Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava po povodních obnovila školy téměř kompletně, posledním velkým úkolem je rekonstrukce haly na ZŠ Mařádkova

Opava |

Povodně v roce 2024 zasáhly v Opavě také školská zařízení. Voda se dostala do tříd, tělocvičen i zázemí školek a školy přišly o vybavení i venkovní areály. Dnes, zhruba rok a čtvrt po katastrofě, město hlásí, že výuka už probíhá ve funkčních prostorách, opravy jsou téměř hotové a posledním velkým úkolem zůstává rekonstrukce haly a tělocvičny na Základní škole Mařádkova.

Zdi, podlahy, elektroinstalace, vybavení učeben i sportovišť. Povodně v Opavě v roce 2024 se ve školách a školkách podepsaly prakticky všude, kam voda dosáhla. V některých budovách to byly desítky centimetrů, jinde metr, metr a půl a výjimečně ještě víc. Teď, po roce a čtvrt, město bilancuje: většina škol je opravená a děti se učí v obnovených prostorách. A kde práce ještě nekončí, tam se chystají rekonstrukce v řádu desítek milionů.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Základní škola Šrámkova. Tady jsme měli zase metr a půl vody. Tady jsme ve velké tělocvičně. Máme kromě toho tady ještě malou tělocvičnu. Obě dvě jsou opravené nově po povodni. Zbývají nám tady ještě opravit dílny nebo dovybavit dílny, které máme taky v těchto přízemních prostorách.”

Výukové prostory jsou dnes funkční prakticky všude. Jedinou výjimkou je v tuto chvíli Základní škola Mařádkova, a to i kvůli tomu, že tělocvična měla problémy už před povodní.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Celkově, když zhodnotíme tu situaci rok a čtvrt po povodní, tak v současné době jsme před dokončením všech oprav na školách. Samozřejmě výukové prostory jsou funkční. Jedinou výjimkou je v současné době ještě Základní škola Mařádkova, ale tady jsme měli ještě další problém, protože škola má velkou tělocvičnu. Ta tělocvična dlouhodobě měla už problémy jak se střechou, tak se zateplením a s celou řadou dalších závad, které tady byly.”

Právě na Mařádkové se proto nechystá jen „zalepení“ škod, ale rozsáhlá modernizace, která má zároveň snížit energetickou náročnost budovy.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V současné době máme připravený projekt, který začínáme teď soutěžit v měsíci únoru a následně by tady měla proběhnout oprava. Celkové náklady té opravy jsou více než 90 milionů korun, ale jsou u toho současně ještě některé povodňové opravy a kromě toho bude tady celá řada energetických opatření, včetně tepelných čerpadel, bude tam fotovoltaika i jiné energetické opatření, které nám pomůžou do budoucnosti snížit energetickou náročnost celé školy.”
Monika Kamradková, ředitelka ZŠ Mařádkova: “Tělocvična nám ve velké míře chybí, protože nemají kde cvičit jednak žáci naší školy, ale taky sportovci v Opavě, spolky sportovní a občané v Opavě."

Rekonstrukcí projde i zázemí haly. Třeba v místnosti za mnou vznikne gymnastický sál a tady bude sauna.

Monika Kamradková, ředitelka ZŠ Mařádkova: “V prvním patře potom vzniknou nové učebny pro děti, pro volnočasové aktivity, jako jsou ateliéry hudební, výtvarný. Tady opravdu ta hala je taková víceúčelová. Hrajeme tady basketbal, volejbal, badminton. Plánujeme možná do budoucna i horolezeckou stěnu. To uvidíme, jestli se nám podaří. Bylo zničeno nejen to sportoviště, ale i zázemí té haly. Byly zničené dílny, byly zničené šatny, kotelna, takže všechno musí projít znovu rekonstrukcí.”

Opravit už se naopak podařilo sklepní zázemí, kde jsou mimo jiné i šatny pro děti. Vedle Mařádkové ale Opava ukazuje i příklady, kde už se děti vrátily do kompletně obnovených prostor. Jedním z nejhůře zasažených objektů byla mateřská škola Edvarda Beneše. Voda tu přesáhla metr a zničila spodní učebny i vybavení.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Přišli jsme o veškeré vybavení, o veškeré kryty, nábytek a další věci. Museli jsme samozřejmě dokoupit potom veškerý nábytek, podlahy nové a bohužel měli jsme tady problémy s vysycháním, takže to trvalo poměrně dlouho, ale máme to za sebou a já myslím, že to prostředí je velmi krásné pro děti a máme tady k spokojené děti.”

Opravy po povodni se navíc staly příležitostí pro další změny. Město do některých zařízení doplňuje modernější technologie, třeba tepelné čerpadlo a připravuje i další ekologická opatření.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Po povodní jsme rozhodli, že budeme řešit nejenom povodňové škody, ale zároveň měli jsme k dispozici tepelné čerpadla. Proto jsme umístili do této mateřské školky v rámci ekologizace celého provozu vlastně tepelné čerpadlo to je jenom doplňkový zdroj.”

V Mateřské škole Šrámkova potvrzují, že provoz už je plně obnovený a děti se do nového přízemí doslova těší.

Nikol Navrátil, ředitelka MŠ Šrámkova: “V naší mateřské škole je momentálně všechno zprovozněno. Všechny třídy, které tady jsou, jsou v plném provozu. Školka je úplně obsazená do posledního místečka. Máme vlastně rekonstrukci celého spodního patra. Čtyři třídy, včetně spojovacího tunelu. Všem se samozřejmě líbí nové prostory, jak jsou vybavené. Já bych ještě chtěla poděkovat městu Opava, že opravdu ta spolupráce byla na vysoké úrovni a vlastně se podařilo tu školku po půl roce velice rychle obnovit. 13. září vlastně jsme řešili vodu, která přišla a 13. února v roce 25 jsme školku zprovoznili.”

Podobně mluví i Základní škola Edvarda Beneše. Povodeň tu zasáhla přízemí v celé délce budovy a voda v tělocvičně sahala až do výšky přes 2 a půl metru. Opravy proto znamenaly prakticky výměnu všeho, co se vody dotklo včetně sportovišť.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ Ed. Beneše: “Od povodní se vyměnila téměř úplně celá škola, protože ty ničivé povodně byly opravdu v mnoha procentech zasažené po celé šířce i délce naší školy. My máme v novém kabátku dvě tělocvičny, jak velkou, tak malou. Máme opravené chodby, máme opravené třídy, takže si myslím, že vlastně úplně všechno, co tady vidíte a voda se tam dotkla, tak je v novém kabátě.”

Obnovou prošel i venkovní areál. Škola počítá s dalším zkrášlováním, od záhonků po bylinkovou výsadbu.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ Ed. Beneše: “Zahrada je revitalizovaná a hřiště je úplně nově udělané. Moc krásný povrch, takže si myslím, že sportování našich dětí je opravdu v těch nejlepších podmínkách, ale pořád se revitalizuje, takže budeme dělat nové záhonky, budeme vysazovat bylinky.”

Na Základní škole Šrámkova voda zničila mimo jiné odborné učebny, které byly vybudované z dotací. To znamenalo znovu projít procesem obnovy tak, aby škola splnila podmínky udržitelnosti.

Jiří Hromada, ředitel ZŠ Šrámkova: “Zrovna se nacházíme v učebně fyziky a chemie, která byla povodněmi totálně zničená. V podstatě veškeré vybavení, které tady bylo, tak se muselo kompletně vyměnit. Velký problém byl ten, že tato učebna byla kompletně dělaná z dotace. To znamená, že my jsme museli celý ten proces v podstatě obnovit a museli jsme se zřizovatelem hledat finanční prostředky na to, aby se to dalo do původního stavu před povodní.”

Škola postupně obnovila i dílny a vybavuje je tak, aby děti mohly pracovat s moderními pomůckami a rozvíjet manuální zručnost.

Jiří Hromada, ředitel ZŠ Šrámkova: “Jsme rádi, že jsme od ledna letošního roku mohli ty dílny konečně spustit, protože tady se čekalo na ty opravy v podstatě nejdéle a museli jsme začít, jak se říká, od podlahy. A vybavili jsme tu dílnu i aku zařízením, takže aku vrtačky, aku šroubováky.”

Po vyučování už děti využívají také obnovený školní klub s vybavením, které muselo po povodni kompletně pryč a do kterého přispěli i dárci.

Jiří Hromada, ředitel ZŠ Šrámkova: “Jsme ve školním klubu, který jsme dokázali teďka v lednu konečně vybavit a děti už teďka si můžou využít to nové vybavení, to krásné vybavení, které tady původně bylo, bylo kompletně zničené a díky dárcům jsme mohli vybavit tady tyhle místnosti pro ty děti na to odpolední vydovádění se těmihle skvělými věcmi. Je tady stolní tenis, kulečník, fotbálek, všechno to jsou věci, které už něco vydrží.”

Za celý rok a čtvrt město do obnovy školských zařízení investovalo podle náměstka Schreiera více než 150 milionů korun a částka se má přiblížit ke dvěma stům milionům. Město zároveň žádá o dotace, některé škody ale do dotačních titulů ne vždy spadají, typicky venkovní areály.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Požádali jsme prakticky o dotační tituly na všechny školy. A samozřejmě některé dotační tituly se nevztahovaly na třeba okolí školy a tak dále. Měli jsme tam, dejme tomu, venkovní hřiště, což tady na Šrámkové byla největší škoda, víc než 30 milionů korun na tom venkovním hřišti. No a tady třeba jsme požádali o dotace, tuším, z NSA. Jinak na to školské zařízení jsme získávali především dotace ze státního rozpočtu. Byl to velmi těžký rok a čtvrt, ale myslím si, že máme dneska velmi krásné školy opravené a že skutečně jsme udělali obrovský kus práce, který zůstane pro možná jednu, dvě generace dětí.”

Opava tak dnes ukazuje opravené třídy, nové tělocvičny i zázemí školek a zároveň připravuje poslední velké stavby, které mají být nejen opravou po povodni, ale i modernizací do dalších let.

Nahlásit chybu


Těžba dřeva v Moravskosleszkém kraji lehce stoupá. Jde hlavně o řešení kalamit

Dnes 12:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Dendrologové a arboristé pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů a vyhodnocují jejich případná poškození či rizika. Součástí péče o lesy je ale také práce lesníků – včetně těžby dřeva, která patří k běžnému hospodaření v lese, i když ji lidé často vnímají s rozpaky. Odborníci přitom zdůrazňují, že kácení je důležité pro obnovu lesa a v mnoha případech se ani nevyčerpají všechny povolené kvóty těžby.

Ze dvou Základních uměleckých škol v Ostravě vznikne jedna velká

Dnes 12:16 | Ostrava-Jih | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj sloučí dvě základní umělecké školy v obvodě Ostrava-Jih. V pondělí to schválili zastupitelé. Krok se ale nelíbí některým učitelům i rodičům.

V Šenově na ulicích Dolní a Okružní budou stát nové mosty, místo původních, které vzaly povodně

Včera 13:30 | Celý MS kraj | Gabriela Stašová

V Šenově se poblíž sebe na ulicích Dolní a Okružní nacházely dva mosty, místo kterých momentálně probíhá výstavba zcela nových. Ty nahradí dva původní mosty, které byly zlikvidovány kvůli statice narušené při posledních povodních.

Děti v Ostravě-Jihu letos rozpohybují dva sportovní projekty - School Games a Trenéři do škol

Dnes 11:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Děti z Ostravy-Jihu letos čeká větší podpora v pravidelném pohybu a sportu. Za prvé se chystá již třetí ročník projektu School Games, ale od září se navíc pět základních škol obvodu zapojí do projektu Trenéři do škol.

Předložte nápad. Do roka může vylepšit Nový Jičín

Včera 13:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město vyhlásilo další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět navrhovat nápady, které přispějí ke zlepšení veřejného prostoru. Čas mají do poloviny dubna.

Projekt S knížkou do života funguje v Ostravě už 9 let. Začít jde už v prvním roce života dítěte

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Březen je měsícem čtenářů a v Ostravě si připomínáme také úspěšný projekt S knížkou do života – Bookstart. Knihovna města Ostravy jeho prostřednictvím inspiruje rodiče, aby dětem co nejdříve otevřeli svět příběhů. Knihy dostávají i ty nejmenší děti při vítání občánků.

Na obchvatu Frýdku-Místku konečně končí omezení kvůli hluku, radar ale měří dále

Včera 8:58 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na obchvatu Frýdku-Místku, který je součástí dálnice D48, skončila výměna mostních závěrů. Ta byla nutná, protože si ji vyžádalo opatření ke snížení hlučnosti. Do okolí mostu přes řeku Morávku se totiž šířil nepříjemný zvuk, když dilatační spáry přejížděly pneumatiky nákladních automobilů.

Oderské koupaliště se v příští sezóně znovu otevře, rekonstrukce začne pravděpodobně už v dubnu

Dnes 10:30 | Odry | Michal Slonina

Koupaliště v Odrách je už od roku 1898 oblíbeným cílem plavců z města i okolí. Před třemi lety ale provozovatel narazil na problémy ve strojovně a odborný posudek potvrdil, že plovárna už není dále provozuschopná. Změnit to má plánovaná rekonstrukce.

Amputované prsty nebo pády z výšky. Záchranáři o víkendu vyjížděli ke zraněním při práci na zahradách

Včera 11:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Téměř dvacet lidí se o víkendu zranilo při práci na zahradě. Tři z nich spadli z výšky při ořezávání stromů a někteří přišli o prst na ruce. Záchranáři upozorňují na opatrnou manipulaci s elektrickým zahradnickým nářadím.

Holocaust připomenou ve Fulneku Kameny zmizelých, součástí projektu je i doprovodný program

Dnes 11:00 | Fulnek | Michal Slonina

Kostel sv. Josefa ve Fulneku rozezněla židovská hudba v rámci koncertu na podporu projektu Kameny zmizelých. Ten ve Fulneku připomene oběti nacistické perzekuce.

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. dubna 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Třídiči odpadů

Hradec nad Moravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 22 500 do 27 000 Kč/měsíc

Hasiči ze Štěpánkovic podpořili novorozenecké oddělení opavské nemocnice. Darovali mu 40 tisíc korun

Dnes 9:49 | Opava | Yvona Fajtová

Dobrovolní hasiči ze Štěpánkovic pomáhají dobré věci. Během dvou dobročinných akcí vybrali 40 tisíc korun, které se rozhodli darovat Moravskoslezské nemocnici Opava.

V Opavě uspořádali netradiční burzu knih v autobuse. Knihám dává druhý život

Včera 9:31 | Opava | Yvona Fajtová

Neobvyklou burzu knih mohou pravidelně navštívit lidé v Opavě. Vyřazené knihy z Knihovny Petra Bezruče totiž putují přímo do autobusu městského dopravního podniku, kde si je zájemci mohou zdarma vybrat. Akce má mezi čtenáři velký ohlas.

Netradiční burza knih v autobuse dává knihám druhý život a zároveň přibližuje čtení širší veřejnosti

14. března 2026 17:49 | Opava | Yvona Fajtová

Neobvyklou burzu knih mohou pravidelně navštívit lidé v Opavě. Vyřazené knihy z Knihovny Petra Bezruče totiž putují přímo do autobusu městského dopravního podniku, kde si je zájemci mohou zdarma vybrat. Akce má mezi čtenáři velký ohlas.

Velikonoční jarmark oživil knihovnu Petra Bezruče v Opavě. Součástí byl i swap knih

14. března 2026 17:32 | Opava | Yvona Fajtová

Na Březen - měsíc čtenářů Knihovna města Opavy uspořádala také tradiční velikonoční jarmark. Návštěvníci si odsud mohli odnést nejen velikonoční ozdoby, ale také originální výrobky od lokálních tvůrců.

Soutěž Můj svět ocenila nejlepší fotografie. K vidění jsou ve Slezském zemském muzeu v Opavě

14. března 2026 17:08 | Opava | Yvona Fajtová

Ve Slezském zemském muzeu v Opavě byli slavnostně vyhlášeni vítězové fotografické soutěže Můj svět. Ta už několik let přibližuje prostřednictvím fotografií život lidí spojených s charitními službami. Letos porota vybírala z více než dvou stovek snímků.

Svědek a záchranáři zachránili cyklistu, který byl po pádu z kola v bezvědomí

13. března 2026 13:15 | Opava | Anna Břenková

Senior v Opavě-Kateřinkách spadl z kola a přestal dýchat. 77letého muže začal resuscitoval svědek a v záchraně pokračovali záchranáři. Po necelých dvaceti minutách se jim podařilo muže přivést zpátky k životu.

Opava po povodních obnovila školy téměř kompletně, posledním velkým úkolem je rekonstrukce haly na ZŠ Mařádkova
Vydáno 14. února 2026 13:32, Opava, Yvona Fajtová
Povodně v roce 2024 zasáhly v Opavě také školská zařízení. Voda se dostala do tříd, tělocvičen i zázemí školek a školy přišly o vybavení i venkovní areály. Dnes, zhruba rok a čtvrt po katastrofě, město hlásí, že výuka už probíhá ve funkčních prostorách, opravy jsou téměř hotové a posledním velkým úkolem zůstává rekonstrukce haly a tělocvičny na Základní škole Mařádkova.

Zdi, podlahy, elektroinstalace, vybavení učeben i sportovišť. Povodně v Opavě v roce 2024 se ve školách a školkách podepsaly prakticky všude, kam voda dosáhla. V některých budovách to byly desítky centimetrů, jinde metr, metr a půl a výjimečně ještě víc. Teď, po roce a čtvrt, město bilancuje: většina škol je opravená a děti se učí v obnovených prostorách. A kde práce ještě nekončí, tam se chystají rekonstrukce v řádu desítek milionů.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Základní škola Šrámkova. Tady jsme měli zase metr a půl vody. Tady jsme ve velké tělocvičně. Máme kromě toho tady ještě malou tělocvičnu. Obě dvě jsou opravené nově po povodni. Zbývají nám tady ještě opravit dílny nebo dovybavit dílny, které máme taky v těchto přízemních prostorách.”

Výukové prostory jsou dnes funkční prakticky všude. Jedinou výjimkou je v tuto chvíli Základní škola Mařádkova, a to i kvůli tomu, že tělocvična měla problémy už před povodní.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Celkově, když zhodnotíme tu situaci rok a čtvrt po povodní, tak v současné době jsme před dokončením všech oprav na školách. Samozřejmě výukové prostory jsou funkční. Jedinou výjimkou je v současné době ještě Základní škola Mařádkova, ale tady jsme měli ještě další problém, protože škola má velkou tělocvičnu. Ta tělocvična dlouhodobě měla už problémy jak se střechou, tak se zateplením a s celou řadou dalších závad, které tady byly.”

