Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oprava opavských arkád dokončena. Sloužit budou jako kulturní a společenský prostor

  • Opava,

Opavské Dvořákovy sady zdobí nově opravená arkádová chodba. Tato stavba z 19. století, kterou si k nelibosti kolemjdoucích v minulosti oblíbili bezdomovci a sprejeři, bude nyní sloužit jako výstavní síň a společenský prostor.

Arkády v opavských Dvořákových sadech byly kdysi součástí farské zahrady Řádu německých rytířů. Stavba, která dříve poskytovala mnichům úkryt před slunečními paprsky či deštěm, byla ještě nedávno pomalována graffiti a kolemjdoucí raději odvraceli zrak od bezdomovců, kteří zde bivakovali. Nehostinné místo v centru Opavy se ale začalo od jara měnit téměř k nepoznání.

Kamil Grigar, ředitel, Stavební firma Grigar: „Všechny omítky se otloukly, protože byly vlhké. Takže to šlo až na cihlu dolů a omítlo se se to sanační omítkou.“

Kromě vlhkosti museli dělníci řešit problém s děravou střechou. Až během oprav zjistili, že plech je na několika místech úplně zrezivělý. Výměnu krytiny ještě zkomplikovala dodávka materiálu, na který musela firma čekat tři měsíce.

Stavební práce odkryly také původní pilíře, které nyní zůstaly neomítnuté.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Tufitové patky, které jsou ve druhé řadě sloupů zůstaly odkryté. Uvidíme, jak budou reagovat na zub času. Jde přece jen o vyvřelinu. Nyní jsou naimpregnované. Možná sem tam něco odpadne a bude se to muset zapravit speciální směsí, kterou budeme připodobňovat originálu.“

K podloubí byla přivedena elektřina a klenby ozvláštnilo barevné osvětlení. Přístup k arkádám je nyní vydlážděný. Náklady na opravy ve výši tří milionů korun uhradilo město Opava. To chátrající objekt získalo roku 2017 od Biskupství ostravsko-opavského.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme, aby to byl živý veřejný prostor. Nejen tedy veřejné akce, např. výstavy. Ale chceme, aby se zde lidé zdržovali také během dne. Tedy aby zde byla kavárna a posezení.

V nový život arkrády vstoupily výstavou komiksu Lucie Seifertové o zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Ten vytvořila u příležitosti 200 výročí jeho narození. Příběh slavného vědce si můžete přečíst a prohlédnout na několika panelech. Najdete zde také zmínku o Opavě. Slavný vědec tady totiž šest let studoval na gymnáziu.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy



Česká distribuční a.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

GADO, s.r.o. - pracoviště Lidl Kravaře
Kravaře
od 107 Kč/hod.

Detail