Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vysvětleme si na úvod, co vlastně energetické společenství ENERKOM je?
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: U vzniku společenství bylo před rokem 17 členů. Zvýšil se počet členů v souvislosti s prohlubování energetické krize? A mohou se kromě obcí a firem zapojit také soukromé osoby?
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Sdílení energie funguje např. v obci Litultovice, kde fotovoltaické panely na místní školce produkují elektřinu, která zásobují ještě další obecní budovy či soukromé domy. Jak dlouhý je proces, který vede k výrobě elektřiny?
Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Prozatím jsme mluvili o fotovoltaice, která by měla být instalována na budovy, nikoliv na zelené plochy. Jsou ve hře i další možnosti výroby elektřiny?
Jiří Krist, předseda, ENERKOM Opavsko: „Pravděpodobně se dočkáme i dalších instalací na zelených plochách. Není jiná cesta. Tato energetická krize je tak velká, že nejspíš půjde o zemědělské plochy, které nemají nejvyšší bonitu. Opavsko je zajímavé tím, že tady máme bohaté portfolio. Minulý měsíc byly vztyčeny čtyři nové větrné elektrárny v Melči. Máme tady šest bioplynových stanic. Na řece Opavě je řada vodních elektráren. Snad mimo geotermální zdroj máme na Opavsku všechny alternativy. Díky tomu Opavsko už v roce 2019 vyrábělo čtvrtinu, přesně 27% elektřiny z regionálních zdrojů. My se vůbec nebojíme, že do roku 2030 bychom to nevytáhli na 40%.“