Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Ostrava-Jih |  | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Budovy, zeleň ale i zvířátka a animované postavy se objevují na dětských návrzích loga pro Ostravu-Hrabůvku. Výtvarný projekt knihoven ke stému výročí Velké Ostravy má za cíl dětem připomenou její historii a naučit je, co k jednotlivým obvodům patří.

Petra Buráňová, vedoucí knihoven obvodu Ostrava-Jih: „Knihovny na Jihu, respektive pobočka Dr. Martínka v Ostravě-Hrabůvce připravila výtvarnou dílnu pro děti s názvem Loguj!, kdy děti navrhují loga a erby jednotlivých městských částí, které tvoří právě Velkou Ostravu. Každý měsíc je zaměřen na jednotlivou městskou část a v dubnu je to právě Hrabůvka.“
Marta Ulmannová, vedoucí dětského oddělení, Knihovna města Ostravy: „Děti mohou využít jakoukoli techniku, kterou znají, mají rády. Mohou se inspirovat vlastně čímkoli kolem sebe, co vidí, ale bylo by fajn, kdyby ten obrázek měl nějaký reálný základ té městské části, která je dána tomu konkrétnímu měsíci.“

Společnými silami vyrábějí vlastní erb Hrabůvky i děti z mateřské školy Adamusová.

Aneta Polochová, učitelka, MŠ Adamusova: „Vyrábíme ho na základě toho, že jsme si prohlíželi fotografie Ostravy Hrabůvky, chodili jsme na procházky a vybrali jsme to, co se nám nejvíc líbí. Máme tam jubilejní kolonii, která je nádherná, máme tam ostravskou radnici Ostravy-jihu, máme tam koňe ostravského a určitě zapojíme i přírodu, která je tady na Jihu rozmanitá.“
anketa, děti z MŠ Adamusova: „Tohle logo jsme vymýšleli všichni dohromady. Holky dělají lepení a já dělám přírodu.“

Děti z mateřské školy Adamusova se zapojují do celé řady projektů v rámci stoletého výročí Velké Ostravy.

Aneta Polochová, učitelka, MŠ Adamusova: „My jsme se zapojili jak do 7 klíčů Velké Ostravy tak vlastně do celého toho projektu, kdy sbíráme razítka, navštěvujeme akce projekt je opravdu krásný a zapojí se celé rodiny.“

Mimoto mají i vlastní projekt s názvem Poznáváme Ostravu.

Aneta Polochová, učitelka, MŠ Adamusova: „Snažíme se, aby děti měly kladný vztah ke svému rodnému městu, aby vlastně měli v podvědomí to, že i oni se můžou podílet na tom, jak to město bude vypadat. V rámci toho projektu máme celý rok vycházky, máme pexesa, máme knihy, vyprávíme si. Když jsme na procházce, děti už samy ukazují, „Jé, tady je logo Hrabůvky!“.„
anketa, děti z MŠ Adamusova: „Že tam je ryba, podle mě nějaké ty váhy a ještě něco.“

Projekt bude ve školce probíhat po celý rok a plánují se zúčastnit i dalších akcí v rámci oslav výročí Velké Ostravy.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve výtvarné dílně ostravské knihovny vznikají loga Hrabůvky ke 100 letům Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Tento týden patřil Hrabůvce.

Dvě nové městské hry spojují sedm obvodů Velké Ostravy, připomínají její stoleté výročí

6. února 2024 15:15 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Právě před 100 lety vznikla spojením sedmi obcí Velká Ostrava. Krajské město připravilo k tomuto významnému výročí velké oslavy, které potrvají půl roku. Součástí programu jsou i dvě nové městské hry.

Knihovna na Slezské Ostravě pořádá zajímavé akce i během letních prázdnin

1. srpna 2023 12:56 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Čtenářský klub pro děti, dospělé i seniory. Ale dokonce i výtvarná dílna nebo turnaj ve stolních hrách. To je příklad výčtu akcí, které během letních prázdnin připravily pro své čtenáře pobočky městské knihovny v rámci obvodu Slezská Ostrava.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. června 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

25. května 2024 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

24. května 2024 22:47 | Ostrava-Poruba | Libor Běčák | Kulturní okénko

Tradičně na několika místech se i letos opět odvíjí program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo v pátek pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

24. května 2024 13:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Pětice žáků ZŠ z Ostravy zachránila zraněného seniora včasným zásahem

24. května 2024 12:15 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Zcela příkladně se zachovala pětice žáků ze ZŠ Bohumíra Dvorského. Pomohli zraněnému seniorovi, kterého i dospělí kolemjdoucí jen míjeli. Jejich pomoc a postup ocenili záchranáři, vedení školy i obvodu. Pochvalu dostali přímo od starosty.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

24. května 2024 10:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy
Vydáno 23. dubna 2024 16:25, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Budovy, zeleň ale i zvířátka a animované postavy se objevují na dětských návrzích loga pro Ostravu-Hrabůvku. Výtvarný projekt knihoven ke stému výročí Velké Ostravy má za cíl dětem připomenou její historii a naučit je, co k jednotlivým obvodům patří.

Petra Buráňová, vedoucí knihoven obvodu Ostrava-Jih: „Knihovny na Jihu, respektive pobočka Dr. Martínka v Ostravě-Hrabůvce připravila výtvarnou dílnu pro děti s názvem Loguj!, kdy děti navrhují loga a erby jednotlivých městských částí, které tvoří právě Velkou Ostravu. Každý měsíc je zaměřen na jednotlivou městskou část a v dubnu je to právě Hrabůvka.“
Marta Ulmannová, vedoucí dětského oddělení, Knihovna města Ostravy: „Děti mohou využít jakoukoli techniku, kterou znají, mají rády. Mohou se inspirovat vlastně čímkoli kolem sebe, co vidí, ale bylo by fajn, kdyby ten obrázek měl nějaký reálný základ té městské části, která je dána tomu konkrétnímu měsíci.“

Společnými silami vyrábějí vlastní erb Hrabůvky i děti z mateřské školy Adamusová.

Aneta Polochová, učitelka, MŠ Adamusova: „Vyrábíme ho na základě toho, že jsme si prohlíželi fotografie Ostravy Hrabůvky, chodili jsme na procházky a vybrali jsme to, co se nám nejvíc líbí. Máme tam jubilejní kolonii, která je nádherná, máme tam ostravskou radnici Ostravy-jihu, máme tam koňe ostravského a určitě zapojíme i přírodu, která je tady na Jihu rozmanitá.“
anketa, děti z MŠ Adamusova: „Tohle logo jsme vymýšleli všichni dohromady. Holky dělají lepení a já dělám přírodu.“

Děti z mateřské školy Adamusova se zapojují do celé řady projektů v rámci stoletého výročí Velké Ostravy.

Aneta Polochová, učitelka, MŠ Adamusova: „My jsme se zapojili jak do 7 klíčů Velké Ostravy tak vlastně do celého toho projektu, kdy sbíráme razítka, navštěvujeme akce projekt je opravdu krásný a zapojí se celé rodiny.“

Mimoto mají i vlastní projekt s názvem Poznáváme Ostravu.

Aneta Polochová, učitelka, MŠ Adamusova: „Snažíme se, aby děti měly kladný vztah ke svému rodnému městu, aby vlastně měli v podvědomí to, že i oni se můžou podílet na tom, jak to město bude vypadat. V rámci toho projektu máme celý rok vycházky, máme pexesa, máme knihy, vyprávíme si. Když jsme na procházce, děti už samy ukazují, „Jé, tady je logo Hrabůvky!“.„
anketa, děti z MŠ Adamusova: „Že tam je ryba, podle mě nějaké ty váhy a ještě něco.“

Projekt bude ve školce probíhat po celý rok a plánují se zúčastnit i dalších akcí v rámci oslav výročí Velké Ostravy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000042720/deti-vyrabeji-loga-a-erby-mestske-casti-hrabuvka-v-ramci-oslav-100-let-velke-ostravy