Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava hostí Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena. Účastníků je méně, než obvykle

  • Opava,

Opava hostí tento týden mladé varhaníky. Bienále Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena se do slezské metropole vrátilo po koronavirové pauze. Ale s nižší účastí, než bývá zvykem. Podle pořadatelů nepřijela téměř polovina přihlášených účastníků.

Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena se v Opavě uskutečnila po 21. Tento podnik dává prostor mladým varhaníkům, kteří studují na uměleckých školách po celém světě. Pokaždé se zde scházejí interpreti různých národností, kteří mohou poměřit své schopnosti ve hře na tento královský nástroj.

Za varhany jich mělo usednout 28. Ovšem první kolo soutěže ale nakonec odehrálo jen 16 interpretů.

Lukáš Kubenka, organizátor soutěže, Církevní konzervatoř Německého řádu, Opava: „Počet je menší, protože se projevil jak covid, tak i ekonomická krize. Takže se nám hodně účastníků odhlásilo. Což se ještě nikdy nestalo.“

Do soutěže se zapojili varhaníci z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Slovinska, Ruska, Kanady nebo Korejské republiky. V prvním kole měli předepsanou skladbu Joanna Sebastiana Bacha a pak dílo moderních skladatelů Ebena, Kabeláče nebo Slavického.

Zala Ažbe, účastnice soutěže, Slovinsko: „Těší mně, že jsem tady. Zdejší varhany znějí velmi dobře.“

Ty nejlepší pak sedmičlenná porota pošle do II. kola. A čtyři z nich se pak potkají ve finále. V každém kole se budou muset soutěžící popasovat s jiným typem nástroje.

Petr Rotrekl, organizátor soutěže, Magistrát města Opavy: „V oboru interpretace se mohou varhaníci, ti nejlepší, setkat se třemi různými nástroji. S jedním v Knihovně P. Bezruče, s druhým v Hlučíně, v kostele Jana Křtitele. A další je v opavském kostele sv. Vojtěcha.“

Přestože jde o soutěžní bienále, tentokrát byla pauza mezi dvěma posledními ročníky čtyřletá. Kvůli koronaviru byla totiž soutěž v roce 2020 zrušená. Proto se letos horní věková hranice účastníků mimořádně posunula o dva roky. Tedy z 30 na 32 let.

Julian Gembalski, předseda poroty, Polsko: „Je to dobře, že soutěž dále pokračuje. A že odkaz hudebního skladatele Petra Ebena žije dál.“

Kromě interpretační části soutěže si mohou varhaníci vyzkoušet také improvizaci.

Koncert vítězů letošní Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena bude připravený na sobotu 29.10. 2022 v opavském kostele sv. Vojtěcha od 18 hodin.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy