Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Končí masopustní veselice, začíná období půstu

  • Opava,

Průvod masek a poslední veselí v centru Opavy před velikonočním půstem ukončily masopust. V Opavském Slezsku je tento čas spojený se stínáním hlavy kozla. Lidové zvyky předvedli členové folklórních souborů, které působí při opavském středisku volného času.

Průvod masek vyšel od Obecního domu. Po Ostrožné ulici se ozýval zpěv, který zastavoval zvědavé kolemjdoucí, kteří se rádi přidali na konec zástupu. Ten směřoval nejprve k radnici, kde už na něj čekal primátor Opavy. Ten před třemi dny město symbolicky, podle tradice, propůjčil k masopustnímu veselí. A teď by rád vrátil městu klid.

Jaroslava Poláková, vedoucí folklórního souboru Ischias: „ A na konec masopustu zase maškary musí vrátit právo starostovi. A v městě zavládne klid a pořádek.“

A tak nyní nastal čas předvelikonočního klidu a čtyřiceti denního půstu. Ještě předtím ale maškary vyzvaly primátora k tanci a naposledy si dopřály halasného zpěvu i muziky. Tanečníci z folklórních souborů Vrtek, Úsměv a Išias roztancovali celé Dolní náměstí.

U stánků bylo možné koupit tradiční smažené koblihy a jiné dobroty. Nebo řemeslné výrobky.

Soňa Wenzelová, organizátorka akce, ved. folklórních souborů Úsměv a Vrtek: „Je to vlastně zakončení období, kdy se dělaly svatby, zábavy a plesy. A začíná půst. Je to vlastně taková příprava na Velikonoce.“

Definitivní ukončení masopustu ale předcházelo stínání hlavy kozlovi. Proto se tady, v Opavském Slezsku, říká konci masopustního období kozelek.

Maškary uspořádaly kozlovi smuteční průvod i poslední rozloučení. A pak už klidné období půstu mohlo začít. Trvat bude až do Velikonoc. Velikonoční neděle letos připadá na 17. dubna.

Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail