Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum Opavy bude zelenější a atraktivnější. Nabídne i pohled do historie

Opava |  | Opavský expres

V Opavě začala revitalizace veřejného prostoru v ulici Mezi trhy. A to díky projektu „Lepší města pro život – vybrané adaptační projekty a sdílení zkušeností“, který je spolufinancován z Norských fondů.

Centrum Opavy bude mnohem atraktivnější. Letité květníky a přístřešky z 80. let minulého století nahradí nové a přibude i zeleň. Pořízen bude i nový mobiliář, jako jsou odpadkové koše a odpočinkové lavičky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V současné chvíli už realizujeme první část, to znamená ulice Mezi trhy. Zde byl skutečně ten mobiliář starý. Květináče s květinami , přístřešky škaredé, nepěkné, takže chceme zde dostat více zeleně , stromy, nové květiny, více trávy a budeme pokračovat také na Horním náměstí tak, aby skutečně tady byla krásná příroda.”

Výměnou květníků a mobiliáře si město zároveň připomene historii, kdy v ulici před 2. světovou válkou stály měšťanské domy. Nainstalován bude tak, aby kopíroval původní zdi těchto domů.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Smyslem této akce je Opavanům, návštěvníkům ukázat v té stopě, řekněme v 2D provedení kudy ty domy a jaký byl jejich počet, kudy to trasování a situace předválečná vedla a jak to celé vypadalo. S tím, že některé nároží domu atd. zároveň budou ztvárněny sedacím mobiliářem, jakoby novými katafalky, které z těch naznačených obvodových zdí vystoupí a na nich budou další dřevěné sedáky k pohodlnému sezení.”

Protože měšťanské domy nestály v jedné přímce, nebude ani mobiliář nainstalovaný v řadě za sebou.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Když tady vidíme ten prostor ulice Mezi trhy, tak to jsou dvě rovnoběžky naprosto striktně rovné, kdežto v historii to bylo prolamované a velice křivolaké, což už dneska jde vidět, máme tím geodetem vystříkané značky, kdy ty domy šly nejdříve směrem do té ulice, pak se vracely a pak ještě jednou se zase lomily zpátky. Celý ten půdorys těch původních domů tady chceme připomenout. Objeví se tady prvky, které budou docela roztančené.”

Na Horním náměstí si obvodové zdivo dvou historických domů včetně klenby sklepení těchto objektů, které objevili archeologové při loňském průzkumu, dokonce budete moci i prohlédnou.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Všechno je poměrně dobře viditelné, tak jsme se rozhodli, že ho zpřístupníme veřejnosti. Nikdo se nemusí bát, že bude klouzat po nějakém skle, bude to ve výšce 45 cm, v podstatě skleněné okénko, které umožní nahlédnutí do hloubky cirka metr, metr a půl pod povrchem současného chodníku.”

Kromě květníků s květninami budou v centru města i velké bezedné květníky s platany, které si tak budou moci brát vláhu přímo z půdy. Inženýrské sítě, kterými je centrum propletené, před jejich kořeny ochrání speciální fólie.

Nahlásit chybu


K tématu

Centrum Opavy bude zelenější a atraktivnější. Nabídne i pohled do historie

4. března 2024 8:50 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě začala revitalizace veřejného prostoru v ulici Mezi trhy. A to díky projektu „Lepší města pro život – vybrané adaptační projekty a sdílení zkušeností“, který je spolufinancován z Norských fondů.

Revitalizace Stříbrného jezera je téměř dokončená

22. dubna 2023 8:14 | Opava | Katka Geryková

Revitalizace okolí Stříbrného jezera v Opavě, se chýlí ke konci. Stavební úpravy, které trvaly tři roky, skončí za několik týdnů. Více o zatopeném sádrovcovém lomu, který je oblíbeným přírodním koupalištěm, řekne v rozhovoru Romeo Doupal, který je technickým dozorem na této stavbě.

