Chirurgické oddělení Slezské nemocnice v Opavě už léta využívá k operacím 3D laparoskop. Pořídila si ho jako první z okresních nemocnic v MS kraji a dodnes do ní na operace jezdí pacienti z širokého okolí.
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: ,,To je vlastně prostorové zobrazení obrazu. Je to takový přechod mezi klasickou laparoskopií a robotem, aspoň co se týče zobrazení, ne co se týče manipulace a tu 3D laparoskopii využíváme už několik let. Je na to potřeba speciální věž se speciální dvojitou optikou, protože samozřejmě ten obraz má trošku jiné technické nároky.”
Tomáš Papuga, vedoucí lékař oddělení centrální JIP, SNO: ,,Velkou výhodou 3D laparoskopie je prostorové zobrazení, jak říkal pan primář. To znamená, orientace v terénu je mnohem lepší. Využívá se hlavně v místech, která jsou velmi těžce, nebo hůře dostupná pro 2D zobrazení, to znamená k operaci pod bránicí nebo v malé pánvi. Operovat touto metodou se samozřejmě dají veškeré laparoskopické výkony, drobná nevýhoda je to, že člověk musí mít samozřejmě po celou dobu operace nasazeny 3D brýle.”
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: ,,Snažíme se tímhle způsobem, tu 3D laparoskopii využívat pro co největší množství pacientů, ale má to trošku zádrhel v tom, že ne každý člověk to 3D zvládá. Jsou lidi, kteří po půl hodině, po hodině toho 3D zobrazení mají problémy, mají pocit na zvracení nebo se jim točí hlava, takže skutečně ne všichni jsou schopni s touto optikou pracovat.”
3D laparoskopií v opavské Slezské nemocnici operují vyšší desítky pacientů ročně. Zobrazení je mnohem přesnější.
V podstatě hledáme tady mezi tím nějakou patologii, tady toto je vzduch ve střevech, bílé co svítí jsou kosti a my v podstatě hledáme vzduch ve volné dutině břišní, který se znázorní v podstatě černě. K operacím se používá laparoskopická věž, ke které je připojena velká obrazovka se 4K rozlišením.
Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení, SNO: ,,To je laparoskopická věž, která má mód jakoby do 3D laparoskopii, to znamená, je to něco podobného jako 3D televize. To znamená, dá se operovat i v klasickém 2D rozlišení, ale plus navíc, když použijeme speciální optiku k tomu, tak to zvládá 3D rozlišení 4K, standardně je k tomu dodávaný tento běžný monitor, ale my asi poslední třičtvrtě roku máme k dispozici už tady tu obrovskou obrazovku, která je taky v rozlišení 4K, plus samozřejmě 3D a má to velkou výhodu právě v té orientaci. Člověk má pocit jako by byl přímo v tom břiše, v té dutině. To znamená, je to daleko větší, lépe rozlišitelné detaily, skutečně vás to vtáhne do toho děje.”
Pro operatéra je tak operace snazší, bezpečnější a také rychlejší. Vidí všechny detaily včetně hloubky a jemných tkání. Zvyšuje se tak přesnost operačního výkonu. 3D laparoskopie je bezpečnější také pro pacienty, pro které tato metoda mnohdy znamená i kratší pooperační rekonvalescenci.