Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svoz odpadu jednou týdně. Opava chce ušetřit

  • Opava,

Opava chce ušetřit za svoz komunálního odpadu. Proto se v některých lokalitách budou popelnice vyvážet namísto 2x týdně pouze jedenkrát. Tato změna by měla přinést dvou milionovou úsporu v rozpočtu.

Zatímco některá města kvůli zvyšujícím se cenám elektřiny i pohonných hmot přistoupila ke zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu, Opava jde jiným směrem. Od konce ledna se nebudou popelnice vyvážet 2x týdně, ale pouze jednou. Změna se bude týkat lokalit s rodinou zástavbou i bytovými domy, včetně městských částí.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Tím, že dojde ke snížení četnosti, tak bychom měli ušetřit kolem 2 mil. korun. A myslím, že v současné době je každá koruna ušetřená je dobrá.“

Náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu šplhají k 70 milionům korun. Nicméně občané to nepocítí. Jejich poplatek bude stále stejný: 660 korun za dospělou osobu a rok, děti od tří let platí polovinu. Přitom reálné náklady jsou na jednu osobu 1400 korun. Rozdíl, tedy 60% částky, dorovnává město. Prozatím o navýšení poplatku neuvažuje.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Zatím opravdu neuvažujeme o zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Ale závisí to na tom, jak lidé přistoupí ke třídění odpadu.“

Právě důsledné třídění surovin je totiž klíčem ke snížení nákladů. Čím více odpadu se vyváží na skládku, tím více za něj město platí. A naopak. Opavané mohou třídit plast, papír sklo. Využít mohou také kontejnery pro odkládání bio odpadu, oděvů či elektroodpadu.

Od loňského jara třídí 1700 domácností na sídlišti u Olomoucké ulice odpad z kuchyně, tedy zbytky jídla. Týdně tak vyseparují asi 1,5 tuny gastro odpadu.

Jiří Vaníček, ved. odd. životního prostředí, Magistrát Opava: „Tento projekt bychom chtěli rozšířit. Budeme soutěžit dodavatele na nové období od 1.4. 2023 dál. Chtěli bychom toto třídění rozšířit o sídliště v Kateřinkách a sídliště v Kylešovicích. Tady počítáme s dalšími  85 – 90 stání pro 120 litrové gastro nádoby.“

Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné snižovat nejen kvůli úspoře finanční, ale také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných surovin. To , které má přijít v roce 2030.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy