Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Expozici Opava/Troppau, která je na radnici, doplnily další historické předměty

  • Opava,

Před necelými 4 lety vzniklo na půdě opavské radnice muzeum, které dokumentuje historii města. Nyní se expozice rozšířila ještě o další předměty, které dokreslují život ve slezské metropoli v minulém století.

Milovník historie, vášnivý sběratel a také tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis už před dvěma desetiletími snil o tom, zřídit muzeum, které by dokumentovalo historii Opavy. Postupně tedy vyhledával zajímavé předměty, které se slezskou metropolí souvisejí. 

Víc jak 80 zajímavostí bylo veřejnosti představeno v roce 2018. Tehdy vzniklo v půdních prostorách radnice malé muzeum.  Nyní byla zrekonstruována druhá část půdy, která nabízí další výstavní prostor.

Tomáš Elis, sběratel a iniciátor vzniku expozice: „Tato expozice obsahuje některé novější artefakty, předměty a opavika, která pocházejí z let poválečných 1945 – 1980.“

Uvidíte tady kuchyňské mlýnky, nádobí, kopie obrazu zdejšího malíře Valentina Držkovice, album zločinců, které zřejmě viselo na četnické stanici nebo prkno z pianina, kde si opravář pečlivě zapisoval, co musel na nástroji vylepšit.

Ondřej Haničák, autor expozice a kurátor sbírky, Slezské zemské muzeum „Samozřejmě, některé předměty, které jsou zde prezentovány, jsou spíš marginálního charakteru. A v době svého vzniku nebyly považovány za důležité. Ovšem v souvislostech této expozice významu jednoznačně nabyly.“

Pro návštěvníky je expozice otevřená každou sobotu od 10 do 17 hodin. Prohlídku můžete spojit s výstupem na radniční věž Hlásku.


EXPOZICE NA HLÁSCE: OPAVA/TROPPAU                                                                                                                                                                          budova radnice (Hláska), Horní náměstí 69, Opava

otevírací doba:  květen - září, vždy v sobotu, 10,00 - 17,00 hod.

Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail