Zelinářská unie Čech a Moravy každým rokem vyhlašuje soutěž o nejlepší kysané zelí. Letos se uskutečnil už 15. ročník, ve kterém zabodovalo zelí z Otic. To se vyrábí podle tradiční receptury už od roku 1886.
Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “V letošním roce se nám dokonce podařil takzvaný double, že se oba naše výrobky jak otické tak kateřinské kysané zelí umístily na prvním a druhém místě. Jsme upřímně rádi a toto krásné ocenění je důkazem naší pracovitosti, píle a úsilí při výrobě otického kysaného zelí a říká nám to, že asi naši práci děláme dobře. Tímto bych chtěl poděkovat celému kolektivu ZP Otice, hlavně pracovníkům na zelárně, že se jim podařilo toto ocenění letos získat.”
Na prvním místě bylo kateřinské kysané zelí, na druhém otické.
Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Receptura je stejná, výroba je stejná, jediný rozdíl je v lokaci, že kateřinské zelí děláme v Malých Hošticích a otické tady v Oticích. Vyhráli jsme zelák a krásné dva diplomy.”
Zelí se vyrábí tradičním šlapáním ve 33 kádích hlubokých dva a půl metru.
Martin Potíž, vedoucí provozu, ZP Otice: “Jednu káď plníme cirka jeden až dva dny podle obsazenosti linky krouhání nahoře, kterou jsme viděli. Takže jeden až dva dny šlapeme. Máme tam 3 až 4 pracovníky zase podle toho kolik je lidí na té lince. Dá se tam potom fólie, na tu fólii se nalije zátěžová voda, aby to zelí bylo zatížené a potom to zelí kvasí 6 až 8 týdnů.”
Sklizeň probíhá nepřetržitě zhruba od půlky srpna až do konce listopadu.
Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Jedním z produktů je krouhanka, o kterou je čím dál větší zájem, protože krouhání doma je namáhavá práce. Takže lidé si to raději nechají u nás nakrouhat a doma si to už potom sami sešlapou.”
Krouhané zelí se balí do igelitových pytlů podle přání zákazníků. Nejmenší množství, co si mohou objednat je 10 kilo.
anketa: zákazníci ZP Otice: “Jedině otické zelí, jiné nejíme. Tady si jezdíme pořád, jsme patrioti, jezdíme si do Otic pro zelí.”
“Ta šťáva, ta je nejlepší. Vitamíny. Doplňujeme vitamíny a minerály.”
V Oticích ročně vyrobí až 4 tisíce tun kysaného zelí. Úroda je závislá na počasí.
Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Neduhy jsou hlavně při sázení, kdy je potřeba, aby zelí vzešlo, potom můžou přijít nějaké lokální záplavy, které nám to poškodí, kroupy, no a to jak se stalo v roce 2015, 18 a 19, kdy nám to poškodilo ve velkém sucho. Pro větší stabilitu úrody jsme před dvěma lety zprovoznili závlahy v Malých Hošticích a musím říct, že to má pozitivní efekt nejenom pro nárůst zelí, ale i pro zadržování vody v krajině.”
Letos počasí vyšlo na jedničku, takže zelí bude dostatek.