Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě chybí městské parky. Na relaxační a pobytové místo se promění Černá louka

Ostrava-Centrum |

Rostoucí atraktivita centra Ostravy a přetíženost Komenského sadů, zvyšují tlak na vznik nových městských parků. Na jeden z nich by se měla proměnit Černá louka. Městský ateliér MAPPA už vytváří novou koncepční studii pro toto území.

Pavel Řihák, architekt, MAPPA: “Týká se to území od řeky až po historické jádro. Řekněme od vily Terezy a Farské zahrady až po tramvajovou trať. Změnit by se toho mělo hodně. Měly by se scelit všechny zelené plochy do jedné louky, která bude obklopena prstencem staveb ve veřejném prostranství. Ta louka, která nebude obsahovat zpevněné plochy, tak by měla mít asi čtvrtinu celého území.”

V rámci nových staveb, které by měly u Černé louky vzniknout, bude například tady na tomto místě napůl zastřešené tržiště. V okolí Divadla loutek by pak mohl vzniknout bytový dům nebo konferenční sál.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Vlastně vznikne takové zelené propojení v té první fázi až na hrad. Čekají nás tady nové ulice, nové obytné domy, nové velké, významné zelené plochy. Takže opravdu, když jsem viděl ten projekt, tak jsem velmi natěšený. Na Havlíčkově nábřeží se dělají Trhy, co se hledají. To celé zapadne do kontextu tady a já jsem třeba rád, že v tom krátkodobém horizontu se uvažuje o tržnici. Lidi volají po tržnici.”

Mezi jednotlivými budovami vzniknou nová veřejná prostranství a také nová dětská hřiště.

obyvatel Ostravy: :Myslím, že bylo potřeba to opravit . Myslím, že jsou nějaké plány, viděl jsem i vizualizace, ale je to hudba budoucnosti.”

Doprava z nábřeží řeky Ostravice by se měla odklonit na plánovanou ulici Nová Pivovarská a oblast Černé louky se tak posune směrem k řece. Prioritou je vyřešit parkování, které je teď roztříštěno po celém území Černé louky.

Nahlásit chybu


K tématu

Černá louka se stane zeleným srdcem Ostravy

1. července 2023 11:11 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Černá louka se má stát vyhledávaným parkem i vstupní bránou k řece Ostravici. Po rozsáhlé proměně nabídne zhruba o třetinu větší plochu zeleně, dvě hřiště pro děti, komunitní zahradu, několik nových budov či přístaveb a další novinky.

Černá louka se stane zeleným srdcem Ostravy. Nastiňuje to dokončená územní studie ateliéru MAPPA

30. června 2023 10:05 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Nekoncepčnost celého prostoru, roztroušená parkoviště a špatná kvalita veřejných prostranství. Tak dnes vypadá Černá louka. Nová územní studie městského ateliéru MAPPA ji má proměnit v zelené srdce Ostravy.

Festival Léto v centru vrací život do centra Ostravy. Lidé se baví na Černé louce

14. července 2023 11:39 | Ostrava-Centrum | Yvona Fajtová

Léto v centru. To je projekt, který se už druhým rokem snaží o oživení centra Ostravy. Nabízí koncerty, divadlo, letní kino, táboráky a soutěže pod širým nebem, a to u kontejnerového baru na Černé louce.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Senior zapomněl kulovnici opřenou o auto. Recidivista ji sebral a prodal

Včera 20:29 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

77letý senior vykládal v Ostravě věci z auta a zapomněl při tom na kulovnici, kterou nechal stát vedle. Zbraň schovanou v pouzdře sebral náhodný kolemjdoucí. Byl to recidivista, který zbraň prodal. Policisté ho vypátrali díky kamerám a následně zadrželi i kupce. Oběma teď hrozí vězení. Se seniorem bude za odložení zbraně projednán přestupek.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

19. dubna 2024 14:24 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

V Ostravě chybí městské parky. Na relaxační a pobytové místo se promění Černá louka
Vydáno 14. října 2022 17:19, Ostrava-Centrum, Yvona Fajtová
Rostoucí atraktivita centra Ostravy a přetíženost Komenského sadů, zvyšují tlak na vznik nových městských parků. Na jeden z nich by se měla proměnit Černá louka. Městský ateliér MAPPA už vytváří novou koncepční studii pro toto území.

Pavel Řihák, architekt, MAPPA: “Týká se to území od řeky až po historické jádro. Řekněme od vily Terezy a Farské zahrady až po tramvajovou trať. Změnit by se toho mělo hodně. Měly by se scelit všechny zelené plochy do jedné louky, která bude obklopena prstencem staveb ve veřejném prostranství. Ta louka, která nebude obsahovat zpevněné plochy, tak by měla mít asi čtvrtinu celého území.”

V rámci nových staveb, které by měly u Černé louky vzniknout, bude například tady na tomto místě napůl zastřešené tržiště. V okolí Divadla loutek by pak mohl vzniknout bytový dům nebo konferenční sál.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Vlastně vznikne takové zelené propojení v té první fázi až na hrad. Čekají nás tady nové ulice, nové obytné domy, nové velké, významné zelené plochy. Takže opravdu, když jsem viděl ten projekt, tak jsem velmi natěšený. Na Havlíčkově nábřeží se dělají Trhy, co se hledají. To celé zapadne do kontextu tady a já jsem třeba rád, že v tom krátkodobém horizontu se uvažuje o tržnici. Lidi volají po tržnici.”

Mezi jednotlivými budovami vzniknou nová veřejná prostranství a také nová dětská hřiště.

obyvatel Ostravy: :Myslím, že bylo potřeba to opravit . Myslím, že jsou nějaké plány, viděl jsem i vizualizace, ale je to hudba budoucnosti.”

Doprava z nábřeží řeky Ostravice by se měla odklonit na plánovanou ulici Nová Pivovarská a oblast Černé louky se tak posune směrem k řece. Prioritou je vyřešit parkování, které je teď roztříštěno po celém území Černé louky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000033842/v-ostrave-chybi-mestske-parky-na-relaxacni-a-pobytove-misto-se-promeni-cerna-louka