Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cvičení hasičů: únik čpavku ze zimního stadionu v Opavě

Opava |

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se zúčastnilo cvičení, které bylo zaměřené na únik čpavku ze zimního stadionu v Opavě. Na místě byli také zdravotníci a policisté. Celá akce trvala hodinu.

Amoniak neboli čpavek je toxický plyn, který se používá k chlazení ledových ploch. Tady, na zimním stadionu v Opavě se uchovává ve velkých zásobnících. Tuto místnost, stejně jako strojovnu, hlídají čidla.

René Holuša, výkonný ředitel, HC Slezan Opava: „Je to hlavní strojovna zimního stadionu. Jsou tady tři kompresní motory, které chladí chladící směs čpavku, která se potom potrubím dostává pod ledovou plochu.“

Každé dopoledne je opavský zimní stadion plný malých hokejistů ze sportovní školy, kteří zde pilně trénují. Přípravu na ledě tentokrát přerušilo vyhlášení cvičného poplachu. Ze strojovny pod střechou budovy měl uniknout čpavek.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Budeme používat diskotékový dým, kterým se budeme snažit nasimulovat únik čpavku. Který se bude ze strojovny tlačit do prostor hrací plochy.“

Zvýšenou koncentraci nebezpečného plynu už čidlo ohlásilo nejen zaměstnancům, ale také hasičům. Čpavek je toxický plyn, dráždí oči i dýchací cesty, způsobuje poleptání kůže a je hořlavý. A tak museli všichni přítomní stadion urychleně opustit a odejít do bezpečné vzdálenosti.

Lukáš Vnenk, trenér, HC Slezan Opava: „Teď rychle vezmeme kluky do kabiny. Převlečeme je do botů a půjdeme ven.“

Mezitím dorazili na místo hasiči. Ze všeho nejdříve hledali zraněné. Pro figuranta se simulovaným poleptáním obličeje a končetin se musela průzkumná skupina vypravit až do strojovny.

Aleš Martinek, řídící důstojník, ÚO Opava, HZS Moravskoslezského kraje: „Druhá průzkumná skupina prováděla skrápění čpavkové pračky, která má vyústění na střeše objektu, aby docházelo k zamezení úniku čpavkové páry.“

Do objektu mohli hasiči vstoupit ve speciálním obleku. A při odchodu museli projít dekontaminačním centrem.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Standartně se pohybujeme v čase okolo 6 - 7 minut. Kdy se hasič musí připravit. Musí si ho velitel v nástupním prostoru zkontrolovat tak, aby byl připraven na zásah v nebezpečné zóně.“

Na místě zasahovaly dvě profesionální jednotky a čtyři dobrovolné. Celé cvičení trvalo hodinu.

Nahlásit chybu


K tématu

Hasiči ze sedmi zemí cvičili zásahy u povodní. Základnu měli ve Frýdku-Místku

26. října 2023 14:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V Moravskoslezském kraji proběhlo rozsáhlé mezinárodní cvičení hasičů ze sedmi zemí. Společně trénovali přípravu a koordinaci pomoci v případě vzniku velkých povodní. Ve Frýdku-Místku měli zázemí pro řídící skupinu a seřadiště techniky.

Hasiči ze 7 zemí likvidovali následky povodní. Cvičení MODEX 2023 připravil MS kraj

23. října 2023 11:10 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Hasiči našeho kraje se stali hostiteli náročného mezinárodního cvičení MODEX 2023, zaměřeného na následky povodní. Po čtyři dny museli hasiči ze 7 zemí plnit nejrůznější úkoly. Například spolupracovat na vytvoření hadicového vedení o délce 3 km.

Hasiči prošli cvičením při úniku čpavku na havířovském zimním stadionu

7. května 2024 9:41 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Cvičení zásahů při náhlých a nebezpečných situacích je pro hasiče nesmírně důležité. Tentokrát si vyzkoušeli postupy při úniku čpavku na havířovském zimním stadionu.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Opavou projde velkolepý průvod. Zahájí dvoudenní Opava slaví FEST 800

18. května 2024 13:58 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Následující víkend se bude v Opavě velkolepě slavit 800 let města. Vše začne historickým průvodem v čele s Přemyslem Otakarem I.. Následovat bude Opava slaví FEST 800 a oslava Dětského dne.

V opavských Městských sadech a na hřbitově jsou nové informační panely

17. května 2024 11:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Městských sadechv Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali. Další nový panel pomáhá s orientací na městském hřbitově.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Cvičení hasičů: únik čpavku ze zimního stadionu v Opavě
Vydáno 4. října 2022 18:34, Opava, Katka Geryková
Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se zúčastnilo cvičení, které bylo zaměřené na únik čpavku ze zimního stadionu v Opavě. Na místě byli také zdravotníci a policisté. Celá akce trvala hodinu.

Amoniak neboli čpavek je toxický plyn, který se používá k chlazení ledových ploch. Tady, na zimním stadionu v Opavě se uchovává ve velkých zásobnících. Tuto místnost, stejně jako strojovnu, hlídají čidla.

René Holuša, výkonný ředitel, HC Slezan Opava: „Je to hlavní strojovna zimního stadionu. Jsou tady tři kompresní motory, které chladí chladící směs čpavku, která se potom potrubím dostává pod ledovou plochu.“

Každé dopoledne je opavský zimní stadion plný malých hokejistů ze sportovní školy, kteří zde pilně trénují. Přípravu na ledě tentokrát přerušilo vyhlášení cvičného poplachu. Ze strojovny pod střechou budovy měl uniknout čpavek.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Budeme používat diskotékový dým, kterým se budeme snažit nasimulovat únik čpavku. Který se bude ze strojovny tlačit do prostor hrací plochy.“

Zvýšenou koncentraci nebezpečného plynu už čidlo ohlásilo nejen zaměstnancům, ale také hasičům. Čpavek je toxický plyn, dráždí oči i dýchací cesty, způsobuje poleptání kůže a je hořlavý. A tak museli všichni přítomní stadion urychleně opustit a odejít do bezpečné vzdálenosti.

Lukáš Vnenk, trenér, HC Slezan Opava: „Teď rychle vezmeme kluky do kabiny. Převlečeme je do botů a půjdeme ven.“

Mezitím dorazili na místo hasiči. Ze všeho nejdříve hledali zraněné. Pro figuranta se simulovaným poleptáním obličeje a končetin se musela průzkumná skupina vypravit až do strojovny.

Aleš Martinek, řídící důstojník, ÚO Opava, HZS Moravskoslezského kraje: „Druhá průzkumná skupina prováděla skrápění čpavkové pračky, která má vyústění na střeše objektu, aby docházelo k zamezení úniku čpavkové páry.“

Do objektu mohli hasiči vstoupit ve speciálním obleku. A při odchodu museli projít dekontaminačním centrem.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Standartně se pohybujeme v čase okolo 6 - 7 minut. Kdy se hasič musí připravit. Musí si ho velitel v nástupním prostoru zkontrolovat tak, aby byl připraven na zásah v nebezpečné zóně.“

Na místě zasahovaly dvě profesionální jednotky a čtyři dobrovolné. Celé cvičení trvalo hodinu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000033667/cviceni-hasicu-unik-cpavku-ze-zimniho-stadionu-v-opave