Podoba zahrad v pěti opavských školkách se změnila podle nové přírodní koncepce. Podle návrhu výtvarníka Miroslava Pacnera byl vymodelován terén a vytvořeny hrací prvky, které mají městské děti co nejvíce přiblížit přírodě.
Miroslava Konečná, vedoucí odb. školství opavského magistrátu: “Je důležité, že se tady mají děti kde shromažďovat, jsou tady kopečky, jsou tady jiné hrací prvky…”
Každá zahrada zobrazuje něco jiného. Ta ve školce na Zborovské ulici, kterou jsme navštívili, je ve tvaru chobotnice.
Miroslava Konečná, vedoucí odb. školství opavského magistrátu: “Každá ta zahrada je jedinečná, je originální a moc se nám to líbí. Já si myslím že se to bude líbit i dětem.”
Zuzana Jašková, ředitelka MŠ Zborovská: “Je to o té vodě, o dřevě, o kamínkách o hlíně, aby ta činnost byla co nejpestřejší a nejpřínosnější pro děti.”
Právě ze zvlněného terénu mají někteří rodiče trochu obavy. Na zvýšený dohled v zájmu bezpečnosti dětí jsou ale učitelky připraveny.
Zuzana Jašková, ředitelka MŠ Zborovská: “Ty reakce byly u toho začátku velice rozpačité, nicméně, protože ta zkušenost už je letitá a my děláme vždycky všechno v zájmu dětí a pro bezpečnost dětí, tak doufejme, že je postupem času přesvědčíme, že máme všechno pod dozorem, pod kontrolou, a že děti budou u nás šťastné a spokojené.”
Kromě mateřské školy na Zborovské se do projektu přírodní zahrady zapojily i školky Havlíčkova, Čajkovského, Beneše a školka v Podvihově.
Daniel Žídek, náměstek opavského primátora: “Pro mě je důležité, že ty návrhy si vybraly samy ředitelky mateřských škol, bylo to zrealizováno dle jejich přání.”
Celková investice se vyšplhala na 5 milionů 280 tisíc korun. 90% nákladů pokryje dotace z operačního programu životní prostředí.