Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ave Artu vznikají velké keramické plastiky. Vypalovat se budou ve speciální peci

Ostrava-Jih |

Střední umělecká škola Ave Art patří už druhému keramickému sympoziu. Výjimečné je tím, že se vytvořená díla vypalují v šamotální peci, a tím pádem mohou být daleko větších rozměrů než obvykle.

Na Střední umělecké škole Ave Art vznikají velké keramické plastiky. Tentokrát na téma Počátek. Tvoří je 5 umělců nejen z ČR, ale také ze Slovenska.

Romana Vaverová, organizátorka keramického sympozia: “Počátek se to jmenuje proto, že 1. ročník se jmenoval Naděje. Doufali jsme, že přežijeme a počátek je to protože jsme na počátku. Je to v podstatě první skutečný ročník.”

Keramická díla vysoká až metr 30 umělečtí sochaři a keramici vytvářejí zhruba týden. Poté budou plastiky do konce prázdnin schnout.

Jiří Břenek, hrnčíř a keramik: “Bude to plastika, která by se měla odkazovat k nějakým starým kulturám megalitickým. V podstatě taková stará. Doplněné to bude v těch oknech točenými prvky, takže ještě vytočit ty jednotlivé elementy, které se tam dají. Trošičku to bude odkazovat na vitráž nebo podobné ztvárněné oken.”
Lenka Morávková, sochařka: “Jsem z Brn a téma Počátek mě oslovilo, protože dělám takovou ženu sedící na turka jakoby meditovala, na hlavě má šátek, takže je po ranní sprše, je uvolněná a medituje, čili začátek dne.”
Jana Mikysková, keramička: “Já pocházím z Vysočiny a tvořím tady takový jednoduchý až minimalistický kruhový tvar a to téma Počátku tam budu mít znázorněné organickým ornamentem nějakých mechů a lišejníků, které to budou obrůstat. V podstatě největší výzvou bylo to, že tady pracujeme ve velkých formátech. Nikdo z nás tak velké věci ještě nezkoušel. To je výborné.”
Mirka Špačková, sochařka: “Ta možnost se mi velice líbila, protože nikdy jsem nedělala s hlínou tímto způsobem. Protože jsem sochařka, tak tu hlínu používám jako médium, které potom odlévám a převádím do jiného materiálu, takže pro mě je to totální experiment. Já jsem úplný elév.”
Andrej Frič, keramik: “Já jsem přijel z Pezinku a tvořím dílo, které má podobu oblouku. Pro mě je to symbol takového začátku, prvopočátku a oblouk se anglicky řekne arc, takže tam je taky archetyp, taková slovní hra a je to pro mě první tak velké dílo., takže proto jsem do toho šel a jsem zvědavý jak to dopadne.”

1. září se sochy převezou do Vítkovic do závodu předního výrobce průmyslové keramiky, kde se budou vypalovat. Se střední uměleckou školou ave art radnice Ostravy-Jihu spolupracuje dlouhodobě. Její díla zdobí například Jubilejní kolonii a kovové sochy můžete obdivovat v přízemí K tria. kultura jih navíc využívá prostory školy a také lektory v rámci u3v pro umělecko kreativní semináře.

Nahlásit chybu


K tématu

V Ave Artu v Ostravě vznikají velké keramické plastiky. Vypalovat se budou ve speciální peci

7. srpna 2023 16:14 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Střední umělecká škola Ave Art patří už druhému keramickému sympoziu. Výjimečné je tím, že se vytvořená díla vypalují v šamotální peci, a tím pádem mohou být daleko větších rozměrů než obvykle.

Umělečtí kováři vytvářejí památník Gustavu Eiffelovi. Zdobit bude Jubilejní kolonii v Hrabůvce

20. září 2023 6:10 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Umělecká škola AVE ART uspořádala už tradiční sympozium prostorových forem. Umělečtí kováři v rámci něj letos tvoří dvě plastiky. Jedna z nich bude po dokončení umístěna v Jubilejní kolonii v Hrabůvce.

Čtveřice studentů uměleckého kovářství z Norska absolvovali výuku ve škole AVE ART Ostrava

Čtyři studenti a jejich pedagog ze školy v norském městě Odda strávili tři týdny v ateliérech školy AVE ART Ostrava se sídlem v Hrabůvce. Absolvovali zde výuku v oboru uměleckého kovářství. Jedná se o jejich první výměnný pobyt v rámci programu Erasmus+. Studenti z Ostravy byli v Norsku před dvěma měsíci.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

22. dubna 2024 11:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

22. dubna 2024 10:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

22. dubna 2024 10:37 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Bikesharing je v Ostravě oblíbenou formou dopravy

22. dubna 2024 9:57 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Bikesharing v Ostravě funguje už šestým rokem a získal si obrovskou oblibu. Jen za loňský byla kola společnosti Nextbike vypůjčena uživateli téměř v půl milionech případů a většinou svou trasu zvládli do 15 minut.

V Ave Artu vznikají velké keramické plastiky. Vypalovat se budou ve speciální peci
Vydáno 1. srpna 2023 16:00, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Střední umělecká škola Ave Art patří už druhému keramickému sympoziu. Výjimečné je tím, že se vytvořená díla vypalují v šamotální peci, a tím pádem mohou být daleko větších rozměrů než obvykle.

Na Střední umělecké škole Ave Art vznikají velké keramické plastiky. Tentokrát na téma Počátek. Tvoří je 5 umělců nejen z ČR, ale také ze Slovenska.

Romana Vaverová, organizátorka keramického sympozia: “Počátek se to jmenuje proto, že 1. ročník se jmenoval Naděje. Doufali jsme, že přežijeme a počátek je to protože jsme na počátku. Je to v podstatě první skutečný ročník.”

Keramická díla vysoká až metr 30 umělečtí sochaři a keramici vytvářejí zhruba týden. Poté budou plastiky do konce prázdnin schnout.

Jiří Břenek, hrnčíř a keramik: “Bude to plastika, která by se měla odkazovat k nějakým starým kulturám megalitickým. V podstatě taková stará. Doplněné to bude v těch oknech točenými prvky, takže ještě vytočit ty jednotlivé elementy, které se tam dají. Trošičku to bude odkazovat na vitráž nebo podobné ztvárněné oken.”
Lenka Morávková, sochařka: “Jsem z Brn a téma Počátek mě oslovilo, protože dělám takovou ženu sedící na turka jakoby meditovala, na hlavě má šátek, takže je po ranní sprše, je uvolněná a medituje, čili začátek dne.”
Jana Mikysková, keramička: “Já pocházím z Vysočiny a tvořím tady takový jednoduchý až minimalistický kruhový tvar a to téma Počátku tam budu mít znázorněné organickým ornamentem nějakých mechů a lišejníků, které to budou obrůstat. V podstatě největší výzvou bylo to, že tady pracujeme ve velkých formátech. Nikdo z nás tak velké věci ještě nezkoušel. To je výborné.”
Mirka Špačková, sochařka: “Ta možnost se mi velice líbila, protože nikdy jsem nedělala s hlínou tímto způsobem. Protože jsem sochařka, tak tu hlínu používám jako médium, které potom odlévám a převádím do jiného materiálu, takže pro mě je to totální experiment. Já jsem úplný elév.”
Andrej Frič, keramik: “Já jsem přijel z Pezinku a tvořím dílo, které má podobu oblouku. Pro mě je to symbol takového začátku, prvopočátku a oblouk se anglicky řekne arc, takže tam je taky archetyp, taková slovní hra a je to pro mě první tak velké dílo., takže proto jsem do toho šel a jsem zvědavý jak to dopadne.”

1. září se sochy převezou do Vítkovic do závodu předního výrobce průmyslové keramiky, kde se budou vypalovat. Se střední uměleckou školou ave art radnice Ostravy-Jihu spolupracuje dlouhodobě. Její díla zdobí například Jubilejní kolonii a kovové sochy můžete obdivovat v přízemí K tria. kultura jih navíc využívá prostory školy a také lektory v rámci u3v pro umělecko kreativní semináře.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000038478/v-ave-artu-vznikaji-velke-keramicke-plastiky-vypalovat-se-budou-ve-specialni-peci