Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senior z Opavy přišel o 850 tisíc korun, podvodník mu sliboval peníze z kryptoměny

Opava |

75letého seniora telefonicky oslovil podvodník, který mu tvrdil, že má pro něj peníze z kryptoměnového bitcoin účtu. Když je chtěl nebohý muž vyplatit, musel si nainstalovat aplikaci pro vzdálené ovládání telefonu. Podvodník mu mezitím ze všech účtů vysál 850 tisíc korun.

Případem se zabývají policisté z oddělení hospodářské kriminality v Opavě. Pětasedmdesátiletý senior byl letos na konci ledna telefonicky kontaktován mužem, který se představil jako pracovník finančního oddělení ze zahraničí.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "Ten mu sdělil, že má údajně na jedné webové adrese zůstatek bitcoinové měny a že si nyní může zvolit, zda bude dále v tomto obchodování pokračovat nebo si nechá své peníze po přepočtu na koruny převést na účet."

Důchodce uvedené informaci uvěřil a volajícímu uvedl, že si založí nový účet, na který si peníze nechá převést. Volající muž už se mu však neozval.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "O tři měsíce později jej kontaktoval další muž, jenž po důvěřivém seniorovi požadoval, pod záminkou dokončení registrace ohledně převodu bitcoinů, stažení aplikace povolující vzdálený přistup AnyDesk. Následně poškozený na svém mobilu viděl, jak se převádí bitcoiny na Eura a tyto převody dle pokynu volajícího potvrzoval."

O několik hodin později senior zjistil, že mu zmizely z mobilu ikony bank, kde má účty. Vydal se tedy do banky, kde mu bylo sděleno, že z jeho účtů došlo k několika transakcím v celkové výši přes 850.000 korun.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což v pachateli v případě jeho dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody."

Policie proto opět apeluje na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Zároveň platí pravidlo, nikomu za žádných okolností nepovolovat vzdálený přístup ke svému počítači.

Nahlásit chybu


K tématu

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu

4. června 2023 13:02 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

Seniorka nechala doma vzkaz, že účet je v nebezpečí a šla vložit úspory do bitcoinmatu

11. srpna 2023 11:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Reakce partnera a špičková práce kriminalistů i policistů zachránila 70leté seniorce z Frýdku-Místku téměř půl milionu korun. Ta se totiž stala obětí podvodného jednání falešných bankéřů. Ti ji přesvědčili, aby vybrala z osobního účtu, který někdo údajně napadl, všechny peníze a šla je vložit do bitcoinmatu. Policisté ženu našli ve chvíli, kdy do zařízení vkládala první peníze.

Podvodník nakoupil elektroniku za 80 tisíc na cizí účet

12. prosince 2023 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie hledá muže, který vyzvedl v pražském obchodě elektroniku za 80 tisíc korun. Tyto peníze přitom pocházely z účtu ženy z Ostravy, kterou napálil podvodník. Dostal od ní vzdálený přístup do jejího internetového bankovnictví a následně nakoupil zboží.


Ostravské děti mohou zase vyrazit na čerstvý vzduch. Letos město vyčlení 27 milionů kč

Ostrava znovu podpoří ozdravné pobyty pro děti z mateřských a základních škol. Letos pro tyto účely město připravilo 27 milionů korun a díky tomu mohou děti za čistým ovzduším třeba do Beskyd nebo Jeseníků.

Provoz na D1 před Ostravou půl roku omezí oprava mostu, další se opravuje v opačném směru

Dnes 9:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejbližších 5 měsíců budou muset řidiči strpět omezení na dálnici D1, kde na 340. kilometru ve směru na Ostravu probíhá celková rekonstrukce mostů.

Ostravané tvoří prostor. Podpořeno bylo dalších 5 projektů

V Ostravě už několik let funguje oblíbený dotační program, který umožňuje obyvatelům města zvelebit si okolí svého bydliště. Nese název Tvoříme prostor a v těchto dnech zastupitelé schválili dalších 5 zajímavých projektů.

Většina věřitelů schválila restrukturalizační plán Liberty Ostrava

Dnes 14:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Věřitelé společnosti Liberty Ostrava schválili restrukturalizační plán. Hlasovalo pro něj více než 90 procent věřitelů, překonali tak hranici 75 procent, která je potřebná pro schválení restrukturalizace.

Komisariát MP v Balzacově ulici se bude stěhovat

Už příští týden se otevře zrekonstruovaná budova pro městskou policii v Kubelíkově ulici. Právě zde se přestěhuje komisariát z Podlesí. Přípravy si vyžádají částečné omezení provozu.

Žena se poranila o jehlu v zahradnickém substrátu, testy budou trvat rok

Velmi nepříjemná událost se stala jedné zaměstnankyni Muzea Těšínska. Při práci v archeoparku se poranila o injekční jehlu, která byla v zahradnickém substrátu. Žena teď podstupuje testy, zda není nakažená některou z infekčních nemocí.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Senior z Opavy přišel o 850 tisíc korun, podvodník mu sliboval peníze z kryptoměny
Vydáno 3. května 2023 23:18, Opava, Jiří Cileček
75letého seniora telefonicky oslovil podvodník, který mu tvrdil, že má pro něj peníze z kryptoměnového bitcoin účtu. Když je chtěl nebohý muž vyplatit, musel si nainstalovat aplikaci pro vzdálené ovládání telefonu. Podvodník mu mezitím ze všech účtů vysál 850 tisíc korun.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Případem se zabývají policisté z oddělení hospodářské kriminality v Opavě. Pětasedmdesátiletý senior byl letos na konci ledna telefonicky kontaktován mužem, který se představil jako pracovník finančního oddělení ze zahraničí.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "Ten mu sdělil, že má údajně na jedné webové adrese zůstatek bitcoinové měny a že si nyní může zvolit, zda bude dále v tomto obchodování pokračovat nebo si nechá své peníze po přepočtu na koruny převést na účet."

Důchodce uvedené informaci uvěřil a volajícímu uvedl, že si založí nový účet, na který si peníze nechá převést. Volající muž už se mu však neozval.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "O tři měsíce později jej kontaktoval další muž, jenž po důvěřivém seniorovi požadoval, pod záminkou dokončení registrace ohledně převodu bitcoinů, stažení aplikace povolující vzdálený přistup AnyDesk. Následně poškozený na svém mobilu viděl, jak se převádí bitcoiny na Eura a tyto převody dle pokynu volajícího potvrzoval."

O několik hodin později senior zjistil, že mu zmizely z mobilu ikony bank, kde má účty. Vydal se tedy do banky, kde mu bylo sděleno, že z jeho účtů došlo k několika transakcím v celkové výši přes 850.000 korun.

Pavla Procházková, mluvčí PČR Opava: "V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což v pachateli v případě jeho dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody."

Policie proto opět apeluje na veřejnost, že je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti. Zároveň platí pravidlo, nikomu za žádných okolností nepovolovat vzdálený přístup ke svému počítači.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037025/senior-z-opavy-prisel-o-850-tisic-korun-podvodnik-mu-sliboval-penize-z-kryptomeny