Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další část obchvatu Opavy bude dokončená na podzim

  • Opava,

Ochvat Opavy sice ještě není úplně hotový, nicméně už nyní je zprovoznění jeho části na dopravě v centru města znát. Ta se snížila zhruba o čtvrtinu. Výrazně ubylo především nákladních automobilů. Na podzim by mohlo být ještě líp. Dokončená bude totiž další, severní část obchvatu.

Před 15 lety byla zahájena výstavba necelé dva kilometry dlouhé komunikace, která propojila silnice první třídy číslo 11 a 56 z Ostravy na Opavu a dala základ obchvatu Opavy. V následujících letech byly dokončeny další části, dohromady asi 7,5 kilometru, které vyvedly částečně dopravu z města.

Petr Popadinec, uvolněný radní, Magistrát města Opavy: „Je to vidět na četnosti a hutnosti jak v centru, tedy městském vnitřním okruhu , tak na výpadovce na Ostravu směr Těšínská a ostatní komunikace."

Podle průzkumu z loňského roku se doprava v centru Opavy snížila o 20 – 30 %. Počet nákladních vozů poklesl dokonce o více jak 40%. A vypadá to, že na podzim se situace ještě zlepší. Hotová by měla být totiž další, pěti kilometrová, západní část severního obchvatu. Povede směrem na výpadovku na Krnov a Bruntál. Práce prozatím postupují podle harmonogramu.

Michal Jurman, mluvčí, Metrostav: „V případě mostních konstrukcí je 80% těchto objektů ve stavu dokončených konstrukcí a rozbíhají práce na dokončení těchto mostů.“

Výstavba násypů a zářezů hlavní trasy už je téměř hotová. A brzy se bude realizovat její povrch. Dokončeny už jsou části komunikací ve Vávrocicích. Zprovozněno je také napojení do Polska. A na jaře dojde k otevření propojky ve směru z Opavy na Krnov.

Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic: „Do konce minulého roku se nepodařilo zprovoznit napojení silnice I/57 z Opavy na Krnov. Řidiči tudíž musí po krátké objízdné trase přes silnici I/11.“

Práce na výstavbě západní části obchvatu za necelou miliardu korun byly zahájeny v září roku 2020. Na přípravách se podílelo také město Opava, které vykoupilo příslušné pozemky od majitelů za 25 mil korun.

Martin Dostál, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „My jsme velmi významně takto urychlili proces přípravy stavby a zahájení výběrového řízení na zhotovitele.“

K celkovému dokončení obchvatu Opavy ještě chybí, aby silnice obkroužila město z jihozápadu. To by mělo být v roce 2030.

Martin Dostál, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava:  „To je pro nás opravdu nejzazší termín, kdy bychom chtěli mít v provozu obě etapy jižního obchvatu. My se budeme výraznými kroky snažit, abychom obě stavby dokončili co nejdříve.“

Vše ale závisí na vydání povolovacích řízeních a také na rychlosti, s jakou stát přistoupí k výkupu pozemků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMoravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Opava
Opava
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

ŠINDLER LUDĚK s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 25 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry