Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Skautského domu v Opavě

  • Opava,

Skautský dům prošel rekonstrukcí za 12 milionů korun. Dotace se podařilo získat z evropských fondů i ze státního rozpočtu. V rámci oprav bylo zpřístupněno podkroví a nově vybavené klubovny. Prostory využívají 3 skautská střediska a jejich téměř 300 členů.

Opavané objevili skauting díky studentovi gymnázia Otokaru Peterkovi. Do do města se přestěhoval z Kroměříže, kde byl byl členem tamního oddílu. V roce 1921 vznikla první družina Vlků. V období totality byla činnost Junáka utlumena. Novodobé dějiny se začaly psát po sametové revoluci.

V té době se stal skautským sídlem tento dům na ulici Na nábřeží, který byl jen částečně stavebně uzpůsobený tomu, aby zde vznikly klubovny pro děti a mládež. V roce 2014 byla rekonstruována střecha a vyměněna okna. Postupem času ale přestal objekt vyhovovat moderním požadavkům. A tak další rekonstrukce byla nevyhnutelná.

Petr Tesař, předseda, OR Junák – český skaut, Opava: „Stávající Skautský dům už nedostačoval kapacitou a jednak také sociálním vybavením. Byl tady omezený počet toalet, žádné sprchy k dispozici, kuchyňka velmi malá. Také zde byla prostorná půda, kam se nově vešlo pět nových kluboven a zázemí pro instruktory.“

V podkroví musely být kvůli havarijnímu stavu odstraněny původní trámy, které nesly strop a nahradily je železobetonové konstrukce. V celém domě byly zhotoveny nové podlahy omítky i stropy. Přibylo venkovní únikové schodiště a výtah. Takže objekt se stal bezbariérovým. Rekonstrukce trvala téměř celý loňský rok. Na tu dobu skauti přišli o své zázemí.

Petr Tesař, předseda, OR Junák – český skaut, Opava: „V té době byla činnost omezená. Takže většina schůzek stejně probíhala on-line. A ve chvíli, kdy byla dovolená činnost, tak už nám přálo počasí a ty schůzky probíhaly venku. U řeky, v parku apod.“

Opravy byly sice hotové na konci loňského roku, ale slavnostně otevřený byl Skautský dům až nyní. Objekt nabízí 16 kluboven. K dispozici je zde také učebna vybavená počítačovou technikou a také dílna s nářadím. Prostory využívají téměř tři stovky dětí ze tří skautských středisek.

Rekonstrukci ve výši 12 milionů korun se podařilo zrealizovat díky 80% dotacím z evropských fondů.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy