Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotníci řešili první otravy oxidem uhelnatým v MS kraji. Nejlepší prevencí je detektor plynu

S příchodem zimy a tedy se začátkem topné sezóny vždy narůstá riziko otrav nebezpečným plynem oxidem uhelnatým. První zásah za sebou mají už i záchranáři z našeho kraje, kteří pomáhali otrávené rodině v Bílovci. Zdravotníci k jejich záchraně museli využít hyperbarickou komoru Městské nemocnice Ostrava.

V minulém týdnu spěchala zdravotnická záchranná služba v noci do Bílovce, kde se v rodinném domku otrávila rodina oxidem uhelnatým. Intoxikaci pravděpodobně způsobil plynový kotel nebo krb. Tento plyn totiž vzniká při nedokonalém spalování. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranáři ošetřovali dospívající dívku, školou povinné děvčátko a ženu středního věku. Všechny jevily známky otravy plynem, s typickými příznaky: bolestí hlavy, nevolností, zvracením, jedna z postižených i poruchou vědomí."

Podobných případů jsou v celé zemi každý rok desítky. K léčbě otrávených lidí se využívá hyperbarická komora Městské nemocnice Ostrava, která slouží pro celou Moravu.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "U pacientů s těžkou otravou oxidem uhelnatým dochází k celkovému zhoršení stavu a zpravidla jsou v bezvědomí a hyberbarická oxygenoterapie je jednou z metod léčby." 

Oxid uhelnatý je velmi nebezpečný plyn. Některé případy mohou končit i smrtí, jako v případě z loňského roku, kdy se v Mořkově otrávily dvě sestry.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, takže je prakticky nemožné ho lidskými smysly včas zjistit. V tom je jeho nebezpečí. Dokáže rychle způsobit bezvědomí s možnosti trvalého poškození zdraví, či smrti. I malé množství oxidu uhelnatého v místnosti stačí k tomu, aby došlo k těžké otravě."

Jedinou ochranou před oxidem uhelnatým je prevence. Pravidelné kontroly a čištění spalinových cest v domech a také montáž detektoru plynu, který na jeho přítomnost včas upozorní. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy