Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERKOM sdružuje alternativní výrobce elektřiny na Opavsku, míří ke 40% soběstačnosti

  • Opava,

Před rokem vzniklo na Opavsku nové komunitní energetické společenství. Sdružuje obce, firmy i soukromé osoby, které si vyrábějí elektřinu a teplo z obnovitelných zdrojů a přebytky dodávají budovám v okolí. Více řekne v rozhovoru Jiří Krist předseda spolku a také předseda Místní akční skupiny Opavsko, která projekt zastřešuje.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Vysvětleme si na úvod, co vlastně energetické společenství ENERKOM je?

Jiří Krist, předseda, ENERKOM Opavsko, MAS Opavsko: „Jako každé společenství je i toto společenství o spolupráci. V tomto případě spolupracujeme na výrobě a spotřebě energie. Důležité je, aby se zapojily různé druhy výrobců i spotřebitelů. U nás jsou dodavateli majitelé fotovoltaických elektráren, majitelé vodních elektráren, bioplynových elektráren, nově tady vznikají větrné parky. Pokud bude spolupracovat pestrá paleta výrobců a na ně se napojí takové široké společenství odběratelů, tak dosáhneme toho, že budeme mít nižší ceny. Zhruba o 25% na silové energii.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: U vzniku společenství bylo před rokem 17 členů. Zvýšil se počet členů v souvislosti s prohlubování energetické krize? A mohou se kromě obcí a firem zapojit také soukromé osoby?

Jiří Krist, předseda, ENERKOM Opavsko: „K dnešku čítá území, na kterém operuje ENERKOM v rámci Opavska a Bruntálska, 155 000 obyvatel. Řádných členů je k dnešku 32. Ale budeme rádi také za vstup občanů, především těch, kteří už mají, nebo počítají s fotovoltaickou elektrárnou. Pro ty je to velmi výhodné.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Sdílení energie funguje např. v obci Litultovice, kde fotovoltaické panely na místní školce produkují elektřinu, která zásobují ještě další obecní budovy či soukromé domy. Jak dlouhý je proces, který vede k výrobě elektřiny?

Jiří Krist, předseda, ENERKOM Opavsko: „Nejčastější cestou k samovýrobě je fotovoltaická elektrárna. A tady záleží na tom, jak se podaří obci či soukromníkovi sehnat firmu, která vše naprojektuje, připraví a postaví. Mohou to být týdny, ale zpravidla to bývá déle než tři měsíce. Problematickým místem bývá administrativní náročnost. Hlavně u distribučních firem.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Prozatím jsme mluvili o fotovoltaice, která by měla být instalována na budovy, nikoliv na zelené plochy. Jsou ve hře i další možnosti výroby elektřiny?

Jiří Krist, předseda, ENERKOM Opavsko: „Pravděpodobně se dočkáme i dalších instalací na zelených plochách. Není jiná cesta. Tato energetická krize je tak velká, že nejspíš půjde o zemědělské plochy, které nemají nejvyšší bonitu.                                                                              Opavsko je zajímavé tím, že tady máme bohaté portfolio. Minulý měsíc byly vztyčeny čtyři nové větrné elektrárny v Melči. Máme tady šest bioplynových stanic. Na řece Opavě je řada vodních elektráren. Snad mimo geotermální zdroj máme na Opavsku všechny alternativy. Díky tomu Opavsko už v roce 2019 vyrábělo čtvrtinu, přesně 27% elektřiny z regionálních zdrojů. My se vůbec nebojíme, že do roku 2030 bychom to nevytáhli na 40%.“



Nahlásit chybu


K tématu