Sdílení času, péče a domácnosti. To je ve zkratce Home Sharing, který odlehčuje rodinám, které mají děti s autismem.
Klára Mantičová, PR a marketing, Mikasa z.s.: “My právě hledáme hostitele, kteří by přijímali na nějaký čas tu péči o dítě. Jak často se potkávají, záleží na domluvě. Někdy je to jedna hodina nebo dvě hodiny jednou týdně, někde to můžou být tři hodiny jednou za 14 dní, to opravdu záleží, jak se domluví ta rodina s tím hostitelem. Jsme takoví zprostředkovatelé v podstatě.”
Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “Rodin máme po celém MS kraji přes 100, samozřejmě pořád se nové hlásí. Co se týče hostitelů, tak ti se k nám mohou přihlásit v rámci formuláře na stránkách
mikasazs.cz. Je to spíš tak, že oni projeví zájem a my je pak zkontaktujeme, dáme si s nimi osobní schůzku, kde jim popíšeme, jak to funguje.”
Hlásit se můžou i naprostí laici kteří o autismu téměř nic nevědí. Nejdůležitější je, aby měli touhu pomáhat.
Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “V rámci toho máme nějaké vzdělávání. První máme zážitkové setkání, kde můžou poznat, jestli by to bylo pro ně, zjistit něco víc o poruše autistického spektra a pak tam máme i vzdělávání, aby věděli, jakým způsobem se chovat a komunikovat s těmi dětmi, jak reagovat na určité situace. V tom je školí naši lektoři.”
paní Sylva, hostitelka: “Hlídám 9letého chlapce a jsme domluveni vždycky v pondělí, tak na 4, 5 hodin k nám chodí. Scházíme se už tak 2 roky. Už má takové místo v naší rodině. Tím, že chodí k nám pravidelně na návštěvy, tak změní prostředí, učí se nové věci, poznává nové lidi, maminka s tatínkem si odpočinou mezi tím, mají čas věnovat se mladšímu sourozenci a nám, celé naší rodině se změnil pohled na svět. Díváme se trošku jinak a neřešíme věci, které jsme kdysi řešili.”
Veškeré podrobnosti zájemci najdou na stránkách mikasazs.cz. Pomoci ale můžete i jinak, například finančně nebo tím, že o Home Sharingu řeknete dalším lidem.