Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce expozice Památníku II. světové války v Hrabyni vrcholí. Otevřeno bude 29. dubna

Opava |

Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.

Památník II. světové války v Hrabyni připomíná ofenzívu Rudé armády a jednotek 1. československého armádního sboru na jaře roku 1945 a jejich průnik na sever Moravy. Přestože venkovní pohled na něj zůstává stejný, expozice uvnitř právě mění svou tvář.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „Zůstala tady maketa domu Hrabyňského č. 72. Na ni navazuje městský dům a na něj aranžovaná scéna s tankem T-34, která je věnována osvobození a bojům o velká města.“

Velikost makety sovětského tanku odpovídá skutečnosti, ovšem zhotovený je ze dřeva a z plastu. To německý a sovětský kanón jsou originálními zbraněmi. Velkolepou scénu doplní ještě protiletecký kryt s reálnými zvuky letadel pro dokreslení atmosféry války. Na plátno nad scénou se budou promítat historické filmy, které se ostravsko-opavské operace týkají. V expozici budou dotykové obrazovky, které doplní informace také v podobě fotografií, dokumentů nebo vzpomínek pamětníků.

Vitríny se začínají postupně zaplňovat vojenskými uniformami i dobovým oblečením.

Hana Polášová, dokumentaristka, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Tady máme radistku a velitele výsadku. Mají na sobě uniformy, které jsme nechali ušít přímo pro tuto výstavu.“

Na svém místě už jsou figuríny s uniformou protektorátního četníka, vojáků západní i východní fronty nebo německé tajné policie – gestapa. Jednotlivé scény doplní drobnosti každodenního života. Chybí ještě válečné zbraně, které čekají na svou chvíli v depozitáři.

Marek Slanina, kurátor – zbrojíř, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Zbraně se budou instalovat pochopitelně až nakonec, z bezpečnostních důvodů. A také proto, že se musí všechno důkladně nachystat, připravit. Vytáhnout z boxů po konzervaci.“

V expozici budou také nové panely s informacemi o II. světové válce.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „My jsme více rozšířili to, proč vlastně II.světová válka vypukla. Tzn. rok 1938 a 1939. Zároveň jsme přidali více informací o domácím odboji.

Kvůli kompletní rekonstrukci vnitřní expozice za 35 mil. Kč je od konce roku 2021 památník uzavřený. Ovšem termín otevření už se blíží. Veřejnost si jej bude moci přijít poprvé prohlédnout 29. dubna.

Nahlásit chybu


K tématu

Nová expozice v Národním památníku II. světové války v Hrabyni

25. dubna 2023 22:14 | Opava | Katka Geryková

Národní památník II. světové války v Hrabyni, který je součástí Slezského zemského muzea, zve do nové expozice. Její příprava trvala více než rok a po tuto dobu byl památník pro veřejnost uzavřený. Návštěvníci se mohou těšit na velkolepou bojovou scénu nebo dokumentární filmy, které expozici nově doplní.

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli dvě významná jubilea

17. září 2023 17:03 | Opava | Yvona Fajtová

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli hned dvě jubilea. 53. pluk průzkumu a elektronického boje oslavil 10 let a zároveň uplynulo 30 let od dislokace jednotek elektronického boje v Opavě.

Kalusův památník v Čeladné obohacují nové exponáty

25. července 2023 18:13 | Čeladná | Petra Dorazilová

Památník Josefa Kaluse, básníka a prozaika, byl v Čeladné otevřen před třemi lety. Nachází se v budově bývalé školy, kde Kalus na přelomu 19. a 20. století učil. Uvnitř je několik expozic, které vykreslují život v této beskydské obci.


Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Dražba výročních dresů opavských basketbalistů pomůže mobilnímu hospici Pokojný přístav

7. dubna 2024 16:18 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A u basketbalu ještě zůstaneme. Utkání s Nymburkem mělo charitativní podtext. Opavští basketbalisté do něj nastoupili ve speciálních červenobílých dresech s logem Opava 800, na které zároveň vyhlásili dražbu.

Opavské ZŠ patřily zápisům do prvních tříd. Loni přivítaly na 500 prvňáčků

6. dubna 2024 17:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě ve čtvrtek a v pátek probíhaly zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkaly se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohly jakoukoliv školu ve městě, přednost ale měly děti ze spádové oblasti.

Rekonstrukce expozice Památníku II. světové války v Hrabyni vrcholí. Otevřeno bude 29. dubna
Vydáno 9. března 2023 8:50, Opava, Katka Geryková
Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.

Památník II. světové války v Hrabyni připomíná ofenzívu Rudé armády a jednotek 1. československého armádního sboru na jaře roku 1945 a jejich průnik na sever Moravy. Přestože venkovní pohled na něj zůstává stejný, expozice uvnitř právě mění svou tvář.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „Zůstala tady maketa domu Hrabyňského č. 72. Na ni navazuje městský dům a na něj aranžovaná scéna s tankem T-34, která je věnována osvobození a bojům o velká města.“

Velikost makety sovětského tanku odpovídá skutečnosti, ovšem zhotovený je ze dřeva a z plastu. To německý a sovětský kanón jsou originálními zbraněmi. Velkolepou scénu doplní ještě protiletecký kryt s reálnými zvuky letadel pro dokreslení atmosféry války. Na plátno nad scénou se budou promítat historické filmy, které se ostravsko-opavské operace týkají. V expozici budou dotykové obrazovky, které doplní informace také v podobě fotografií, dokumentů nebo vzpomínek pamětníků.

Vitríny se začínají postupně zaplňovat vojenskými uniformami i dobovým oblečením.

Hana Polášová, dokumentaristka, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Tady máme radistku a velitele výsadku. Mají na sobě uniformy, které jsme nechali ušít přímo pro tuto výstavu.“

Na svém místě už jsou figuríny s uniformou protektorátního četníka, vojáků západní i východní fronty nebo německé tajné policie – gestapa. Jednotlivé scény doplní drobnosti každodenního života. Chybí ještě válečné zbraně, které čekají na svou chvíli v depozitáři.

Marek Slanina, kurátor – zbrojíř, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Zbraně se budou instalovat pochopitelně až nakonec, z bezpečnostních důvodů. A také proto, že se musí všechno důkladně nachystat, připravit. Vytáhnout z boxů po konzervaci.“

V expozici budou také nové panely s informacemi o II. světové válce.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „My jsme více rozšířili to, proč vlastně II.světová válka vypukla. Tzn. rok 1938 a 1939. Zároveň jsme přidali více informací o domácím odboji.

Kvůli kompletní rekonstrukci vnitřní expozice za 35 mil. Kč je od konce roku 2021 památník uzavřený. Ovšem termín otevření už se blíží. Veřejnost si jej bude moci přijít poprvé prohlédnout 29. dubna.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036071/rekonstrukce-expozice-pamatniku-ii-svetove-valky-v-hrabyni-vrcholi-otevreno-bude-29-dubna