Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava Svědkové lidskosti v konkatedrále Nanebevzetí panny Marie v Opavě

  • Opava,

Výstava Svědkové lidskosti připomene osudy tří opavských kněží, kteří v době II. světové války zahynuli pro svou víru v koncentračních táborech. Jména Aloise Ševely, Johanna Nepomuka Smolika a Anselma Lea Polaka se připojí k putovní výstavě. Ta upozorňuje na osudy křesťanů, kteří se postavili proti nacismu.

Opavská konkatedrála Nanebevzetí panny Marie se proměnila ve výstavní prostor. Připomíná osudy křesťanů, kteří se v letech 1938 – 1945 postavili ze svého přesvědčení proti nacismu, a zaplatili za to životem. Základem je desítka příběhů osobností zpracovaných pro výstavu s názvem Svědkové lidskosti. Ta putuje již delší čas po republice. Nově zde přibyla jména tří kněží z Opavska: Aloise Ševely, Johanna Nepomuka Smolika a Anselma Lea Polaka.

Jan Larisch, spoluautor výstavy: „Ti lidé, kteří obhájili své lidství v křesťanských kořenech, jsou nám světlem, že se o tyto věci musí bojovat. To chce každá doba. Takové světlo do svých životů nutně potřebujeme. “

Alois Šebela byl nejprve vikářem v Kateřinkách. Později, roku 1928, byl jmenován farářem v Jaktaři. A ve své funkci byl velmi aktivní.

Jan Larisch, spoluautor výstavy: „Na Opavsku pomáhal vybudovat katolický spolkový život. Nebál se vstupovat ani do společenských a hospodářských organizací.“

Zároveň neskrýval svou nenávist k nacismu a proto byl zatčen a poslán do Osvětimi.

Z Dolních Životic na Opavsku pocházel Anselm Leo Polak. Svou kněžskou službu vykonával víc jak dvě desetiletí ve Slovinsku. Po napadnutí Jugoslávie Německem musel ze své farnosti odejít.

Jan Larisch, spoluautor výstavy: „Zakotvil v Chorvatsku, kde šel navštívit své kamarády kněze, kteří byli zatčeni Ustašovci. Přitom je také zatčen a skončí v koncentračním táboře Jasenovac.“

„Naším vůdcem je Ježíš Kristus“ - tato slova pronesl při bohoslužbě v Horních Lublicích Johan Nepomuk Smolik. Následně byl zatčen gestapem. A za nesouhlas s nacistickou ideologií nakonec zaplatil životem.

V letošním roce uplyne 80 let od úmrtí tří zmiňovaných kněží. Pokud se chcete dozvědět víc, přijďte na setkání s autorem monografií Janem Larishcem, a to 3. dubna do konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v půl čtvrté odpoledne.

Nahlásit chybu


K tématu
René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail