Policisté z oddělení hlavní nádraží Ostrava zajišťují eskorty osob nejen po Moravskoslezském kraji, ale i napříč republikou.
Jejich hlavní revír tvoří železnice v celém kraji. Každodenní službu směřují nejen do prostor stanic, nástupišť a kolejišť, ale i do samotných vlaků. Vedle preventivní činnosti se věnují také odhalování trestné činnosti. V roce 2024 vyšetřovali přes 200 trestných činů – nejčastěji krádeže v prostorách nádraží nebo ve vlacích.
Muž upadl do kolejiště před vlak, dalšího vlak zachytil
Velké štěstí měl v železniční stanici Ostrava–Stodolní muž, který se rozhodl přecházet koleje v místě, kde skončilo nástupiště. Škobrtnul a upadl přímo před vlak.
V kolejišti železniční stanice Ostrava-Svinov se zase pohybovali dva muži, kdy jednoho zachytil projíždějící vlak.
V loňském roce odhalili policisté také přes 60 osob, po kterých bylo vyhlášeno pátrání. Většina z nich byli svěřenci školských zařízení. A zabývali se také více než 200 trestnými činy. Někteří cestující jsou neopatrní na své věci a toho využívají různí lapkové.
Zloději kabelů i nález drahého řetízku
- Vypátrali muže, který měl v Ostravě-Hrušově demontovat šroubové zajištění a odcizit kabeláž ke stykovému transformátoru sloužící k napájení kolejových obvodů. Škoda byla vyčíslena na několik desítek tisíc korun. Policisté muži sdělili podezření z přečinu krádeže, ve věci vedli zkrácené přípravné řízení.
- Ve zkráceném přípravném řízení sdělili policisté podezření z přečinu zatajení věci ženě, která měla v Ostravě na chodníku u nádraží nalézt řetízek ze žlutého kovu. Tento měla zastavit za téměř 20 000 korun. Policisté oddělení dohledali podezřelou ženu, rovněž tak řetízek, který vrátili zpět jeho majitelce.
- Policisté zareagovali na oznámení, že na vlečkové koleji v Ostravě dochází ke krádeži kabelů. Na místě policisté zadrželi jednoho podezřelého, druhého vypátrali posléze. Ve zkráceném přípravném řízení oběma sdělili podezření z přečinu krádeže a poškození cizí věci. Muži (30 a 44 let), kteří byli za obdobné jednání v posledních třech letech odsouzeni, měli v místě vlečkové koleje odkopat v zemi betonové žlaby chránící kabeláž kolejiště a přineseným nářadím odříznout a odpilovat na 150 metrů kabelů. Při nakládání na vozík připojený za jízdním kolem ale byli přistiženi. Škoda přesáhla 110 000 korun.