Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Spálená kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu

  • Opava,

Doba koupání a slunění je v plném proudu. Lidé by neměli zapomínat na to, že nadměrné vystavování se slunci bez potřebné ochrany může kůži poškodit. Spáleniny zvyšují riziko melanomu. Ultrafialové záření je jedním z faktorů, který se podílí na vzniku rakoviny kůže.

Slunění s mírou a také s použitím vhodného opalovacího krému. To je jednoduché pravidlo, jak v létě kůži zbytečně nezatěžovat. Největší ohrožení představují spáleniny.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „To je jeden z velkých rizikových faktorů pro melanomy. Takové to spálení do červena, do puchýřů zejména v dětství."

Slunce působí na kůži nejen u vody, ale také třeba během túry či při sportovních aktivitách. Nebo při běžné cestě do školy či do práce. Ochrana je důležitá. Zatímco v tuzemsku stačí preparáty s faktorem 30, v jižních zemích by to měla být spíš padesátka. Nutné je natírat všechny části těla, které nejsou pokryté oblečením.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Já bych doporučovala chránit si zejména obličej. Ten je nejvíce vystavovaný, i když jsme oblečeni. Je chrornicky vystavovaný UV záření.“

Větší pozornost si zaslouží dětská pokožka a také pokožka světlého fototypu. V těchto případech by slunění mělo být pozvolné a vždy s použitím přípravku s vyšším ochranným faktorem. Pro ději se vyrábějí ve formě pěny či mlhy, aby se daly co nejjednodušeji na kůži aplikovat.

Zdá se, že v poslední době lidé sahají po opalovacích krémech častěji, než dřív. A leckdy si zajdou pro specifické přípravky do lékárny.

Gabriela Krhutová, farmaceutka: „Lidé nejvíce požadují preparáty pro děti, dále preparáty pro lidi, kteří trpí nějakými kožními nemocemi. Příp. pro alergicky, s vyššími faktory, to je zajímá.“

Péči o kůži by lidé měli podceňovat a pozornost by měli také věnovat mateřským znaménkám a pigmentovým skvrnám. A nechat si je pravidelně kontrolovat odborným lékařem.


DOBA SLUNĚNÍ PODLE FOTOTYPŮ:

  1. velmi světlá 5 – 10 min.
  2. světlá 10 – 20 min.
  3. normální 20 – 30 min.
  4. Hnědá 45 min.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy