Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce expozice Památníku II. světové války v Hrabyni vrcholí. Otevřeno bude 29. dubna

  • Opava,

Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.

Památník II. světové války v Hrabyni připomíná ofenzívu Rudé armády a jednotek 1. československého armádního sboru na jaře roku 1945 a jejich průnik na sever Moravy. Přestože venkovní pohled na něj zůstává stejný, expozice uvnitř právě mění svou tvář.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „Zůstala tady maketa domu Hrabyňského č. 72. Na ni navazuje městský dům a na něj aranžovaná scéna s tankem T-34, která je věnována osvobození a bojům o velká města.“

Velikost makety sovětského tanku odpovídá skutečnosti, ovšem zhotovený je ze dřeva a z plastu. To německý a sovětský kanón jsou originálními zbraněmi. Velkolepou scénu doplní ještě protiletecký kryt s reálnými zvuky letadel pro dokreslení atmosféry války. Na plátno nad scénou se budou promítat historické filmy, které se ostravsko-opavské operace týkají. V expozici budou dotykové obrazovky, které doplní informace také v podobě fotografií, dokumentů nebo vzpomínek pamětníků.

Vitríny se začínají postupně zaplňovat vojenskými uniformami i dobovým oblečením.

Hana Polášová, dokumentaristka, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Tady máme radistku a velitele výsadku. Mají na sobě uniformy, které jsme nechali ušít přímo pro tuto výstavu.“

Na svém místě už jsou figuríny s uniformou protektorátního četníka, vojáků západní i východní fronty nebo německé tajné policie – gestapa. Jednotlivé scény doplní drobnosti každodenního života. Chybí ještě válečné zbraně, které čekají na svou chvíli v depozitáři.

Marek Slanina, kurátor – zbrojíř, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Zbraně se budou instalovat pochopitelně až nakonec, z bezpečnostních důvodů. A také proto, že se musí všechno důkladně nachystat, připravit. Vytáhnout z boxů po konzervaci.“

V expozici budou také nové panely s informacemi o II. světové válce.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „My jsme více rozšířili to, proč vlastně II.světová válka vypukla. Tzn. rok 1938 a 1939. Zároveň jsme přidali více informací o domácím odboji.

Kvůli kompletní rekonstrukci vnitřní expozice za 35 mil. Kč je od konce roku 2021 památník uzavřený. Ovšem termín otevření už se blíží. Veřejnost si jej bude moci přijít poprvé prohlédnout 29. dubna.

Nahlásit chybu

K tématu

Nové hřiště u ZŠ Šrámkova

Nové sportovní hřiště u Základní školy Šrámkova mají k dispozici nejen školáci, ale i veřejnost. Původní hřiště totiž muselo být kvůli havar...


Nejčtenější zprávyKohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 28 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry