Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mistrovství ČR v psaní na klávesnici ovládli studenti z Gymnázia O. Havlové z Ostravy-Poruby

  • Opava,

Základní škola Ilji Hurníka v Opavě se stala pořadatelem 20. Mistrovství České republiky v psaní na klávesnici. V soutěži družstev obsadili druhé místo za ostravským Gymnáziem Olgy Havlové. Ti nejlepší postupují na světový šampionát do Holandska.

Na Mistrovství České republiky žáků základních škol a víceletých gymnázií se do Opavy sjelo 38 soutěžících. Po koronavirové pandemii je to poprvé, co mohli poměřit své síly naživo. Předtím soutěžili pouze on- line.

soutěžící: „Mám trochu stres a podle mne to bude docela náročné.“

Po krátkém rozepsání zahájila první disciplínu Helena Zaviačičová, devítinásobná mistryně světa v psaní všemi deseti.

Soutěžící se nejprve utkali v minutovém opisu textu s vysokou, sto bodovou, penalizací za chybu. Soutěž pokračovala deseti minutovými opisy z obrazovky počítače a z papíru. Tady byla penalizace mírnější, a to 50 bodů za chybu. Důležitá byla nejen rychlost, ale také přesnost či schopnost se k chybám vracet a opravit je.

Psát správně a přesně není pro tyto borce žádný problém. Všichni píší rychlostí minimálně 300 úhozů za minutu. Mnozí z nich se věnují psaní na klávesnici už od prvního stupně základní školy. A to je pro správné návyky ideální.

Helena Zaviačičová, devítinásobná mistryně světa v psaní na klávesnici: „Dnes se dítě setkává s psaným textem velmi brzy. Píše ve škole seminární práce, referáty, vyplňuje nejrůznější práce na počítači. Takže je potřeba aby umělo psát. Aby se preventivně předešlo tomu, že začne písmenka hledat, nikoliv psát.“

Díky speciálnímu programu ZAV není problém se to naučit.

Na opavské Základní škole I. Hurníka je psaní na klávesnici součástí rozvrhu některých ročníků.

Karin Solná, organizátorka soutěže a učitelka psaní na klávesnici, ZŠ I. Hurníka v Opavě: „Jsem moc ráda, že poprvé od září se zavedla povinná školní výuka psaní na počítači. „Máme 5. a 6. třídu, kdy všechny děti, celé třídy se učí psaní na počítači všemi deseti.“

Možná také proto se soutěžícím z pořádající školy tak dařilo. V umístění družstev získali 2. místo za ostravským Gymnáziem Olgy Havlové. Třetí byla Základní škola Kosmonautů Ostrava.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy