Webové stránky smradosi.cz jsou určené těm, které obtěžuje štiplavý kouř valící se třeba ze sousedova komína. A ten na to nebere zřetel. Prostřednictvím tohoto webu mohou lidé na problém anonymě upozornit.
Jiří Vaníček, ved. odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Na webové stránce označí příslušnou nemovitost, zapíší, co se tam děje.“
Kontroloři pak přímo v terénu prověřují, jak se věci mají.
Albert Červeň, referent, odd. ochrany ovzduší, Magistrát Opava: „Pokud zjistíme podezření na spalování nevhodného paliva, tak v takovém případě je upozorníme.“
Podle novely zákona o ovzduší z r. 2017 mohou zástupci obce kontrolovat, čím, v čem a jak lidé topí.
Jiří Vaníček, ved. odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „My se snažíme v první řadě nabízet osvětu, pomoc. Informujeme o dotačních možnostech. V případě, že je tady opravu problém, zahajujeme sankční řízení.“
V září skončí možnost topit v kotlech 1. a 2.emisní třídy, které už nesplňují nároky na ochranu životního prostředí. Do tohoto data si budou muset lidé nevyhovující kotle vyměnit. Jinak jim hrozí 50 000 pokuta.
Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Pomůžeme se těmto lidem zorientovat v možnostech dotací a vysvětit jim a pomoci s žádostí, aby přistoupili k výměně kolte, který je dnes štědře dotován.“
Využít mohou až 95% dotace na nový, kvalitnější kotel, v rámci programu Zelená úsporám nebo tzv. kotlíkových dotací.