Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Praktická maturita jako hostina na Olympu. Tak studenti hotelové školy pojali zkoušku z dospělosti

  • Opava,

Studenti posledního ročníku Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě skládali praktickou maturitní zkoušku. Své dovednosti předvedli nejen komisi, která jejich výkony hodnotila, ale také svým rodičům a blízkým, které si pozvali na raut. Jeho příprava a také servírování pokrmů byly jejich maturitou.

21 studentů oboru Moderní gastronomie a zdravý životní styl opavské hotelové školy si vybralo jako téma své maturitní zkoušky řeckou kuchyni. Proto oblékli tógy a zlaté věnce, a to navzdory studenému počasí. Slavnostní otevírání sektu šavlí na úvod už bylo součástí maturity.

Rozálie Peterková, studentka 4.B, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Nejdůležitější na sabráži, aby se povedla, je síla úderu.“

Uvnitř Restaurace Vesna pak čekal raut s názvem Hostina na Olympu. Maturanti jej připravili nejen pro zkoušející, ale také pro své blízké.

Martin Ruský, ředitel, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Naše škola je specifická v tom, že na závěr studia zveme rodiče. A to proto, aby se mohli podívat, co se za ty čtyři roky jejich děti naučily."

Hostům naservírovali víc jak dvě desítky pokrmů, typických pro Středomoří: plněná rajčata, olivové tyčinky, musaku nebo smažené sépiové kroužky. Každý student měl svůj úkol. Někdo měl na starosti studený bufet, jiný připravoval míchané nápoje, další třeba salát.

Viktorie Moslerová, studentka 4.B, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Moje polévka se jmenuje Psarosoupa. Je to řecká polévka, v překladu je to rybí polévka. Já jsem ji trochu vylepšila. Protože ne všichni lidé mají rádi rybu, tak jsem tam přidala kuřecí vývar.“
Jakub Quis, student 4.B, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Celý den se budu starat o dranžírování. Jde vlastně o zkrajování, filírování, plátkování masa.“
Jiří Vizauer, člen maturitní komise, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Raut probíhá velmi dobře, musím je pochválit. Příprava byla dlouhodobá. První informace co a jak budou dělat, si vylosovali před Vánoci.“

A tak se součástí hodnocení stává také veškerá příprava, která obnáší třeba také kalkulaci zboží, jeho objednání nebo plán rautu.

Dagmar Paníčková, učitelka odborných předmětů, SŠHS a VOŠ v Opavě: “Také se hodnotí vzhled, hygiena, bezpečnost při práci. Nebo i  společenská stránka,  jak studenti  komunikují s hosty, jak je umí zabavit.“

Přestože šlo o zkoušku z dospělosti, atmosféra tady byla uvolněná. Možná také díky tomu, že tady maturanti měli své rodiče.

matka jednoho z maturantů: „Všem přeji, ať se jim daří, ať něco nepokazí.“

Praktickou část maturity mají tedy studenti zdárně za sebou. Možná i proto se na závěr pustili do tance, který byl součástí připraveného programu. Teoretické znalosti doplní při ústním zkoušení 16. května.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy