Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Premiéra operety Polská krev ve Slezském divadle

Opava |

Slezské divadlo připravilo premiéru jedné z nejhranějších a nepopulárnějších českých operet Polská krev. Výpravná scéna, kostýmy a jeviště plné zpěváků i tanečníků zajistilo divákům velkou podívanou.

Slavnou operetu Polská krev měli diváci shlédnout už v loňském roce. Koronavirus její premiéru ale přesně o rok posunul. Teď si mohli představení o třech jednáních vychutnat v celé parádě. Velkolepá úvodní plesová scéna a nádherné kostýmy ohromily diváky v hledišti nejspíš stejně, jako v době premiéry v roce 1913.

Tomáš Hanák, dirigent: „Snažili jsme se vycházet co nejvíce z tradice /a i/ nezasahovali jsme vůbec do pořadí jednotlivých hudebních čísel. Škrtali jsme minimálně.“

Hrabě Boleslav Baranski nezřízeně utrácí peníze a pořádá opulentní zábavu pro své známé z aristokratických kruhů. Rozmařilý život jej ale přivede na mizinu.

Dominik Beneš, režisér: „Boleslav Baranski hýří penězi a začínají mu ubývat. Na tom zátku by se mělo ukázat, jak si umí užívat party.“

Na ples přichází sem také dávný přítel Zaremba se svou dcerou Helenou. Jeho přáním je, provdat ji za Baranského. Ten ji ale urazí a zesměšní. Helena se rozhodne pro pomstu. Nechá se najmout jako jeho hospodyně. Nakonec zachrání  hraběte před úpadkem. A zamilují se do sebe.

Roli otce Heleny už podruhé ve své kariéře ztvárnil Jiří Přibyl z Moravského divadla v Olomouci.

Jiří Přibyl, role otce Heleny Zarembové: „Když jsem dostal tu nabídku, neváhal jsem i přes můj nabitý program. Říkal jsem si, rád se vrátím k té roli. Je to s odstupem 10 let. Ledacos ve mne dozrálo. I já jsem trochu dozrál.“

Na jevišti se představily všechny soubory Slezského divadla – operní, činoherní i baletní. A a v operetě Polská krev se skvěle propojily.

Barbora Čechová, role Heleny Zarembové: „Opereta je opravdu těžká v tom, že v sobě snoubí nejenom zpěv a herectví, ale i pohyb, tanec a mluvu, která není snadná. Hlavně pro nás, pro zpěváky.“

Nedbalova Polská krev je považována za nejpopulárnější a nejhranější českou operetu. Ovšem námět je ruský, odehrává se v polském prostředí a českou hudbu vyplňuje rakouské libreto.

Dominik Beneš, režisér: „Ta operetě doslova překypuje hity, jako např. Blondýnky sladké, Jste kavalír, to vím a další šlágry, které zlidověly. Proto diváci tu operetu milují.“

Pokud si budete chtít známé melodie poslechnout, další představení plánuje Slezské divadlo na 5. května.


Nahlásit chybu


K tématu

Balet Zvoník u Matky Boží ve Slezském divadle

26. dubna 2023 8:29 | Opava | Katka Geryková

Slezské divadlo uvedlo o víkendu premiéru baletu Zvoník u Matky Boží. Tato adaptace slavného románu francouzského spisovatele Viktora Huga připomene tragickou lásku krásné Esmeraldy a znetvořeného Quasimoda, kterou připravil režisér a choreograf Jiří Horák.

Slezské divadlo uvedlo komedii o lži a nevěře, jmenuje se Pravda

24. května 2023 15:30 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezské divadlo o víkendu představilo francouzskou komedii o lžích a nevěře s názvem Pravda. Příběh o dvou manželských párech mohou diváci shlédnout do konce června. Inscenace se nebude hrát v divadle, jak jsou diváci zvyklí, ale v klubu ART.

Slezské divadlo představilo program příští sezóny, diváky čekají světové premiéry

13. května 2023 23:57 | Opava | Adéla Pluhaříková

Slezské divadlo v Opavě představilo program činoher, oper a operet, na příští sezónu. Diváci a posluchači se mohou těšit na dvě světové premiéry. Jednou z nich je opera Dalinda, která byla letos nalezená v neapolské knihovně a po více jak 130ti letech ji právě v Opavě mohou diváci shlédnout.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Dražba výročních dresů opavských basketbalistů pomůže mobilnímu hospici Pokojný přístav

7. dubna 2024 16:18 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A u basketbalu ještě zůstaneme. Utkání s Nymburkem mělo charitativní podtext. Opavští basketbalisté do něj nastoupili ve speciálních červenobílých dresech s logem Opava 800, na které zároveň vyhlásili dražbu.

Opavské ZŠ patřily zápisům do prvních tříd. Loni přivítaly na 500 prvňáčků

6. dubna 2024 17:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě ve čtvrtek a v pátek probíhaly zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkaly se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohly jakoukoliv školu ve městě, přednost ale měly děti ze spádové oblasti.

Premiéra operety Polská krev ve Slezském divadle
Vydáno 26. dubna 2022 20:28, Opava, Katka Geryková
Slezské divadlo připravilo premiéru jedné z nejhranějších a nepopulárnějších českých operet Polská krev. Výpravná scéna, kostýmy a jeviště plné zpěváků i tanečníků zajistilo divákům velkou podívanou.

Slavnou operetu Polská krev měli diváci shlédnout už v loňském roce. Koronavirus její premiéru ale přesně o rok posunul. Teď si mohli představení o třech jednáních vychutnat v celé parádě. Velkolepá úvodní plesová scéna a nádherné kostýmy ohromily diváky v hledišti nejspíš stejně, jako v době premiéry v roce 1913.

Tomáš Hanák, dirigent: „Snažili jsme se vycházet co nejvíce z tradice /a i/ nezasahovali jsme vůbec do pořadí jednotlivých hudebních čísel. Škrtali jsme minimálně.“

Hrabě Boleslav Baranski nezřízeně utrácí peníze a pořádá opulentní zábavu pro své známé z aristokratických kruhů. Rozmařilý život jej ale přivede na mizinu.

Dominik Beneš, režisér: „Boleslav Baranski hýří penězi a začínají mu ubývat. Na tom zátku by se mělo ukázat, jak si umí užívat party.“

Na ples přichází sem také dávný přítel Zaremba se svou dcerou Helenou. Jeho přáním je, provdat ji za Baranského. Ten ji ale urazí a zesměšní. Helena se rozhodne pro pomstu. Nechá se najmout jako jeho hospodyně. Nakonec zachrání  hraběte před úpadkem. A zamilují se do sebe.

Roli otce Heleny už podruhé ve své kariéře ztvárnil Jiří Přibyl z Moravského divadla v Olomouci.

Jiří Přibyl, role otce Heleny Zarembové: „Když jsem dostal tu nabídku, neváhal jsem i přes můj nabitý program. Říkal jsem si, rád se vrátím k té roli. Je to s odstupem 10 let. Ledacos ve mne dozrálo. I já jsem trochu dozrál.“

Na jevišti se představily všechny soubory Slezského divadla – operní, činoherní i baletní. A a v operetě Polská krev se skvěle propojily.

Barbora Čechová, role Heleny Zarembové: „Opereta je opravdu těžká v tom, že v sobě snoubí nejenom zpěv a herectví, ale i pohyb, tanec a mluvu, která není snadná. Hlavně pro nás, pro zpěváky.“

Nedbalova Polská krev je považována za nejpopulárnější a nejhranější českou operetu. Ovšem námět je ruský, odehrává se v polském prostředí a českou hudbu vyplňuje rakouské libreto.

Dominik Beneš, režisér: „Ta operetě doslova překypuje hity, jako např. Blondýnky sladké, Jste kavalír, to vím a další šlágry, které zlidověly. Proto diváci tu operetu milují.“

Pokud si budete chtít známé melodie poslechnout, další představení plánuje Slezské divadlo na 5. května.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000031061/premiera-operety-polska-krev-ve-slezskem-divadle