Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavské zastupitelstvo se z poloviny obměnilo. Chybí v něm ČSSD i komunisté

  • Opava,

Po komunálních volbách se v Opavě obměnila polovina zastupitelů. Poprvé od roku 1990 budou v lavicích chybět zástupci sociální demokracie a komunisté. Oproti minulému volebnímu období se v nejvyšším samosprávném orgánu Opavy navýšil počet žen.

Křesla v opavském zastupitelstvu si v letošních komunálních volbách rozdělilo 7 stran, hnutí a koalic. Z 39 zvolených kandidátů jich svůj mandát obhájily dvě desítky. Nejvíce z hnutí ANO.

Michal Kokošek (ANO), 1. náměstek primátora Opavy, znovu zvolený zastupitel: „My jsme získali 17 mandátů, nicméně 9 zvolených zastupitelů z tohoto počtu má zkušenosti s obecním zastupitelstvem. Ať už tady, na magistrátu, nebo na kraji, nebo na městských částech.“

Pro letošní volby se ani příliš neměnily tváře lídrů některých kandidátek. Většinu jich voliči mohli znát už z minulých voleb.

Ivo Mludek, nezávislý novinář: „Zastupitelstvo se zčásti změnilo, nicméně lídři, staří harcovníci zůstávají stejní.“

Nejdéle sloužícím opavským politikem je Marek Veselý, který je členem ODS a v letošních volbách kandidoval pod hlavičkou koalice Společně pro Opavu. Zastupitelský mandát vykonává nepřetržitě už od roku 1998. A ačkoliv by tak mohl být nejstarším zastupitelem, není to tak. Toto prvenství patří 77 leté Zdence Pfefferové z ANO. Naopak benjamínky jsou Dominik Janků a Vojtěch Šimetka z koalice Společně pro Opavu, kterým je shodně 32. Průměrný věk opavských zastupitelů je pak 47 let.

Mezi převahou mužů získalo místo také 7 žen, to je o 2 více, než v minulém volebním období.

Poprvé od roku 1990 budou v samosprávě chybět sociální demokraté, kteří se ve volbách nepřehoupli přes potřebnou 5% hranici.

Petr Oriečščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy, lídr kandidátky: „Já doufám, že náměstek nebo náměstkyně, která přijde po mne, dokončí kulturní koncepci, která už je napsaná. Ale ještě je nutné, aby prošla schvalovacím kolečkem.“

A poprvé po mnoha desetiletích bude zastupitelstvo Opavy zasedat bez komunistů.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy