Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Bezručova Opava pohostí návštěvníky kvalitní kulturou

  • Opava,

Měsíc září už po 65. patří multižánrovému festivalu Bezručova Opava. Milovníci kultury se mohou těšit na všechny její podoby: od výstav, koncertů, divadelních a filmových představení až třeba po přednášky. Na slavnostním zahájení převzal Cenu Petra Bezruče skladatel, klavírista a pedagog Petr Hanousek.

Festival babího léta, Bezručova Opava, letos vstoupil do svého 65. ročníku. Jeho kontinuitu nepřerušila ani pandemie koronaviru v minulých letech. Ta se naopak stala inspirací pro 53 pořadů, které během měsíce mohou lidé navštívit. Spojuje je téma Stěhování mezi světy.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: „Chceme právě na základě zkušenosti z covidové pandemie, kdy jsme se přestěhovali do počítačového, digitálního světa, tak budeme zvažovat výhody a nevýhody virtuálního a fyzického světa.

Téma je zpracováno ve výstavách, přednáškách, koncertech filmech či divadelních představeních. V některých pořadech bude využita také virtuální realita, kdy s pomocí virtuálních brýlí bude možné stát se např. přímo účastníkem divadelního představení. A nebo se ocitnout v kůži brouka, jak o tom píše Franz Kafka v povídce Proměna. Program se bude během září odehrávat na různých místech ve městě. Některé pořady jsou bez vstupného.

Během úvodního ceremoniálu předal primátor Opavy ocenění za celoživotní práci v oblasti kultury. Cenu Petra Bezruče převzal Petr Hanousek. Klavírista, skladatel, pedagog a publicista se pak přítomným představil v krátkém vystoupení se svým synem Janem.

Petr Hanousek, klavírista a skladatel, laureát Ceny P. Bezruče: „Já jsem muziku jako kluk dělat nechtěl. Ale pak se to tak seběhlo. A teď je to pro mne součást života.“

Zahájení festivalu Bezručova Opava bylo také příležitostí pro udělení Ceny města. Její první laureátkou se stala dlouholetá ředitelka Knihovny Petra Bezruče Zuzana Bornová. Ceremoniálu se ale nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Ocenění města mne potěšilo. Já jsem vlastně celý svůj /životní/ profesní život zasvětila službě městu.“

Druhou laureátkou byla výtvarnice a dříve také učitelka na základní umělecké škole Marcela Mrázková. Stále aktivně tvoří a své grafiky, malby a koláže prezentuje také na veřejnosti.

Marcela Mrázková, výtvarnice, členka výtvarné skupiny X: „Já také ráda cestuji. A tak si  po každém výletě si udělám výstavu svých 15 – 20 prací.“

Cena města Opavy je udělována každoročně osobnostem z nejrůznějších oblastí. Letos ji získaly dvě ženy shodně z oblasti kultury.

Jana Foltysová, kancelář primátora, Magistrát města Opavy: „Je to náhoda, ale nám se to velmi hodí. Když máme zahájení festivalu, tak je příjemné, že můžeme zrovna předávat Ceny města z oblasti kultury.“

V rámci festivalu Bezručova Opava je už nyní v Domě umění zpřístupněna výstava bezejmenných velkoformátových abstraktních olejových maleb Miloslava Mouchy. Tento výtvarník se po emigraci v roce 1968 do Francie výrazně prosadil v zahraničí.

Dagmar Hlubučková, kurátorka výstavy: „Jsem ráda, že tady opět po 30 letech můžeme vystavovat dílo Miloslava Mouchy. Jeho dílo je ojedinělé, unikátní.“

V prostorách kostela sv. Václava jsou umístěna díla studentů opavské základní umělecké školy. A to jednak jejich výtvarné práce a také intermediální projekt Proměny, který spojuje monumentální malbu s filmem.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy