Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

Opava |  | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Opava ušetří na elektřině. A to až 9 milionů korun ročně. Záležet bude na tom, kolik energie dokáží využít jednotlivé objekty, na kterých budou co nevidět nainstalovány fotovoltaické elektrárny.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je to cirka 1000 kWp, které dáme na střechy a z hlediska roční produkce bychom chtěli vyrobit zhruba 1000 MW elektřiny. Pro přiblížení, dneska má město spotřebu 10 300 MW, takže bychom si mohli vyrobit 1000 MW, to je skoro 10 procent elektřiny a chceme pokračovat tak, aby de facto jsme se postupně dostali až na nějaké dva a půl tisíce MW ročního výkonu našich solárních elektráren.”

Fotovoltaické elektrárny se objeví například na střechách Základních škol Šrámkova, Kylešovice nebo Englišova.

Jan Škrabal, ředitel ZŠ Englišova: “My ty solární panely, které by měly být, tak by měly být na střeše, která je k tomu opravdu asi jedna z nejvhodnějších. Není to tady zastíněno žádnými stromy a když se dělal ten výběr, tak tady padl jeden z těch prvních, jakože bude u nás postaveno. Té elektřiny bude podstatně více než bude škola schopná v podstatě absorvovat, nebo využívat, takže se to bude používat i pro město, teď se řeší, jak se udělají úchyty a jaké množství těch panelů se tady bude instalovat.”
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Chceme postupně pokračovat v dalších školních budovách, toto je první etapa, která je financovaná z prostředků ITI, ale jsou tady i další dotační zdroje, které chceme na to využít.”

Další fotovoltaické elektrárny se začnou už během letošních prázdninových měsíců, kdy je menší provoz, instalovat na střechy budov městského dopravního podniku.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Panely budou rozmístěny na všech budovách objektů, které jsou v našem vlastnictví. Bude jich více než 300 o výkonu 250 kWp. Fotovoltaická elektrárna by měla sloužit k pokrytí spotřeby objektů, do budoucna, do dvou let i na částečně krytí spotřeby nabíjení elektrobusů. Máme žádost na Drážním úřadu ke schválení a vydání stavebního povolení, které předpokládáme, dojde každým dnem.”

V rámci úspor energií město připravuje také výměnu veřejného osvětlení, kdy neúsporná světla budou nahrazena úspornými led lampami.

A se solárními panely město počítá i na novém parkovacím domě na Skladištní ulici a na budovách magistrátu na Krnovské ulici.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Máme vytipovaný jeden z objektů, objekt D, kde umístíme fotovoltaiku, ale tam je i budoucnost na dalších objektech, kde chceme pokračovat. Ten záměr je, pokud budou dotační tituly, i parkoviště, které slouží pro zaměstnance nastřešit lehkou konstrukcí taky s využitím fotovoltaiky.”

Nemalé tepelné a energetické úspory přinese i výměna střechy na budově C a chystají se i další energetická opatření.

Nahlásit chybu


K tématu

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Dva muži chtěli vyčistit Opavu od bezdomovců, jeden na ně zaútočil v noci nožem

26. června 2023 11:47 | Opava | Jiří Cileček

Krajská kriminálka má na stole závažný případ vraždy ve stádiu pokusu. Dva mladí muži se dohodli, že chtějí údajně vyčistit Opavu od bezdomovců. V noci se opili a přišli do opuštěné budovy, kde lidé bez domova nocovali. Jeden pak s nožem v ruce zaútočil na bezdomovce a zranil i další ženu. Jen zázrakem nikdo neumřel.

V Opavě se rodí více dětí. Vybrané MŠ tak rozšiřují kapacity budováním nových tříd

27. června 2023 12:04 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

V Opavě roste počet dětí. Na demografický vývoj zareagovala opavská radnice, která v současné době navyšuje kapacity tím, že v mateřských školách buduje nové třídy.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Opavská porodnice uspořádala Den otevřených dveří nejen pro budoucí maminky

19. června 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Houslisté z celého světa se utkali v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec

19. června 2024 13:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl už 59. ročník mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Zúčastnilo se ho 38 talentovaných interpretů z celého světa, což je maximální počet a tentokrát se utkali ve hře na housle.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

18. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Akce Opava v pohybu podpořila sportovní aktivity. Probíhala v Městských sadech a na letním koupališti

15. června 2024 17:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě se v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě sportovalo. Akcí Opava v pohybu se do různých sportovních aktivit mohl zapojit úplně každý, kdo zavítal do Městských sadů, nebo na letní koupaliště.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO
Vydáno 23. května 2024 19:57, Opava, Yvona Fajtová
Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Opava ušetří na elektřině. A to až 9 milionů korun ročně. Záležet bude na tom, kolik energie dokáží využít jednotlivé objekty, na kterých budou co nevidět nainstalovány fotovoltaické elektrárny.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Je to cirka 1000 kWp, které dáme na střechy a z hlediska roční produkce bychom chtěli vyrobit zhruba 1000 MW elektřiny. Pro přiblížení, dneska má město spotřebu 10 300 MW, takže bychom si mohli vyrobit 1000 MW, to je skoro 10 procent elektřiny a chceme pokračovat tak, aby de facto jsme se postupně dostali až na nějaké dva a půl tisíce MW ročního výkonu našich solárních elektráren.”

Fotovoltaické elektrárny se objeví například na střechách Základních škol Šrámkova, Kylešovice nebo Englišova.

Jan Škrabal, ředitel ZŠ Englišova: “My ty solární panely, které by měly být, tak by měly být na střeše, která je k tomu opravdu asi jedna z nejvhodnějších. Není to tady zastíněno žádnými stromy a když se dělal ten výběr, tak tady padl jeden z těch prvních, jakože bude u nás postaveno. Té elektřiny bude podstatně více než bude škola schopná v podstatě absorvovat, nebo využívat, takže se to bude používat i pro město, teď se řeší, jak se udělají úchyty a jaké množství těch panelů se tady bude instalovat.”
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Chceme postupně pokračovat v dalších školních budovách, toto je první etapa, která je financovaná z prostředků ITI, ale jsou tady i další dotační zdroje, které chceme na to využít.”

Další fotovoltaické elektrárny se začnou už během letošních prázdninových měsíců, kdy je menší provoz, instalovat na střechy budov městského dopravního podniku.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Panely budou rozmístěny na všech budovách objektů, které jsou v našem vlastnictví. Bude jich více než 300 o výkonu 250 kWp. Fotovoltaická elektrárna by měla sloužit k pokrytí spotřeby objektů, do budoucna, do dvou let i na částečně krytí spotřeby nabíjení elektrobusů. Máme žádost na Drážním úřadu ke schválení a vydání stavebního povolení, které předpokládáme, dojde každým dnem.”

V rámci úspor energií město připravuje také výměnu veřejného osvětlení, kdy neúsporná světla budou nahrazena úspornými led lampami.

A se solárními panely město počítá i na novém parkovacím domě na Skladištní ulici a na budovách magistrátu na Krnovské ulici.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Máme vytipovaný jeden z objektů, objekt D, kde umístíme fotovoltaiku, ale tam je i budoucnost na dalších objektech, kde chceme pokračovat. Ten záměr je, pokud budou dotační tituly, i parkoviště, které slouží pro zaměstnance nastřešit lehkou konstrukcí taky s využitím fotovoltaiky.”

Nemalé tepelné a energetické úspory přinese i výměna střechy na budově C a chystají se i další energetická opatření.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000043200/opava-usetri-miliony-na-energiich-diky-fotovoltaickym-elektrarnam-na-strechach-skol-a-mdpo