Ve Frýdku-Místku se připravuje revitalizace vnitrobloku pod farností Místek

18. května 2023 16:13 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek připravuje spolu s farností Místek přeměnu dvoru mezi Antonínovým náměstím a Poliklinikou. Farnost chce na své části postavit nový společenský sál a město chce prostor zase upravit do nové podoby s místem vhodným pro relaxaci. Místo už po první úpravě prohlédlo.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Dražba výročních dresů opavských basketbalistů pomůže mobilnímu hospici Pokojný přístav

7. dubna 2024 16:18 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A u basketbalu ještě zůstaneme. Utkání s Nymburkem mělo charitativní podtext. Opavští basketbalisté do něj nastoupili ve speciálních červenobílých dresech s logem Opava 800, na které zároveň vyhlásili dražbu.

Opavské ZŠ patřily zápisům do prvních tříd. Loni přivítaly na 500 prvňáčků

6. dubna 2024 17:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě ve čtvrtek a v pátek probíhaly zápisy dětí do 1. tříd základních škol. Týkaly se dětí, které oslaví šesté narozeniny do konce srpna letošního roku. Zvolit si mohly jakoukoliv školu ve městě, přednost ale měly děti ze spádové oblasti.

Centrum Opavy bude zelenější a atraktivnější. Nabídne i pohled do historie
Vydáno 3. března 2024 15:42, Opava, Yvona Fajtová
V Opavě začala revitalizace veřejného prostoru v ulici Mezi trhy. A to díky projektu „Lepší města pro život – vybrané adaptační projekty a sdílení zkušeností“, který je spolufinancován z Norských fondů.

Centrum Opavy bude mnohem atraktivnější. Letité květníky a přístřešky z 80. let minulého století nahradí nové a přibude i zeleň. Pořízen bude i nový mobiliář, jako jsou odpadkové koše a odpočinkové lavičky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V současné chvíli už realizujeme první část, to znamená ulice Mezi trhy. Zde byl skutečně ten mobiliář starý. Květináče s květinami , přístřešky škaredé, nepěkné, takže chceme zde dostat více zeleně , stromy, nové květiny, více trávy a budeme pokračovat také na Horním náměstí tak, aby skutečně tady byla krásná příroda.”

Výměnou květníků a mobiliáře si město zároveň připomene historii, kdy v ulici před 2. světovou válkou stály měšťanské domy. Nainstalován bude tak, aby kopíroval původní zdi těchto domů.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Smyslem této akce je Opavanům, návštěvníkům ukázat v té stopě, řekněme v 2D provedení kudy ty domy a jaký byl jejich počet, kudy to trasování a situace předválečná vedla a jak to celé vypadalo. S tím, že některé nároží domu atd. zároveň budou ztvárněny sedacím mobiliářem, jakoby novými katafalky, které z těch naznačených obvodových zdí vystoupí a na nich budou další dřevěné sedáky k pohodlnému sezení.”

Protože měšťanské domy nestály v jedné přímce, nebude ani mobiliář nainstalovaný v řadě za sebou.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Když tady vidíme ten prostor ulice Mezi trhy, tak to jsou dvě rovnoběžky naprosto striktně rovné, kdežto v historii to bylo prolamované a velice křivolaké, což už dneska jde vidět, máme tím geodetem vystříkané značky, kdy ty domy šly nejdříve směrem do té ulice, pak se vracely a pak ještě jednou se zase lomily zpátky. Celý ten půdorys těch původních domů tady chceme připomenout. Objeví se tady prvky, které budou docela roztančené.”

Na Horním náměstí si obvodové zdivo dvou historických domů včetně klenby sklepení těchto objektů, které objevili archeologové při loňském průzkumu, dokonce budete moci i prohlédnou.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Všechno je poměrně dobře viditelné, tak jsme se rozhodli, že ho zpřístupníme veřejnosti. Nikdo se nemusí bát, že bude klouzat po nějakém skle, bude to ve výšce 45 cm, v podstatě skleněné okénko, které umožní nahlédnutí do hloubky cirka metr, metr a půl pod povrchem současného chodníku.”

Kromě květníků s květninami budou v centru města i velké bezedné květníky s platany, které si tak budou moci brát vláhu přímo z půdy. Inženýrské sítě, kterými je centrum propletené, před jejich kořeny ochrání speciální fólie.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000041823/centrum-opavy-bude-zelenejsi-a-atraktivnejsi-nabidne-i-pohled-do-historie