Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

Ostrava-Jih |

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Vývoj Hrabůvky od jejího založení ve 14. století do časů její demolice v 70. a 80. letech 20. století. To bylo předmětem nedělní komentované vycházky po této městské části. I přes chladné počasí se jí zúčastnilo přes dvě desítky Jižanů.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „V rámci vycházky po Hrabůvce si připomínáme starou, zaniklou Hrabůvku, kterou už dneska můžeme obdivovat jen na historických fotografiích, takže si budeme povídat o mnoha věcech, které už dneska neexistují a stavbách, ale připomínáme si staré památky, jako třeba kostel, podíváme se i na hřbitov, kde bylo letiště, kde stála kaple sv. Panny Marie. Takže bude to takové putování po něčem, co už většinou není.“

2,5 kilometrů dlouhá trasa komentované vycházky zabere asi 100 minut. Zahrnuje také prohlídku historických fotografií. Vycházka byla součástí programu letošního ročníku Dnů památek. Komentované vycházky se ale konají na Jihu celkem pravidelně.

anketa, účastníci vycházky: „Tady nedaleko bydlím na Jubilejní kolonii, takže chtěl jsem to nějak obohatit.“
anketa, účastníci vycházky: „Teď jsem byla skoro na všech, kromě včerejška. Jinak jsem byla od pátku, hodně chodím s panem Přendíkem.“ – A která se Vám třeba líbila nejvíc?“ – „Ony jsou všechny pěkné, já nevím.“
anketa, účastníci vycházky: „No pokud se to dozvím z internetu nebo z novin, z těch regionálních Jižních listů, tak se toho zúčastním. Nejen takové procházky, ale jsou také přednášky třeba v kulturním době v K-triu.“

Kromě vycházek se v rámci festivalu konaly se také foto přednášky a prohlídky nového bytového muzea.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Asi nebylo překvapením, že úplně nejvíce táhla jubilejní kolonie, takže podařilo se zase zaplnit sál komorního klubu, kde se vlastně prezentovala historie Jubilejní kolonie. Další den jsme měli bytové muzeum, prohlídky v jubilejní kolonii, takže o to byl taky docela velký zájem, kdy vlastně od poledních až do večerních se neustále střídaly skupiny a mohli si projít tento byt z roku 1939. Co se týče komentovaných vycházek, tak ty letos nejsou až tak úplně vyhledávány, jako byly v loňských rocích, ale asi to souvisí i s tím, že je poměrně chladno a odpoledne sněžilo, takže nebylo to úplně příjemné.“

Dny památek na Jihu se letos konaly již po deváté. V průběhu let se zájem o festival zvyšuje, o čemž svědčí i čtyřdenní délka festivalu. V jeho začátcích trval totiž pouze 1 den.

Nahlásit chybu


K tématu

Ohňostroj rozzáří Ostravu-Hrabůvku 1. 1. v 18:00

23. prosince 2025 12:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Ani letos nebude na Nový rok v Ostravě chybět velkolepý ohňostroj na kruhovém objezdu v Hrabůvce. Vedení radnice ujistilo občany, že dvacetiminutovou show už po osmnácté odpálí 1. 1. v 6 hodin večer a lidé se mohou těšit i na novinku.

Budova bývalé hasičské stanice v Ostravě-Hrabůvce bude mít nové využití

22. dubna 2025 9:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Budova bývalé hasičské stanice na ulici Hasičská v Ostravě-Hrabůvce bude mít nové využití. Část prostor využije nová jednotka dobrovolných hasičů a zbývající prostory Městská policie, která zde bude mít úsek prevence a pracoviště kamerového dohledu.

Nová služebna městské policie v Ostravě-Hrabůvce sdružila kamerové centrum a prevenci

12. listopadu 2025 9:31 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Městská policie Ostrava otevřela v Hrabůvce novou služebnu, kde soustředila dohledové kamerové centrum a celou jednotku prevence. Využita k tomu byla budova bývalé hasičské stanice. Vedení města i obvodu si pochvalují zvýšení bezpečnosti v celé lokalitě.


Trhavina poslala k zemi další těžní věž, tentokrát bývalého Dolu Staříč

Včera 11:05 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z horizontu hornického regionu zmizela další dominanta. Tentokrát byla odstřelena 75 metrů vysoká skipová věž někdejšího Dolu Staříč na Frýdecko-Místecku. Podívat se událost přišlo několik stovek lidí, včetně bývalých zaměstnanců.

Seniorku podvedli hned dvakrát. Celkem přišla o více než 5 milionu korun

Včera 9:58 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

Místo výhodných investic přišla o více než 5 milionů korun. Seniorka z Ostravy se nechala hned dvakrát zlákat na podvodné investování s kryptoměnou. Peníze si půjčovala nejen z banky, ale i od přátel a rodiny. Kriminalisté dopadli dva kurýry, kteří od poškozené přebírali obálky s penězi.

Radnice ve Frýdku-Místku chce zvýšit bezpečnost chodců ve městě

11. března 2026 18:21 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Bruzovská ulice ve Frýdku-Místku je často místem dopravních nehod, někdy i s tragickými následky. Město na to proto reaguje: začaly přípravné práce na rekonstrukci světelného signalizačního zařízení křižovatky ulic Revoluční a Bruzovské.

Hrdinové na čtyřech tlapkách. Služební psi loni v MS kraji zasahovali u 1 700 případů

Včera 12:08 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští psovodi se služebními psy mají za sebou úspěšný rok. V terénu vypátrali celkem 57 zločinců. Nezastavili je ani nástrahy v podobě letících květináčů. Čtyřnohý parťák Willy například našel zloděje v trafostanici, fenka Daphne zase včas zachránila pacienta, který v mrazu odešel z nemocnice.

Záhadolog Arnošt Vašíček znovu vystavuje v Šenově, exponáty z celého světa čekají návštěvníky do půlky dubna

Včera 11:30 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Téměř sto exponátů zaměřených na české i světové záhady si mohou do poloviny dubna prohlédnout návštěvníci Šenovského muzea. Ojedinělou výstavu pro ně připravil největší český záhadolog a šenovský rodák Arnošt Vašíček.

Hasiči ze Štěpánkovic obdarovali opavskou nemocnici. Peníze z dobročinných akcí putovaly na novorozenecké oddělení

11. března 2026 15:53 | Opava | Yvona Fajtová

Dobrovolní hasiči ze Štěpánkovic pomáhají dobré věci. Moravskoslezské nemocnici v Opavě předali finanční dar ve výši 40 tisíc korun. Peníze využije novorozenecké oddělení na vybavení, které zpříjemní pobyt nejmenším pacientům.

Počet návštěvníků Lysé hory se každý rok zvyšuje, na zvelebení vrcholu a okolí přispějí švýcarské fondy

11. března 2026 13:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, vystoupá každý rok až 400 tisíc lidí. Na nápor turistů musí reagovat obce, které mají Lysou horu ve svém katastru.

Financování nepedagogických pracovníků přešlo ze státu na město

11. března 2026 18:23 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Od 1. ledna letošního roku došlo k zásadní změně, kdy financování nepedagogických pracovníků přechází ze státu na zřizovatele, tedy obce a kraje. My jsme zjišťovali, jak se s tím popasoval Frýdek-Místek.

Změna postupu demolice Slezanky. Bývalý obchodní dům je v horším stavu než se čekalo

11. března 2026 16:06 | Opava | Yvona Fajtová

Havarijní stav Slezanky mění postup její demolice v centru Opavy. Testy totiž ukázaly, že konstrukce budovy je v mnohem horším technickém stavu, než se původně předpokládalo.

Jedenáctiletý chlapec vběhl pod auto. Byl vrtulníkem transportován do nemocnice

11. března 2026 10:18 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Školák vběhl přímo pod kola projíždějícího auta. Řidička už střetu nedokázala zabránit. Zraněného chlapce museli záchranáři po ošetření na místě transportovat vrtulníkem do nemocnice.

Děti z mariánskohorské MŠ U Dvoru vystavují v knihovně své kresby na téma jaro

Knihovna Fráni Šrámka v Ostravě-Mariánských Horách se proměnila v galerii dětské tvorby. Děti z mateřské školy U Dvoru zde představily své výtvarné práce na už tradiční vernisáži.

Preventisté MPO zamířili s programem mezi předškoláky. Děti nejvíce bavily naučné scénky

Včera 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Preventisté Městské policie Ostrava věnovali první březnový týden dětem z mateřských škol. S programem Bezpečně pro předškoláčky navštívili 27 školek, nechyběly ani ty v Porubě.

Poplatek za psa je v Porubě splatný do konce března. Liší se podle počtu psů a bydliště

Včera 17:25 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Majitele psů mají povinnost za své čtyřnohé mazlíčky jednou ročně uhradit poplatek. Jeho splatnost se blíží, v Ostravě-Porubě mají obyvatelé čas do konce března.

Seniory na porubském bále roztančil revival Michala Davida. Program zpestřila také vystoupení

Včera 17:05 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Prostory DK Poklad v Ostravě-Porubě zaplnil jarní seniorský bál. I letos byl velmi rychle vyprodaný. Porubští senioři mají o společenská setkání, a hlavně tanec, velký zájem.

Ostrava chce vychovávat školáky k lásce k přírodě. Zapojeny jsou i městské společnosti

Včera 14:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava v posledních letech pracuje nejen na své pověsti zeleného města, ale snaží se vzdělávat také děti a mládež k lásce k přírodě. Do nejrůznějších projektů jsou zapojeny i městské společnosti jako je OZO, městské lesy nebo ZOO.

Unikátní galerie v podchodu představuje ostravské autory. Vernisáž v Dukle si nenechal ujít ani primátor

Včera 10:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Prostor venkovní Galerie Dukla v Ostravě-Porubě zaplnila nová díla. Tentokrát vystavují dva ostravští autoři - malíř Václav Buchtelík a sochař Petr Szyroki. Vernisáž jejich děl si nenechal ujít ani primátor města Jan Dohnal.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté
Vydáno 22. dubna 2024 10:37, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Vývoj Hrabůvky od jejího založení ve 14. století do časů její demolice v 70. a 80. letech 20. století. To bylo předmětem nedělní komentované vycházky po této městské části. I přes chladné počasí se jí zúčastnilo přes dvě desítky Jižanů.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „V rámci vycházky po Hrabůvce si připomínáme starou, zaniklou Hrabůvku, kterou už dneska můžeme obdivovat jen na historických fotografiích, takže si budeme povídat o mnoha věcech, které už dneska neexistují a stavbách, ale připomínáme si staré památky, jako třeba kostel, podíváme se i na hřbitov, kde bylo letiště, kde stála kaple sv. Panny Marie. Takže bude to takové putování po něčem, co už většinou není.“

2,5 kilometrů dlouhá trasa komentované vycházky zabere asi 100 minut. Zahrnuje také prohlídku historických fotografií. Vycházka byla součástí programu letošního ročníku Dnů památek. Komentované vycházky se ale konají na Jihu celkem pravidelně.

anketa, účastníci vycházky: „Tady nedaleko bydlím na Jubilejní kolonii, takže chtěl jsem to nějak obohatit.“
anketa, účastníci vycházky: „Teď jsem byla skoro na všech, kromě včerejška. Jinak jsem byla od pátku, hodně chodím s panem Přendíkem.“ – A která se Vám třeba líbila nejvíc?“ – „Ony jsou všechny pěkné, já nevím.“
anketa, účastníci vycházky: „No pokud se to dozvím z internetu nebo z novin, z těch regionálních Jižních listů, tak se toho zúčastním. Nejen takové procházky, ale jsou také přednášky třeba v kulturním době v K-triu.“

Kromě vycházek se v rámci festivalu konaly se také foto přednášky a prohlídky nového bytového muzea.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Asi nebylo překvapením, že úplně nejvíce táhla jubilejní kolonie, takže podařilo se zase zaplnit sál komorního klubu, kde se vlastně prezentovala historie Jubilejní kolonie. Další den jsme měli bytové muzeum, prohlídky v jubilejní kolonii, takže o to byl taky docela velký zájem, kdy vlastně od poledních až do večerních se neustále střídaly skupiny a mohli si projít tento byt z roku 1939. Co se týče komentovaných vycházek, tak ty letos nejsou až tak úplně vyhledávány, jako byly v loňských rocích, ale asi to souvisí i s tím, že je poměrně chladno a odpoledne sněžilo, takže nebylo to úplně příjemné.“

Dny památek na Jihu se letos konaly již po deváté. V průběhu let se zájem o festival zvyšuje, o čemž svědčí i čtyřdenní délka festivalu. V jeho začátcích trval totiž pouze 1 den.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000042701/dny-pamatek-zamerene-na-historii-mestskeho-obvodu-ostravajih-se-konaly-uz-po-devate