Právě na Mařádkové se proto nechystá jen „zalepení“ škod, ale rozsáhlá modernizace, která má zároveň snížit energetickou náročnost budovy.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “V současné době máme připravený projekt, který začínáme teď soutěžit v měsíci únoru a následně by tady měla proběhnout oprava. Celkové náklady té opravy jsou více než 90 milionů korun, ale jsou u toho současně ještě některé povodňové opravy a kromě toho bude tady celá řada energetických opatření, včetně tepelných čerpadel, bude tam fotovoltaika i jiné energetické opatření, které nám pomůžou do budoucnosti snížit energetickou náročnost celé školy.”
Monika Kamradková, ředitelka ZŠ Mařádkova: “Tělocvična nám ve velké míře chybí, protože nemají kde cvičit jednak žáci naší školy, ale taky sportovci v Opavě, spolky sportovní a občané v Opavě."

Rekonstrukcí projde i zázemí haly. Třeba v místnosti za mnou vznikne gymnastický sál a tady bude sauna.

Monika Kamradková, ředitelka ZŠ Mařádkova: “V prvním patře potom vzniknou nové učebny pro děti, pro volnočasové aktivity, jako jsou ateliéry hudební, výtvarný. Tady opravdu ta hala je taková víceúčelová. Hrajeme tady basketbal, volejbal, badminton. Plánujeme možná do budoucna i horolezeckou stěnu. To uvidíme, jestli se nám podaří. Bylo zničeno nejen to sportoviště, ale i zázemí té haly. Byly zničené dílny, byly zničené šatny, kotelna, takže všechno musí projít znovu rekonstrukcí.”

Opravit už se naopak podařilo sklepní zázemí, kde jsou mimo jiné i šatny pro děti. Vedle Mařádkové ale Opava ukazuje i příklady, kde už se děti vrátily do kompletně obnovených prostor. Jedním z nejhůře zasažených objektů byla mateřská škola Edvarda Beneše. Voda tu přesáhla metr a zničila spodní učebny i vybavení.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Přišli jsme o veškeré vybavení, o veškeré kryty, nábytek a další věci. Museli jsme samozřejmě dokoupit potom veškerý nábytek, podlahy nové a bohužel měli jsme tady problémy s vysycháním, takže to trvalo poměrně dlouho, ale máme to za sebou a já myslím, že to prostředí je velmi krásné pro děti a máme tady k spokojené děti.”

Opravy po povodni se navíc staly příležitostí pro další změny. Město do některých zařízení doplňuje modernější technologie, třeba tepelné čerpadlo a připravuje i další ekologická opatření.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Po povodní jsme rozhodli, že budeme řešit nejenom povodňové škody, ale zároveň měli jsme k dispozici tepelné čerpadla. Proto jsme umístili do této mateřské školky v rámci ekologizace celého provozu vlastně tepelné čerpadlo to je jenom doplňkový zdroj.”

V Mateřské škole Šrámkova potvrzují, že provoz už je plně obnovený a děti se do nového přízemí doslova těší.

Nikol Navrátil, ředitelka MŠ Šrámkova: “V naší mateřské škole je momentálně všechno zprovozněno. Všechny třídy, které tady jsou, jsou v plném provozu. Školka je úplně obsazená do posledního místečka. Máme vlastně rekonstrukci celého spodního patra. Čtyři třídy, včetně spojovacího tunelu. Všem se samozřejmě líbí nové prostory, jak jsou vybavené. Já bych ještě chtěla poděkovat městu Opava, že opravdu ta spolupráce byla na vysoké úrovni a vlastně se podařilo tu školku po půl roce velice rychle obnovit. 13. září vlastně jsme řešili vodu, která přišla a 13. února v roce 25 jsme školku zprovoznili.”

Podobně mluví i Základní škola Edvarda Beneše. Povodeň tu zasáhla přízemí v celé délce budovy a voda v tělocvičně sahala až do výšky přes 2 a půl metru. Opravy proto znamenaly prakticky výměnu všeho, co se vody dotklo včetně sportovišť.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ Ed. Beneše: “Od povodní se vyměnila téměř úplně celá škola, protože ty ničivé povodně byly opravdu v mnoha procentech zasažené po celé šířce i délce naší školy. My máme v novém kabátku dvě tělocvičny, jak velkou, tak malou. Máme opravené chodby, máme opravené třídy, takže si myslím, že vlastně úplně všechno, co tady vidíte a voda se tam dotkla, tak je v novém kabátě.”

