Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Raduň nabízí prohlídky vánočně nazdobených pokojů. Nadchnou nejen děti

  • Opava,

Do Vánoc zbývají ještě dva týdny, ovšem Zámek v Raduni už je na tento sváteční čas připravený a také nádherně vyzdobený. Návštěvníci se během prohlídek mohou nejen svátečně naladit, ale také se dozvědět mnohé o historii těchto svátků. Zámek bude pro veřejnost otevřený až do konce roku.

Raduňský zámek je obvykle v tuto dobu zavřený. Na čas se teď ale probudil ze zimního spánku, aby návštěvníkům připomenul, jak se dříve slavily Vánoce na šlechtických sídlech. Tyto tradiční vánoční prohlídky přerušil před dvěma lety koronavirus. Teď jsou ale zpět.

Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Konečně máme Vánoce zpátky a máme příležitost otevřít zámek návštěvníkům a ukázat jim, jak se slavilo v šlechtickém prostředí především v 19. století toto vánoční období.“

Vyzdobeným zámkem provádí kněžna Wanda. A je to nádherná podívaná: interiér ozdobily girlandy ze smrkových větviček, kytice jmelí a také adventní věnec, který odpočítává čas do Vánoc.

Slavnostně prostřený stůl čeká na hosty. V menu o několika chodech nechybí ani tradiční ryba nebo luxusní mořské plody. Stůl zdobí exotické ovoce a sladkosti. Zdejší rodina Blücherových servírovala o svátcích rovněž anglické či německé dobroty.

Ozdobený strom se stal součástí Vánoc až v první půli 19. století. Skleněné dekorace byly spíš výjimečné. Zdobil se přírodními materiály, papírovými ozdobami a také třeba perníčky.

Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Dárky se kladly pod stromeček či ke stromečku a nebyly zabalené. Až později právě ve 20. letech k nám přichází zvyk balení dárků a přichází k nám z Ameriky.“

Ve vstupní hale šlechta připravila občerstvení a dárky pro své poddané, kterým na konci roku takto děkovala za službu. Dostávali především praktické dárky, pak také jídlo a peníze.

Prohlídky vánočně nazdobeného zámku mají své kouzlo. Pro veřejnost jsou přístupné vždy o víkendu. Větší skupiny si mohou zarezervovat termín také během všedních dní, a to až do 18. prosince. Po vánočních svátcích bude raduňský zámek pro veřejnost otevřený ještě od 26. do 30. prosince.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy