Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavská MHD od září zlevní

  • Opava,

Opavané budou jezdit hromadnou dopravou levněji. Tedy děti, studenti a pak také lidé nad 65 let. Schválili to na svém červnovém zasedání zastupitelé. Chtějí tak ulehčit občanům během složitého období, kdy míra inflace výrazně narůstá. Nový ceník začne platit od září.

Od 1. září se chystají změny v ceně jízdného opavské hromadné dopravy. Za měsíční jízdenku zaplatí méně děti, žáci a studenti. Stát bude rovných stát sto korunu. Cena se sníží zhruba o polovinu. A nově také budou moci lidé od 65 let jezdit zdarma. Stejně, jako dřív, budou i nadále bezplatně MHD využívat občané starší 70 let a děti do šesti let věku. Na zlevnění jízdného se dohodli zastupitelé napříč politickým spektrem.

obyvatelka Opavy: „Když už to chtěli zlevnit, tak to měli zlevnit všem.“

obyvatelka Opavy: „Pokud se zlevňuje tak je to dobře. Rodiče to uvítají.“
Libor Witassek (Změna pro Opavu), člen Zastupitelstva města Opavy: „Já si myslím, že není doba na to, aby se zdražovalo, ale naopak aby se občanům pomohlo. Proto jsme navrhli plošné snížení jízdného MHD pro různé skupiny. V zastupitelstvu se našla většina jen pro určité snížení – pro důchodce, pro děti a mládež.“

Změna ceníku má podpořit občany v nelehké době zdražování a vysoké inflace. A dalším efektem by mohl být také opětný návrat cestujících do hromadné dopravy.

Během uplynulých pěti let se jejich počet městských autobusech a trolejbusech snížil o třetinu. Pokles byl nejvýraznější především v době pandemie koronaviru.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „V loňském roce jsme se potýkali až s 80% úbytkem. Na začátku roku už se to jevilo okolo 19 – 20%. V červnu jsme byli na 10% oproti r. 2019.“

Peníze, které ovšem cestující nezaplatí, budou v rozpočtu dopravního podniku chybět.  Podle předběžných odhadů půjde o necelých pět milionů korun. Ty zaplatí město.

Michal Jedlička (KDU – ČSL), náměstek primátora Opavy: „Jednou za rok probíhá závěrečné vyúčtování. A podle toho, jak vysoká bude ta ztráta, tak se budeme snažit k tomu postavit čelem. V rozpočtu tyto peníze najít a zaplatit dopravnímu podniku.“

Zlevněný kupón si mohou cestující zakoupit na jeden, tři nebo pět měsíců. A to pouze v předprodeji jízdenek na Horním náměstí v Opavě, na e-shopu to možné nebude. Nárok na slevu mají pouze občané s trvalým bydlištěm na území Opavy a městských částí.  Slevy jízdného budou platit rok. Tedy do konce srpna 2023.


Nahlásit chybu


K tématu