Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Na tabletu máme portál Stromy pod kontrolou, kde přímo v tom konkrétním místě si můžu najet na ten jednotlivý strom, udělat si fotografii, udělat si veškerou dokumentaci, popřípadě popis a toto zaznamenám přímo na místě. Je potřeba dělat běžné ořezy, nějaké průchozí profily, zdravotní řezy, takže toto všechno si můžeme zaznamenat.”
Rostislav Řeha (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Viděl jsem, jakým způsobem tady pracují naši lidi. Vlastně s sešitkama, papírama a všechno přepisují potom do počítače atd. Tak jim říkám, že jsme ve 21, století a že to můžeme dělat jinak. S pomocí přispění magistrátu se nám povedlo za ty dva roky naplnit ten portál Stromy pod kontrolou. Dostali tablety, ve kterých můžou fungovat v terénu, to znamená, že veškerá práce, která trvala dvě, tři hodiny potom v kanceláři jim odpadá, protože už přímo jsou schopni reagovat na tom místě."
V kanceláři tak probíhá už jen samotný výstup z portálu Stromy pod kontrolou. Ať už se jedná o různé žádosti o ořezy, kácení stromů a podobně.
Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Kdysi jsme tady toto všechno dělávali ručně. Museli jsme postahovat fotky, připravit si mapy. Zjistit, jestli se jedná o pozemek ve správě městského obvodu. Toto všechno už máme ošetřeno.”
V portálu Stromy pod kontrolou jsou zmapovány všechny stromy v obvodu a veškeré parametry o nich. Na jeho základě je možné provádět i klasickou běžnou údržbu. Základní informace o jednotlivých dřevinách jsou na portálu přístupné i pro obyvatele obvodu.