Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Slezské nemocnici chybí krev. Zásoby jsou třetinové

  • Opava,

Ve Slezské nemocnici se tenčí zásoby krve. Chybí také krevní destičky i plazma. Letní období je tradičně časem, kdy počet dárců kvůli dovoleným klesá a zároveň akutní potřeba krve při úrazech či nehodách stoupá. A provádějí se také operace, které odsunul na pozdější dobu koronavirus.

Problém s nedostatkem krve se opakuje každé léto. Ve Slezské nemocnici teď mají k dispozici pouze třetinu zásob, než obvykle. Lidé totiž v tuto dobu přicházejí darovat krev méně často.

Simona Kudlíková, Hematologicko-transfúzní odd, Slezská nemocnice v Opavě: „Ve větší míře totiž v letních měsících čerpají dovolenou, takže jsou pro nás hůře dostupní. Pokud vyjedou do zahraničí tak na jejich návrat navazuje měsíční blok pozastavení dárcovství.“

Ovšem potřeba krve se v létě zvyšuje: přibývá komplikovaných úrazů a akutních operací, které si žádají nejen dostatečné zásoby krve ale i krevní plazmy nebo destiček. Naštěstí někteří z téměř tří tisícovky pravidelných dárců si cestu na transfúzní oddělení i v tento čas naplánovali.

dárce: „Já chodím celý rok. Neřeším, jestli je léto nebo zima.“

Zásoby krve jsou nyní potřeba také kvůli zvýšenému počtu operativy. Na řadu totiž nyní přicházejí plánované operace např. náhrady kloubů, operace kýly či očí, které odložila pandemie koronaviru. Pacienti na ně čekali leckdy i dva roky.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „My v tomto měsíci máme v provozu 7 sálů a provádíme přibližně 30 operací denně. Od příštího týdne chceme počet operačních sálů na celkově 9, což nám navýší počet operací až na 40 denně."

Momentálně je ve Slezské nemocnici poptávka po všech krevních skupinách. K odběru jsou vyzýváni registrovaní dárci, ale přijít mohou také nováčci. Po vyšetření krevního obrazu, vstupním vyšetření a vyplnění dotazníku, mohou podstoupit svůj první odběr, který trvá jen pár minut. A tak okamžitě pomoci.

Simona Kudlíková, Hematologicko-transfúzní odd, Slezská nemocnice v Opavě: „V letních měsících míváme problém především se zajištěním červených krvinek. Použitelnost červených krvinek po odběru je 41 dnů.“

Ještě kratší trvanlivost mají krevní destičky, a to pouhých 5 dnů. Naproti tomu plasma, která se po odběru může zmrazit, vydrží až tři roky.


PODMÍNKY PRO DÁRCE KRVE:

  • věk 18 – 65 let
  • váha nad 50 kg
  • bez závažnějšího onemocnění
  • 14 dnů po akutní infekci
  • 14 dnů po očkování
  • 14 dnů po karanténě nebo onemocnění COVID-19
  • měsíc po přisátí klíštěteNahlásit chybu


K tématu
René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail