Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obchodní centrum Slezanka se bude bourat

  • Opava,

Centrum Opavy čeká velká změna: budova obchodního centra Slezanka se bude bourat. Místo ní tady vyrostou bytové domy a také multifunkční sál. Problémy s poloprázdnou budovou řeší vedení města v pořadí už čtvrté volební období.

Obchodní centrum Slezanka bylo na Horním náměstí v Opavě postaveno na přelomu 60. - 70. let minulého století v tzv. bruselském stylu, který byl inspirovaný úspěšnou československou účastí na Světové výstavě v Bruselu, a přinesl moderní pohled na architekturu i umění. Strohý blok obchodů a restaurací vyplnil mezeru, která zůstala po domech zničených válkou. Nyní je tato stavba v centru města téměř prázdná a nevyužívaná.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dlouhé roky se tady nic neděje. Ta budova chátrá. Je to ostuda Opavy.“

Jak naložit s tímto objektem – to se řeší už od r. 2008, kdy budovu za neuvěřitelných 270 mil. korun město Opava v čele s tehdejším primátorem Stanjurou koupilo. Tedy pouze její část. Po dobu čtyř volebních období jednotlivá vedení města přemýšlela, co dál. Původní myšlenka, vystavět zde nákupní centrum, postupem času ztrácela na atraktivnosti.

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy od r. 1998: „Ten projekt zhavaroval a pak jiní investoři postavili jiné obchodní domy a od té doby je tento prostor za Slezankou odsouzen k vyčkávání.“

Vypracovány byly také dvě architektonické studie. A na otázku: Co se se Slezankou odpovídali v průzkumu veřejného mínění také Opavané.

K výraznému posunu došlo až nyní. Město se snaží odkoupit od soukromých vlastníků další podíly tak, aby mu budova 100% patřila. Pak přijde na řadu demolice.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Když jsme řešili nákladovost, tzn. rekonstruovat tuto budovu vs. postavit něco nového, tak nákladově nová budova vyjde levněji.“

Na tomto místě by mělo vyrůst 6 bytových domů se vzhledem historických fasád a s podzemním parkovištěm.

obyvatelka Opavy: „Mělo by se s tím něco dělat každopádně. Už to tam dlouho chátrá.“

Zároveň v zadní části, na místě budovy bývalého Divadelního klubu, bude stát multifunkční sál. Zatímco jeho výstavbu by zaplatilo město, bytové domy, které by odkazovaly na původní zástavbu ze 17. století, by pak stavěli soukromníci.

Přestože to vypadá, že se ledy hnuly a centrum Opavy se po 50 letech změní, nebude to tak rychle. Změny začnou nejdříve příští rok.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy