Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

K volebním schránkám přišlo v Opavě necelých 40% voličů. V městských částech byla účast i dvojnásobná

  • Opava,

Necelých 40% oprávněných voličů přišlo v Opavě k volbám, to je o něco více, než před 4 lety. Větší zájem o hlasování byl v osmi městských částech, kde se volební účast pohybovala od 50 do 80%. Tady je rekapitulace obou volebních dnů.

V komunálních volbách mělo v Opavě možnost hlasovat 45 517 oprávněných voličů. Připraveno pro ně bylo 59 volebních místností. V opavské městské části Suché Lazce komise zasedala v místním kulturním domě.

Marta Lukešová, zapisovatelka okrskové volební komise Suché Lazce: „Dobrý den, jsou dvě hodiny a můžeme začít volit.“

S hlasovacím lístkem spěchal k volební schránce na minutu přesně Václav Volný.

Václav Volný, obyvatel Suchých Lazců: „Mám čas, jsem důchodce, tak jdu první.“

Krátce po druhé hodině začali přicházet také další voliči. Mnohdy se tvořila před plentou fronta.

Valérie Skuplíková, místopředsedkyně okrskové volební komise, Suché Lazce: Největší zájem o volební místnosti očekáváme hlavně ze začátku voleb. Někteří lidé totiž nemusí mít o víkendu čas.“

Během prvního volebního dne v Suchých Lazcích vhodilo svůj hlas do schránky 40% oprávněných voličů. Další den se jejich počet navýšil na 64,5 %.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát města Opavy: „Na základě zkušeností z výsledků letošních i minulých komunálních voleb vyplývá, že v městských částech je volební účast vyšší, někde až kolem 80%.

V osmi opavských městských částech Opavy lidé hlasovali hned dvakrát. Do zastupitelstva městské části a pak také do zastupitelstva statutárního města Opavy.“

V jednom z největších opavských volebních okrsků, v Základní škole Vrchní, bylo na seznamech zapsáno na 1 400 voličů. Během úvodních 60 minut jich přišlo odevzdat svůj hlas okolo 6%.

Michaela Němcová, předsedkyně okrskové volební komise, Opava: „Máme účast zatím do jedné stovky. Je to první hodina plus minus, takže je to pomalejší. Ale většinou se tempo zrychluje až k pozdějším odpoledním hodinám."

Volební komise v Opavě po prvním volebním dni zaznamenaly 21% volební účast.

účastník voleb, občan Opavy: Je důležité, aby tady na magistrátu seděli lidé, kterým věřím.“

Hlasovat mohli lidé také do přenosné volební schránky, kterou hojně využívali především starší obyvatelé domovů pro seniory.

V Opavě nakonec své zastupitele volilo 39,8 % oprávněných voličů. Volební účast byla tentokrát o téměř dvě procenta vyšší než v předchozích komunálních volbách.


Nahlásit chybu


K tématu