Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě našlo útočiště na 800 ukrajinských uprchlíků. Ubytovací kapacity ale nejsou neomezené

  • Opava,

Podle aktuálních údajů nyní v Opavě žije na 800 ukrajinských uprchlíků. Ubytovací kapacity se ale začínají naplňovat. V případě nedostatku míst budou využívány k bydlení např. školy. V příštím týdnu vznikne centrum, které bude pomoc utečencům koordinovat.

Občané Ukrajiny, kteří prchají před válkou našli v Opavě azyl většinou u svých příbuzných, kteří tady žili již dříve. Část lidí využila nabídky k ubytování u soukromých osob a část jich žije v hromadných ubytovacích zařízeních. Na dočasný azyl se přeměnily třeba studentské koleje.

Ivana Růžičková, kvestorka, Slezská univerzita v Opavě: “Jedná se o koleje Slezské univerzity, které byly teď kratší dobu nevyužívané. Hlavně po covidu.“

Dvě stovky lůžek se zaplnily během několika dnů. Bylo nutné zařídit společenské prostory, herny pro děti a chyběly i další předměty denní potřeby.

Karin Martínková, mluvčí, Slezská univerzita v Opavě: „Co zoufale chybělo, bylo především vybavení do kuchyně. To se sbíralo po Slezské univerzitě a mezi jejími zaměstnanci. Od lžiček, vidliček, otvíráků, hrnců, struhadel, naběraček, míchaček, prostě na co si vzpomenete.“
Tatjana, obyvatelka studentských kolejí: „Všichni nám pomáhají. Co je potřeba, převezou. Děkujeme za všechno.“

Po odpolednech tady pomáhají dobrovolníci z řad studentů. Ti s ukrajinským původem překládají.

Antonina Zinhailo, studentka, Slezská univerzita v Opavě: „Překládám do češtiny jejich doklady nebo formuláře na cizineckou policii. Někteří ani neznají latinku.“

Každý den sem přijíždí zástupci opavského Českého červeného kříže a zjišťují zdravotní stav uprchlíků.

Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady, ČČK Opava: „My se ptáme na to, jak je ubytovaným lidem po zdravotní stránce. Dochází sem pak po domluvě lékař.“

Pět postelí v apartmánu, který je součástí internátu, nabídla hotelová škola.

Michal Petro, vedoucí vychovatel, Domov mládeže SŠHS a VOŠ: "Tuto kapacitu využily dvě ženy s dvěma malými dětmi a za jednou ženou přijela následně maminka."

Stravu mají zajištěnou ve všední dny ve zdejší jídelně. A k dispozici mají také malou kuchyňku.

Anna, obyvatelka domova mládeže: „Zaradovaly jsme se, když jsme tady přijely a zjistily, že budeme bydlet společně, na jednom místě."

V současné době žije v Opavě asi 800 ukrajinských uprchlíků. Ubytovací kapacity, které poskytlo město, školy i soukromníci se začínají plnit.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Kapacita ubytování je omezená zhruba kolem 1000 – 1100 osob. Poté bychom museli hledat jiné ubytovací prostory, které by nebyly tak komfortní."

V Opavě v následujících dnech vznikne informační centrum pro uprchlíky, kde bude soustředěna veškerá materiální i poradenská pomoc. Bude sloužit také jako komunitní místo pro setkávání.
Nahlásit chybu


K tématu