Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě testují eHelper - aplikaci pro osamoceně žijící seniory

  • Opava,

Slezská univerzita testuje aplikaci eHelper. Tento systém elektronické péče umožní rychlé přivolání pomoci, v případě že se senior v domácnosti dostane do nesnází. Umí vyhodnotit riziko situace a přivolat pomoc. V budoucnu by systém mohl částečně nahradit práci sociálních pracovníků, kterých je nedostatek.

Absolvent Fakulty veřejných politik Slezské univerzity Ondřej Teichman vyvinul pro osaměle žijící starší osoby asistenční technologii s názvem eHelper. 

Ladislav Průša, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: "To zařízení pomocí čidel dokáže identifikovat krizovou situaci a zalarmuje poskytnutí pomoci v době, kdy senior je sám.“
Tamara N. Iskrickaja, jednatelka, Zdravotní a sociální služby: „Systém se skládá z řídící jednotky, to je srdce, které se napojuje na elektřinu: Dále LTE modem pro internet, jsou to čidla pohybu.“

Zkušebně je v Opavě systém instalován v deseti bytech seniorů. Alarm je prioritně propojený buď s jejich blízkými, nebo také s městskou policií, která může v případě potřeby, na místo hned vyrazit.

Nedávno strážníci vyjížděli uprostřed noci ke starší ženě, která ve svém bytě upadla a nemohla si sama pomoci.

Martin Knitl, syn uživatelky systému eHelper: „Spadla, nemohla vstát. Ten systém vyhodnotil, že se něco stalo. Tak zalarmoval policii a mne.“

Aplikace eHelper by mohla pomáhat nejen v soukromí ale také v sociálních zařízeních. Spolehlivost fungování teď prověřuje projekt Slezské univerzity.

Tuto asistenční technologii je možné využívat nejen při péči o seniory, ale také třeba o hendikepované. Stejně tak může sloužit jako zabezpečovací systém pro hlídání objektu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy