Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Don Bosco Ostrava slaví 90 let, celou dobu se věnuje i práci s dětmi

Ostrava-Centrum |

Středisko Don Bosco v Ostravě slaví 90 let své existence. Tato významná organizace se dlouhodobě věnuje dětem a mládeži, nabízí širokou škálu aktivit a pomáhá i v krizových situacích. K oslavám výročí otevřelo své dveře veřejnosti a představuje nejen svou bohatou historii, ale i současné aktivity.

Don Bosco Ostrava, to není jen Salesiánská farnost a kostel. Ale především místo, které nabízí rozsáhlé aktivity pro mládež.

Václav Lipinský, ředitel Střediska volného času Don Bosco Ostrava: "My se věnujeme mládeži ve věku od 4 do 26 let a nabízíme pro ně celou řadu volnočasových aktivit. Děti mají možnost k nám přijít už o půl druhé, kdy se můžou doučovat, potom pro ně máme připravený volný klub, kde probíhá spontánní činnost a od 15:00 hodin do 17:00 hodin máme celou řadu kroužků. Děti si můžou vybrat z kroužků sportovních, výtvarných, tanečních, hudebních, tvořivých i vzdělávacích. Takže ta nabídka je opravdu pestrá a potom od 17:00 do 18:00 hodin mají děti možnost opět pobít tady s námi s pedagogy ve volném klubu. Kde si můžou zahrát nějakou hru, stolní tenis, můžou jenom tak posedět, povykládat s vedoucím a v 18:00 hodin jdou domů."
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je to významná instituce v našem obvodě, nejenom kostel, ale hlavně jejich záslužná činnost je v péči o mládež. Mají 90 let, to je už takzvaný seniorský věk, ale celou dobu se věnují této mládeži a mají velké úspěchy. Já osobně je mám ve velké oblibě. Navštěvuji je, pracuji s nimi, dokonce se mnou chodí i malý členové Don Bosco uklízet. Jmenuje se to, uklízíme se starostou a oni vždycky přijdou ve velkém počtu a jsou úplně perfektní. Já bych chtěl říct, že Don Bosco má sportovní oddíly, ale ten nejkvalitnější, který má, je fotbalový oddíl, ten vede Ruda Pavlíček, výborný člověk a ty úspěchy, které mají po celé republice, jsou úplně úžasné.

Středisko volného času má v evidenci na 500 dětí. V rámci letošních oslav 90. let se Don Bosco rozhodlo otevřít veřejnosti. O prohlídky byl velký zájem.

Pavel Proksch, správce budov a majetku, Don Bosco Ostrava: "Řada lidí projíždí kolem toho domu v tramvaji nebo bydlí v okolí a vůbec neví, čemu se tady věnujeme. A přitom nabízíme v rozsáhlé prostory k pronájmům, velkou ubytovací kapacitu. Máme tady 20 ubytovaných vysokoškoláků i ze zahraničí, 30 ubytovaných Ukrajinců, včetně dětí. A velmi pomáháme v krizových situacích, jako kdyby byly teď povodně. Tak jsme přes 80 lidí tady nouzově ubytovali. Nebo když jsou letní festivaly, tak tady máme desítky ubytovaných osob. Takže není to určitě jenom církevní prostor, není to jenom středisko volného času, ale ten dům žije mnoha aktivitami tady. Oslavujeme tím, že jsme se rozhodli ještě víc otevřít ten dům lidem. Jsme otevření všem, chceme, ať ten dům je živý a ať tady vydržíme další desítky let. Zajímavostí je, málo kdo o tom ví, že za druhé světové války tady byla zřízená pobočka nemocnice na Fifejdách, v roce 1942 až 1945. Máme tady právě na dní otevřených dveří vystavené plány k tomu, přesně kde byl primář, kde byl rentgen, kde byly sesterny. Takže to je taková perlička, co ten dům vlastně všechno ve své bohaté historii zažil."

Podrobnosti o Středisku, farnosti i pronájmech najdete na webu boscoostrava.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Parlament dětí a mládeže se začal scházet i na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

7. března 2025 10:11 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Parlament dětí a mládeže v Ostravě pomáhá mladým lidem aktivně se zapojit do veřejného dění. Nyní se k iniciativě připojuje také městská část Moravská Ostrava a Přívoz, která chce posílit spolupráci se školami a dát dětem prostor pro realizaci vlastních projektů.

Skok v pytli i pojídání koblihů. Netradiční olympiáda bavila školáky v centru Ostravy

20. června 2025 10:48 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Děti ze čtyř ostravských základních škol se zapojily do prvního ročníku netradiční olympiády. Tu uspořádal Parlament dětí a mládeže městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Cílem bylo nejen pobavit, ale také vyzkoušet organizační schopnosti žáků a propojit je napříč školami.

Moravská Ostrava a Přívoz spouští další participaci. Přijímá návrhy na proměny míst

14. března 2025 12:37 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Moravská Ostrava a Přívoz spustila další ročník participativního rozpočtu Náš obvod. Lidé mohou navrhovat úpravy veřejných prostranství a sami rozhodnout o tom, kam má obvod investovat.


Kvalita ovzduší v Ostravě je stále výborná. Trend z minulých let pokračuje.

Včera 8:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes vám přinášíme dobrou zprávu. Z výsledků měření kvality ovzduší v Ostravě vyplývá, že byla i v loňském roce mnohem lepší, než jsme byli zvyklí v minulosti. Emise z měřících stanic byly na nízkých číslech a ani jednu nebyla vyhlášena smogová situace.

Rekonstrukce ulice Volenská v Šenově zvýší celkovou bezpečnost

Včera 15:38 | Celý MS kraj | Gabriela Stašová

V Šenově se chystá velká rekonstrukce ulice Volenská, při níž bude rekosntruována komunikace o délce více než tři kilometry, včetně přilehlých chodníků. Stavba bude znamenat také dopravní komplikace.

Frýdek-Místek má už rok vyhlášku proti žebrání a bivakování

Včera 11:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek chce zajistit bezpečnější a čistější veřejný prostor. Jako jeden z lídrů v dané problematice, kterým se chtějí inspirovat další města, má už rok nástroj – obecně závaznou vyhlášku proti žebrání a bivakování.

Sousedé vytáhli muže z hořícího domu, bohužel bez známek života

Včera 10:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodu začal hořet dům v obci Leskovec nad Moravicí. Uvnitř se nacházel 63letý muž, kterého vynesli ven jeho sousedé. Bohužel už mu nedokázali pomoct. Požár způsobil škodu za dva miliony korun.

Desítky družstev, stovky dětí a jedinečná atmosféra - halová soutěž mladých hasičů

Včera 12:40 | Havířov | Bára Kelnerová

V hale Slavia v Havířově se o víkendu konal 34. ročník neoficiálního mistrovství Čech, Moravy, Slezska a Slovenska a zároveň 36. ročník halové pohárové soutěže mladých hasičů. O nejlepší výsledky v několika disciplínách bojovalo více než 550 dětí.

Těžba uhlí skončila, léčba horníků v lázních musí pokračovat

Včera 9:59 | Bruntál | Karel Soukop

Přestože těžba černého uhlí na Ostravsku s počátkem února oficiálně skončila, její následky zůstávají a lázně Karlova Studánka dále léčí a budou léčit nemocné horníky. Těžké povolání postihuje především dýchací cesty i fyzický stav.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku motivuje mladé cukráře

Včera 11:15 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Soutěž Podbeskydský ještěr už patří k renomovaným kláním mezi středoškoláky. Pořádá ji Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a je určena pro žáky oboru cukrář.

Celkem jedenáct dětí se zranilo minulý týden při zimních sportech

Včera 8:35 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Záchranáři minulý týden vyjížděli k téměř dvaceti zraněním při zimních sportech. Mezi ošetřenými byly i děti. Dvanáctiletý chlapec si poranil hrudník při jízdě na bobech. U 17leté lyžařky musel zasahovat vrtulník, po pádu ztratila vědomí.

Soutěž podporuje talent dětí bez ohledu na handicapy

Včera 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně bylo dějištěm pěvecké soutěže Doremi, která je určená dětem s lehkým a středním mentálním postižením. Akce podporuje talent dětí bez ohledu na jejich handicap už 10 let.

Na Marsu nejsou ženy, alkohol a dobré jídlo, proto první pokus kolonizace Palkovickým nevyšel

Včera 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vlastní kosmickou raketou se starosta a místostarosta Palkovic vypravili na Mars, aby tam pokračovali v rozšiřování věhlasu obce, když doma už se dále rozvíjet nemohli. Vesmírnou scénkou pobavili účastníky sobotního obecního plesu.

Karneval porubských školek bavil děti i dospělé. Letos v duchu Ledového království

Včera 15:25 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Klub Garage v Ostravě-Martinově zaplnily princezny, superhrdinové, zvířátka i sportovci. Konal se zde totiž karneval tří porubských školek. Letošní ročník se nesl v duchu Ledového království.

Ostrava podporuje rozvoj školství. Financuje školám vybrané projekty

Včera 13:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vzdělání je pro naši budoucnost to nejdůležitější a proto Ostrava už řadu let podporuje rozvoj vzdělávání v rámci mateřských a základních škol prostřednictvím dotačního programu. V letošním roce půjde školám na projekty více než 36 milionů korun.

Mladí futsalisté se ve Vítkovicích utkali o pohár starosty Ostravy-Jihu

Včera 10:18 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Futsalisté z celé Ostravy se sešli už na 24. ročníku turnaje O pohár starosty Ostravy-Jihu, který tradičně organizuje Výchovný ústav Ostrava-Hrabůvka. Do letošního klání se zapojilo deset týmů ze středních škol a výchovných ústavů.

Kvalita ovzduší v Ostravě je stále výborná. Trend z minulých let pokračuje.

Včera 8:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes vám přinášíme dobrou zprávu. Z výsledků měření kvality ovzduší v Ostravě vyplývá, že byla i v loňském roce mnohem lepší, než jsme byli zvyklí v minulosti. Emise z měřících stanic byly na nízkých číslech a ani jednu nebyla vyhlášena smogová situace.

Kontroly v ostravské MHD opět vykázaly desítky lidí bez platného lístku

28. února 2026 11:08 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes tisíc zkontrolovaných lidí za jednu noc. Z toho na 130 vykázaných z ostravské městské hromadné dopady. Dopravní podnik má za sebou další rozsáhlé noční kontroly. Stále se opakuje dokola stejná situace, plno lidí jezdí bez platného lístku.

Nové technologie pomáhají s výukou na ZŠ Gen. Píky v Ostravě

27. února 2026 12:49 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Na základní škole Gen. Píky v centru Ostravy používají k výuce nově vybavené učebny, plné moderních technologií. Jednou z nich je i robot, který odpovídá na otázky studentů.

Don Bosco Ostrava slaví 90 let, celou dobu se věnuje i práci s dětmi
Vydáno 27. prosince 2024 10:09, Ostrava-Centrum, Jiří Cileček
Středisko Don Bosco v Ostravě slaví 90 let své existence. Tato významná organizace se dlouhodobě věnuje dětem a mládeži, nabízí širokou škálu aktivit a pomáhá i v krizových situacích. K oslavám výročí otevřelo své dveře veřejnosti a představuje nejen svou bohatou historii, ale i současné aktivity.

Don Bosco Ostrava, to není jen Salesiánská farnost a kostel. Ale především místo, které nabízí rozsáhlé aktivity pro mládež.

Václav Lipinský, ředitel Střediska volného času Don Bosco Ostrava: "My se věnujeme mládeži ve věku od 4 do 26 let a nabízíme pro ně celou řadu volnočasových aktivit. Děti mají možnost k nám přijít už o půl druhé, kdy se můžou doučovat, potom pro ně máme připravený volný klub, kde probíhá spontánní činnost a od 15:00 hodin do 17:00 hodin máme celou řadu kroužků. Děti si můžou vybrat z kroužků sportovních, výtvarných, tanečních, hudebních, tvořivých i vzdělávacích. Takže ta nabídka je opravdu pestrá a potom od 17:00 do 18:00 hodin mají děti možnost opět pobít tady s námi s pedagogy ve volném klubu. Kde si můžou zahrát nějakou hru, stolní tenis, můžou jenom tak posedět, povykládat s vedoucím a v 18:00 hodin jdou domů."
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je to významná instituce v našem obvodě, nejenom kostel, ale hlavně jejich záslužná činnost je v péči o mládež. Mají 90 let, to je už takzvaný seniorský věk, ale celou dobu se věnují této mládeži a mají velké úspěchy. Já osobně je mám ve velké oblibě. Navštěvuji je, pracuji s nimi, dokonce se mnou chodí i malý členové Don Bosco uklízet. Jmenuje se to, uklízíme se starostou a oni vždycky přijdou ve velkém počtu a jsou úplně perfektní. Já bych chtěl říct, že Don Bosco má sportovní oddíly, ale ten nejkvalitnější, který má, je fotbalový oddíl, ten vede Ruda Pavlíček, výborný člověk a ty úspěchy, které mají po celé republice, jsou úplně úžasné.

Středisko volného času má v evidenci na 500 dětí. V rámci letošních oslav 90. let se Don Bosco rozhodlo otevřít veřejnosti. O prohlídky byl velký zájem.

Pavel Proksch, správce budov a majetku, Don Bosco Ostrava: "Řada lidí projíždí kolem toho domu v tramvaji nebo bydlí v okolí a vůbec neví, čemu se tady věnujeme. A přitom nabízíme v rozsáhlé prostory k pronájmům, velkou ubytovací kapacitu. Máme tady 20 ubytovaných vysokoškoláků i ze zahraničí, 30 ubytovaných Ukrajinců, včetně dětí. A velmi pomáháme v krizových situacích, jako kdyby byly teď povodně. Tak jsme přes 80 lidí tady nouzově ubytovali. Nebo když jsou letní festivaly, tak tady máme desítky ubytovaných osob. Takže není to určitě jenom církevní prostor, není to jenom středisko volného času, ale ten dům žije mnoha aktivitami tady. Oslavujeme tím, že jsme se rozhodli ještě víc otevřít ten dům lidem. Jsme otevření všem, chceme, ať ten dům je živý a ať tady vydržíme další desítky let. Zajímavostí je, málo kdo o tom ví, že za druhé světové války tady byla zřízená pobočka nemocnice na Fifejdách, v roce 1942 až 1945. Máme tady právě na dní otevřených dveří vystavené plány k tomu, přesně kde byl primář, kde byl rentgen, kde byly sesterny. Takže to je taková perlička, co ten dům vlastně všechno ve své bohaté historii zažil."

Podrobnosti o Středisku, farnosti i pronájmech najdete na webu boscoostrava.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000046480/don-bosco-ostrava-slavi-90-let-celou-dobu-se-venuje-i-praci-s-detmi