Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Montessori vzdělávání je "in". V opavské ZŠ Nový svět přibudou zřejmě další ročníky

  • Opava,

Základní škola Nový svět v Opavě, kde se děti vyučují montessori pedagogikou, bude rozšířena o II. stupeň. Navýšení kapacity už schválil její zřizovatel, město. Zájem rodičů o alternativní vzdělávání dětí totiž stoupá. Zelenou projektu ale ještě musí dát ještě Ministerstvo školství.

Montessori Základní škola Nový svět byla založena před 10 lety. Tenkrát sidlila v části budovy Slezského gymnázia. Jak se počet žáků rozrůstal, bylo potřeba také větších prostor. Před třemi lety se škola přestěhovala do budovy ZŠ Šrámkova. Nyní má 5 ročníků a plánuje se otevření výuky na II. stupni.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „V tuto chvíli má Základní škola Nový svět v Opavě povolenou kapacitu 100 žáků. My jsme ji teď rozšířili na 180 žáků.“

Montessori pedagogika, kterou tady učitelé uplatňují, podporuje samostatnost a spolupráci žáků i vzájemný respekt. Každý postupuje podle svých schopností. Děti se učití ve smíšených třídách, tzv. trojročích. Na rozdíl od běžné třídy tady uvidíte mnohem více pomůcek. A děti při výuce nemusí jen sedět v lavicích.

Zájem rodičů o alternativní vzdělávání dětí v posledních letech sílí. K zápisu do 1. třídy tady letos přišlo dvakrát více zájemců, než může škola přijmout. Proto se zřizovatel, tedy město, rozhodl rozšířit výuku také o II. stupeň.

Hana Kroupová, ředitelka ZŠ Nový svět v Opavě: „V současné době máme podporu ze strany města, zřizovatele a kraje. V tuto chvíli už to záleží jen na ministerstvu, zda nám povolí navýšení kapacity. Doufáme, že to tak bude a současní páťáci u nás budou moci setrvat i nadále.“

Montessori škola nyní sídlí v jednom podlaží, které poskytla Základní škola Šrámkova v Kateřinkách. Kvůli větším u poštu dětí se bude stěhovat do větších prostor v sousedním pavilonu.

Hana Kroupová, ředitelka ZŠ Nový svět v Opavě: „Nové prostory budou dostačující. Budeme tady moci zřídit zřídit kuchyňku a dílny. “

Informace o tom, zda se v příštím školním roce škola II. stupeň otevře, by měla z Ministerstva školství dorazit během několika týdnů.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy