Šárka Králová, ředitelka MŠ Ostrava, Lechowiczova: “Vybrali jsme si projekt, který jsme přihlásili do programu na podporu vzdělávání a talent managementu na území statutárního města Ostravy v roce 2019. V MŠ máme dost knih a jsou zdrojem informací (((((a pak je jenom na nás, jak ty informace budeme dobře a efektivně dětem předávat.))))))Součástí projektu bylo potom 5 knih.”
Těmi jsou interaktivní leporelo, Atlas podzimních listů, nebo zajímavá kniha s názvem K podzimu patří.
Je to vlastně návodná kniha ke čtení, kterou si děti mohou prohlédnout a zároveň jakoby přečíst, i když neumí číst.
Dalšími knihami byly Encyklopedie Věci kolem nás a pohádka Pod hříbkem.
Radmila Navrátilová, učitelka: “Vidím vlastně tu radost dětí z toho prožitku a z toho výsledku. Tato knížka nám napomohla, že ty děti vlastně častěji teď navštěvují naši knihovničku, pracují s knihama, vyprávějí si nad knihou, pracují s hlasem a dokonce šetrněji zacházejí s knihama.”
Ve školce tvoří nejen knihy, ale jedna z tříd si pravidelně vede i zážitkový deník.
Roman Chovančík, učitel: “Zážitkové deníky si tvoří děti s rodiči společně doma. Každý týden v pondělí si je některé z dětí bere domů a dává tam vlastně to, co ten týden s tím rodičem zažilo. Ve třídě ukážou ostatním kamarádům, co dělali, takže tím rozvíjí i komunikační schopnosti, protože jakoby prezentují svou práci před ostatními kamarády.”
Deníky inspirují i rodiče. kteří z nich mohou čerpat třeba tipy na výlety, nebo na různé hry.