Obnovou prošel i venkovní areál. Škola počítá s dalším zkrášlováním, od záhonků po bylinkovou výsadbu.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ Ed. Beneše: “Zahrada je revitalizovaná a hřiště je úplně nově udělané. Moc krásný povrch, takže si myslím, že sportování našich dětí je opravdu v těch nejlepších podmínkách, ale pořád se revitalizuje, takže budeme dělat nové záhonky, budeme vysazovat bylinky.”

Na Základní škole Šrámkova voda zničila mimo jiné odborné učebny, které byly vybudované z dotací. To znamenalo znovu projít procesem obnovy tak, aby škola splnila podmínky udržitelnosti.

Jiří Hromada, ředitel ZŠ Šrámkova: “Zrovna se nacházíme v učebně fyziky a chemie, která byla povodněmi totálně zničená. V podstatě veškeré vybavení, které tady bylo, tak se muselo kompletně vyměnit. Velký problém byl ten, že tato učebna byla kompletně dělaná z dotace. To znamená, že my jsme museli celý ten proces v podstatě obnovit a museli jsme se zřizovatelem hledat finanční prostředky na to, aby se to dalo do původního stavu před povodní.”

Škola postupně obnovila i dílny a vybavuje je tak, aby děti mohly pracovat s moderními pomůckami a rozvíjet manuální zručnost.

Jiří Hromada, ředitel ZŠ Šrámkova: “Jsme rádi, že jsme od ledna letošního roku mohli ty dílny konečně spustit, protože tady se čekalo na ty opravy v podstatě nejdéle a museli jsme začít, jak se říká, od podlahy. A vybavili jsme tu dílnu i aku zařízením, takže aku vrtačky, aku šroubováky.”

Po vyučování už děti využívají také obnovený školní klub s vybavením, které muselo po povodni kompletně pryč a do kterého přispěli i dárci.

Jiří Hromada, ředitel ZŠ Šrámkova: “Jsme ve školním klubu, který jsme dokázali teďka v lednu konečně vybavit a děti už teďka si můžou využít to nové vybavení, to krásné vybavení, které tady původně bylo, bylo kompletně zničené a díky dárcům jsme mohli vybavit tady tyhle místnosti pro ty děti na to odpolední vydovádění se těmihle skvělými věcmi. Je tady stolní tenis, kulečník, fotbálek, všechno to jsou věci, které už něco vydrží.”

Za celý rok a čtvrt město do obnovy školských zařízení investovalo podle náměstka Schreiera více než 150 milionů korun a částka se má přiblížit ke dvěma stům milionům. Město zároveň žádá o dotace, některé škody ale do dotačních titulů ne vždy spadají, typicky venkovní areály.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Požádali jsme prakticky o dotační tituly na všechny školy. A samozřejmě některé dotační tituly se nevztahovaly na třeba okolí školy a tak dále. Měli jsme tam, dejme tomu, venkovní hřiště, což tady na Šrámkové byla největší škoda, víc než 30 milionů korun na tom venkovním hřišti. No a tady třeba jsme požádali o dotace, tuším, z NSA. Jinak na to školské zařízení jsme získávali především dotace ze státního rozpočtu. Byl to velmi těžký rok a čtvrt, ale myslím si, že máme dneska velmi krásné školy opravené a že skutečně jsme udělali obrovský kus práce, který zůstane pro možná jednu, dvě generace dětí.”

Opava tak dnes ukazuje opravené třídy, nové tělocvičny i zázemí školek a zároveň připravuje poslední velké stavby, které mají být nejen opravou po povodni, ale i modernizací do dalších let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000053113/opava-po-povodnich-obnovila-skoly-temer-kompletne-poslednim-velkym-ukolem-je-rekonstrukce-haly-na-zs-maradkova