Případem se zabývají policisté z oddělení hospodářské kriminality v Opavě. Pětasedmdesátiletý senior byl letos na konci ledna telefonicky kontaktován mužem, který se představil jako pracovník finančního oddělení ze zahraničí.
Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "Ten mu sdělil, že má údajně na jedné webové adrese zůstatek bitcoinové měny a že si nyní může zvolit, zda bude dále v tomto obchodování pokračovat nebo si nechá své peníze po přepočtu na koruny převést na účet."
Důchodce uvedené informaci uvěřil a volajícímu uvedl, že si založí nový účet, na který si peníze nechá převést. Volající muž už se mu však neozval.
Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "O tři měsíce později jej kontaktoval další muž, jenž po důvěřivém seniorovi požadoval, pod záminkou dokončení registrace ohledně převodu bitcoinů, stažení aplikace povolující vzdálený přistup AnyDesk. Následně poškozený na svém mobilu viděl, jak se převádí bitcoiny na Eura a tyto převody dle pokynu volajícího potvrzoval."
O několik hodin později senior zjistil, že mu zmizely z mobilu ikony bank, kde má účty. Vydal se tedy do banky, kde mu bylo sděleno, že z jeho účtů došlo k několika transakcím v celkové výši přes 850.000 korun.
Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což v pachateli v případě jeho dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody."
Policie proto opět apeluje na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Zároveň platí pravidlo, nikomu za žádných okolností nepovolovat vzdálený přístup ke svému počítači.