Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tyčkař Jan Kudlička se v Opavě loučil s kariérou

  • Opava,

Skokan o tyči Jan Kudlička se loučil s kariérou. Pro tuto příležitost si vybral tradiční letní závod s názvem Atletický cirkus, kdy sportovci závodí na náměstí v centru Opavy. Pozval také další úspěšné tyčkaře: manželku Jiřinu Ptáčníkovou, Michala Balnera nebo Kateřinu Baďurovou.

Už 16 sezón v řadě poměřují své síly přímo v centru Opavy skokani o tyči. Letos byl ale tento závod jiný. Do historie se zapsal jako vzpomínka na jeho dřívějšího organizátora a trenéra Jiřího Lesáka, který vloni zemřel. A zároveň se tady s kariérou loučil český rekordman Jan Kudlička.

Jiří Štindl, starosta T. J. Sokol Opava: „Chtěl ukončit kariéru v Opavě. Tam kde začínal."

Spolu s Kudličkou startovalo v závodě mužů 13 skokanů. Výbornou kulisu vytvořily stovky návštěvníků, kteří na opavské Dolním náměstí přišli sportovce podpořit.

návštěvník akce: „Snažím se přijít každý rok, když mi to vyjde. Samozřejmě jsem tady především kvůli hlavní hvězdě Honzovi Kudličkovi.“

Rozběhovou, 45 m dlouhou, dráhu tvořilo dřevěné podium. Za doskočištěm se rýsoval kostel sv. Vojtěcha. Mírně se svažující náměstí poskytlo atletům vyšší rychlost při rozběhu.

Ondřej Honka, ředitel závodu: „Je to jiné, protože je to palubovka, která pruží. Je ze dřeva. Takže je rychlejší, atletům to pomáhá. Ale záleží také na tom, jak se s tím poperou.“

Diváci tady byli závodníkům mnohem blíž, než na atletickém stadionu.

Jakub Holek, T. J. Sokol Opava: „Je to super. Protože takto blízko k nim nejsme vůbec nikde.“

Ján Zmoray, AC Stavbár Nitra, Slovensko: „Je tu vždy perfektní atmosféra, skvělí lidé. Sejdou se zde skvělí sportovci.“

Jan Kudlička nastoupil do závodu až s výškou laťky 5,07 cm a u ní také skončil. Svého přemožitele, a možná symbolického nástupce, našel v rozlučkovém závodě v Matěji Ščebovi z Ústí nad Labem. 24 letý atlet překonal laťku ve výšce 522 cm.

Jan Kudlička, Dukla Praha: „Já jsem šel do toho s tím, že si to chci užít. Samozřejmě ten výkon je ostudný. Ale na to se nedívám. Poslední dva měsíce trénuju jen tak, že se jen udržuju.“

Třináctinásobného mistra republiky, medailistu ze světových i evropských závodů, přišli podpořit jeho bývalí kolegové: Michal Balner, Kateřina Baďurová nebo Štěpán Janáček.

Kateřina Baďurová, bývalá atletka: „Já dnes budu mít premiéru, poprvé v životě budu zvedat praporky. A těším se na to, že všem budu moci zvednout bílý, jako povedený skok.“

Na rozběhovou dráhu se odhodlala postavit i manželka Jana Kudličky, Jiřina Ptáčníková. Její kariéru před 4 lety ukončily mateřské povinnosti.

Jiřina Ptáčníková, skokanka o tyči: „Mám za sebou jeden trénink. Myslím, že jsem překvapila jak sebe, tak Honzu. S tím, že je to asi jako jízda na kole, že se to nezapomíná.“

Přestože se Jan Kudlička s kariérou loučil, závodit ještě naposledy přece jen bude. A to 4. září v Chebu, na mistrovství republiky.

Nahlásit chybu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail