel

15. května 2023 17:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další smrtelná nehoda zkomplikovala provoz na železnici na trase Havířov - Český Těšín. Mezi stanicemi Prostřední Suchá a Horní Suchá srazil vlak člověka. Ten bohužel na místě zemřel.

Muž z Novojičínska se přiotrávil oxidem uhelnatým. Vrtulník ho transportoval do Liberce

1. listopadu 2023 22:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zřejmě manipulace s motorovou pilou v malém uzavřeném prostoru málem připravila o život 23letého muže ve Frenštátu pod Radhoštěm. Přiotrávil se totiž oxidem uhelnatým. Kvůli odstávce hyperbarické komory v Ostravě ho musel vrtulník transportovat až na specializované pracoviště do Liberce.

V Městské realitní agentuře v Havířově zasahovali policisté z NCOZ, stíhají několik lidí

21. dubna 2023 14:54 | Havířov | Bára Kelnerová

V Městské realitní agentuře zasahovali policisté z NCOZ. Státní zástupce následně potvrdil, že bylo zahájeno stíhání několika osob. O tom, co se konkrétně v městské společnosti stalo, vedení radnice zatím prý nic neví.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

Včera 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

Včera 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin, ale naopak spoustu starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dnů.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

Včera 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období, Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Oxid uhelnatý zabil v Opavě dva dospělé, nezletilou dívku a psa. Kotel v bytě signalizoval technickou závadu
Vydáno 12. února 2022 14:41, Opava, Lukáš Zavadil
Obrovská tragédie se odehrála v sobotu 12. února 2022 v Opavě. Oxid uhelnatý usmrtil v jednom z činžovních domů na ulici Polní dva dospělé, nezletilou dívku a jejich psa. Hasiči na místě naměřili vysoké množství oxidu uhelnatého, navíc zjistili, že kotel-karma signalizuje technickou závadu.

foto: R. Trovač / TV Polar

Složky IZS se o případu dozvěděly patnáct minut před jedenáctou hodinou dopolední. Na tísňovou linku zavolali obyvatelé domu na ulici Polní v Opavě, jejich sousedé jim neotevírají a nereagují na klepání. Na místě byla oprávněná obava o jejich zdraví. 

René Černohorský, mluvčí PČR: "Na místo ihned přijela hlídka opavských strážníků Městské policie, která přivolala výjezdové vozidlo Hasičského záchranného sboru a po násilném otevření předmětného bytu byly v obývacím pokoji nalezeny bez známek života tři osoby a jedno zvíře - pes. Na místo se během chvíle dostavili i přivolaní policisté a kriminalisté, kteří prvotními úkony a lustracemi v dostupných evidencích v osobách bez známek života ustanovili muže ročníku narození 1965, ženu ročníku narození 1976 a nezletilou dívku ročníku narození 2012." 
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "První záchranáři byli u postižených během několika minut od převzetí výzvy k zásahu. V bytě se nalézaly tři osoby – šestapadesátiletý muž, šestačtyřicetiletá žena a devítileté dítě. Zasahující lékař u všech zjistil přítomnost jistých známek smrti, jejich záchrana již nebyla možná. Okolnosti na místě svědčily pro otravu oxidem uhelnatým."

Hasiči na místě naměřili vysoké množství oxidu uhelnatého, a to ve všech místnostech bytu. Poté, co vše odvětrali, zjistili, že na kotli svítí kontrolka signalizující technickou závadu. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči za přítomnosti policistů násilně otevřeli byt, svými detekčními přístroji uvnitř naměřili 288 ppm oxidu uhelnatého. Hasiči celý byt přirozeně odvětrali a zároveň provedli měření i v ostatních prostorech bytového domu - tam již s negativním výsledkem. Podle průzkumu hasičů nebyl uvnitř bytu nainstalován detektor oxidu uhelnatého.
René Černohorský, mluvčí PČR: "V dané záležitosti opavští policisté, kriminalisté a příslušníci hasičského záchranného sboru v této chvíli nadále provádějí intenzivní prošetřování a prověřování, jak k celé tragické události došlo, bude se zjišťovat technický stav kotle - karmy, její pravidelné revize a další nutné okolnosti. U zemřelých osob byly nařízeny zdravotní pitvy."
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Otravy oxidem uhelnatým (CO) z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou i v našem kraji poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO. Jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun. Hlásiče CO chrání všechny živé organizmy před smrtícím plynem. CO je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Detektor zajistí okamžité upozornění na tvorbu CO, který začne vznikat u špatně spalujících zařízení jako např. bojlery, kotle, krby a další zařízení spalující dřevo, uhlí, plyn, oleje nebo naftu. Vzhledem ke zrádnosti CO se doporučuje jeho umístění zejména k domácím kotlům a karmám."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000029834/oxid-uhelnaty-zabil-v-opave-dva-dospele-nezletilou-divku-a-psa-kotel-v-byte-signalizoval-technickou-zavadu