Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velký zájem o zápisy do 1. tříd. Rodiče přivedli děti, pro které chtěli vloni odklad kvůli distanční výuce

  • Opava,

Po dvou letech se opět konaly prezenčně zápisy do 1. třídy. Předtím kvůli koronavirovým opatřením, podávali rodiče pouze písemnou přihlášku. Minulý týden přišlo v Opavě k zápisům na sedm stovek předškoláků.

Základní škola Otická. Děti se svými rodiči přicházejí k zápisu. Do tříd je vedou stopy na podlaze. Učitelky tady mají pro děti nachystané úkoly.

Táňa Žůrková, učitelka, ZŠ Otická v Opavě: „Zaměřujeme se na řečové vyjadřování, jak dítě vnímá orientaci v prostoru. Dále také na analytické a syntetické myšlení.“

Ve středu zájmu je i jemná motorika a držení tužky, které je důležité pro správný rozvoj psaní.

Zatímco děti se soustředily, rodiče opodál drželi svým potomkům palce.

Ema, budoucí žákyně 1. ročníku: „Je to tady úžasné! Už se těším, až sem budu chodit!“

Tady, na Základní škole Otické se chystají v příštím školním roce otevřít dvě první třídy dohromady pro 50 žáků. Už během prvního zápisového dne ze dvou sem dorazilo 53 dětí. Podle ředitele je zvýšený zájem způsobený také tím, že vloni zažádala o odklad školní docházky ¼ rodičů. A to kvůli pandemii koronaviru, která zavedla on-line vyučování a rodiče budoucích prvňáčků z takového způsobu výuky měli obavu.

Arnošt Žídek, ředitel ZŠ Otické v Opavě: „Děti často vloni kvůli covidu v květnu, červnu narozené standardně prošly odkladem. Teď už to vypadá, že ta výuka je prezenčního charakteru, takže je možné, že odkladů bude méně.

Doba lockdownů a uzavírání škol i školek však zanechala stopu na schopnostech dětí. Teď to budou muset dohánět.

Kateřina Volná, speciální pedagog, ZŠ Otická v Opavě: „Nejčastěji jsme řešili řečové vady. Hlavně výslovnost hlásky r a ř a také sykavky .“
Magda Krasnokutská, zástupkyně ředitele pro I. stupeň, ZŠ Otická v Opavě: „Velmi dětem chyběla socializace. Neumí si se svými vrstevníky hrát, povídat. Je to mnohem náročnější pak tyto věci spravovat.“

V Opavě dorazilo k zápisům do 1. tříd přes sedm set předškoláků. Předpokládá se, že v září do lavic ale usedne mnohem méně dětí. Rodiče totiž často zapíší svého potomka do více škol a teprve později si z nich jednu vyberou. Další odliv způsobí odklady školní docházky. Už nyní ji rodiče požadují ve 20% případů.
Zápis dětí do 1. tříd základních škol v Opavě                                                                                                                                                                 (školy zřizované městem)

počet dětí u zápisu:                        705

z toho počet dětí s odkladem:       136


Zdroj: Magistrát města Opavy

Nahlásit chybu


K tématu