Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava představuje Ukrajinu ještě před válkou

  • Opava,

Ukrajina – země kontrastů to je název výstavy, která představuje tuto zemi ještě předválečnou optikou jako svobodný, rozvíjející se stát s nádhernou přírodou. Zaměřuje se také na rozdíly životní úrovně v prosperujících městech a na zaostalých vesnicích. Materiál poskytla Andrea Preissová Krejčí ze Slezské univerzity, která Ukrajinu mnohokrát pracovně navštívila.

Ukrajina se v současné době skloňuje nejčastěji s ruskou invazí, která začala 24. února. Výstava, která je nyní k vidění v prostorách Unipointu v obchodním centru Breda & Weinstein, představuje tuto zemi ještě v době předválečné. Jako suverénní stát, který v 90. letech nastoupil cestu k demokracii a ekonomickému růstu.

Andrea Preissová Krejčí, autorka výstavy, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Já jsem jezdila na Ukrajinu v předválečné době. Před několika lety jsem tam byla poměrně častým hostem. Takže mám velkou materii fotografií a dalšího materiálu z Ukrajiny.“

Autorka výstavy Andrea Preissová Krejčí představuje bohatou historii této po Rusku druhé nejrozlehlejší země Evropy. Její kulturu, přírodní krásy i významné regiony a sídla.

Připomíná krizi, která přišla s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991. A pak také rozhodování o dalším směřování země. Zda se připojit k západu či k východu.

Přináší také srovnání bohatého života v sídelních městech s chudobou na vesnicích, kde se mnohde stále hospodaří tak, jako před sto lety.

Andrea Preissová Krejčí, autorka výstavy, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Samozřejmě zde vidíme kontrasty tak, jak to bývá u rozvíjejících se krajin. Je tady část obyvatelstva velmi bohatá. A pak je tady část obyvatelstva, především ukrajinského venkova, která žije v chudobě a ve skromnosti, kterou si ani neumíme představit.“

Součástí vernisáže bylo také autentické vyprávění L. Chyzhevske, která je předsedkyní spolku volyňských Čechů v Žytomyru. Vysokoškolská učitelka odjela z rodné země hned v prvních dnech ruské invaze. A sama organizovala odchod z válkou zmítané Ukrajiny pro tisícovku volyňských Čechů.

Lyudmyla Chyzhevska, předsedkyně spolku volyňských Čechů v Žytomyru: „Cítila jsem, že bude špatně. V některých českých vesnicích i městech docházelo k velkému bombardování. Proto jsem začala s organizací. Věděla jsem, že musím začít s organizací. Během pár dnů jsme evakuovali skoro 1000 osob.

Českých krajanů na Ukrajině žijí tisíce. Jen ve spolcích jsou jich zapsány na 4 000. Jejich předkové sem přicházeli ve II. polovině 19. století, když utíkali před bídou a germanizací.

Výstavu Ukrajina – země kontrastů doplní další přednáška, a to 11. května. Týkat se bude integrace Ukrajinců do české společnosti.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy