Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavskou rodačku Joy Adamsonovou připomíná výstava

  • Opava,

Výstava o životě spisovatelky a Joy Adamsonové je nyní k vidění v jejím rodném městě, v Opavě. Součástí jsou také vzácné originály jejich botanických kreseb, které jsou trvale uloženy v depozitáři nadace Elsa Conservation Trust v Británii a vystavují se jen málokdy.

Kořeny Joy Adamsonové, tak se jmenuje výstava, která byla otevřena v opavském Obecním domě. Přibližuje život ochránkyně africké přírody a autorky bestselleru Příběh Lvice Elsy. Popisuje v něm, jak se ujala lvíčete, vychovala jej a pak vrátila zpět do volné přírody.

Zuzana Beranová, popularizátorka života a díla J. Adamsonové: „To změnilo přemýšlení lidí o divoké přírodě. Do Afriky se začalo jezdit na „lovy beze zbraní“. Místo zabíjení se zvířata začala chránit.“

Joy Adamsonová se narodila v roce 1910 v Opavě jako Friederike Victoria Gessner. Žila zde do svých 12 let a pak se po rozvodu rodičů přestěhovala k babičce do Vídně. S Keňou, svůj život spojila od roku 1937. Tady žila velmi skromně, a tak materiálu, který by ji připomínal, mnoho není. Vzácností je tento sešit s poznámkami.

Zuzana Beranová, popularizátorka života a díla J. Adamsonové: „Veškerý svůj majetek měla uschovaný v plechové bedně, kteoru si zamykala a schovávala pod postel. Měla pár sepraných triček a boty proti hadům.“

Zatímco v Evropě se věnovala umění, módě a studiu medicíny, na africkém kontinentě se soustředila na přírodu. Namalovala 700 botanických kreseb. Dvanáct z nich je teď vystavených také v Opavě. Depozitář anglické nadace Elsa Conservatin Trust v Británii opouští jen výjimečně.

Je také autorkou portrétů představitelů jednotlivých afrických kmenů, mnohé z nich již zanikly.

Adamsonová byla v Africe zavražděna svým sluhou. To bylo v roce 1980.

Součástí výstavy je rodokmen příbuzných z otcovy strany, který sestavil Richard Gessner. Joy Adamsonová byla sestřenicí jeho dědečka.

Richard Gessner, vzdálený příbuzný J. Adamsonové: „O příbuznosti jsem se dozvěděl od tatínka. To bylo ještě v době tzv. Komunismu, takže ta diskuse byla velmi opatrná. Tatínek o tom nechtěl moc mluvit.“

Návštěvníci vernisáže si mohli projít výstavu spolu s autorkou projektu Zuzanou Beranovou. Botanické malby budou v Obecním domě k vidění do 10. srpna, životopisná výstava pak do konce října.


Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail