Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Slunovrat nově v centru Opavy

  • Opava,

Kvůli rekonstrukci hradeckého zámku, který byl dlouholetým hostitelem multižánrového festivalu Hradecký slunovrat, se tato kulturní událost přestěhovala do Opavy. Koncerty, divadelní představení, přednášky či výstavy se rozprostřely po centru města. Z pestré nabídky vybíráme třeba divadelní soubor Cirk La Putyka, zpěváka Davida Kollera nebo spisovatele Simona Mawera.

Historie festivalu sahá do roku 2014, kdy jej hostily prostory zámku v Hradci nad Moravicí. Nyní se kvůli rekonstrukci tohoto objektu přestěhoval do Opavy. Třídenní program se stovkami účinkujících mohli návštěvníci sledovat třeba v parku, v minoritském klášteře, na půdě Slezské univerzity či Církevní konzervatoře nebo v kostele.

Petra Charmite, dramaturgyně festivalu: „My si neklademe žádné limity co se týká žánrů nebo stylů. Zajímají nás aktuální témata. A je pro nás důležité publiku dát prostor k debatám, aby spolu lidé komunikovali.“

Do Opavy se sjely tisíce návštěvníků. Program byl připravený také pro děti. Na festivalu se představily i charitativní organizace, soustředěné v neplacené zóně, stejně jako stánky s občerstvením.

účastnice festivalu: „Hradecký slunovrat býval super, tak Slunovrat v Opavě bude určitě taky.“

Cirk La Putyka převedl své vystoupení, které vzniklo v době koronaviru, pod širým nebem. Představení Kaleidoscope nabídlo skoky na trampolíně i závěsnou akrobacii.

Také výtvarník Jaromír 99 alias Jaromír Švejdík představil na prodejní výstavě svá „koronavirová díla.“

Jaromír Švejdík, výtvarník: „Mně vždycky bavila krajinomalba, landscape, ale nikdy jsem se k tomu nedostal. Tak jsem si říkal, i když to neumím, tak to můžu zkusit.“

Člen kapely Priessnitz a Umakart se hned po zahájení výstavy přesunul z gotického sálu v Minoritském klášteře na pódium v zahradě a odehrál tady krátký koncert.

Hvězdou festivalu byl jistě britský spisovatel Simon Mawer, autor hned několika bestsellerů. Mnohé jeho knihy jsou tematicky propojené s českou historií. Vystudovaný biolog se o ni začal zajímat skrz zakladatele genetiky Johana Gregora Mendela, o kterém napsal kninu. Pak přidal román o brněnské vile Tugendhat či o událostech roku 1968 v Praze.

Simon Mawer, spisovatel: „Miluju ta místa a fascinují mne svou pohnutou historií. Na druhou stranu tato země je nádherná. Jsou tady krásná města.“

Na festivalu zahrál také David Koller nebo Radůza, přijela i novinářka americko-čínského původu Melissa Chan nebo karikaturista Mirek Kemel. Na welcom stage se představilo deset začínajících kapel.


Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail